17 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ujawnia prosty trik, który nada Twojemu życiu większy sens – DW – 16.11.2023

Ujawnia prosty trik, który nada Twojemu życiu większy sens – DW – 16.11.2023

Czy to ze współczesnymi bohaterami, takimi jak Harry Potter, Batman czy Luke Skywalker, czy z postaciami Od średniowiecza Podobnie jak w przypadku Beowulfa czy starożytnych eposów, takich jak Odyseja i Epos o Gilgameszu, w wielu z tych heroicznych opowieści i opowieści można dostrzec mocny i spójny podstawowy zarys narracji. Schemat ten ma moc przeformułowania naszych doświadczeń, wpływając na sposób, w jaki ludzie, a także sami bohaterowie, postrzegają swój świat i siebie.

To właśnie, zdaniem zespołu naukowców, może pomóc w odnalezieniu większego sensu w naszym życiu: spojrzenie na nasze osobiste doświadczenia z perspektywy heroicznej podróży.

Według śledztwa Niedawno opublikowane w magazyn osobisty, Osiem badań dotyczących Podróży Bohatera, struktury narracyjnej opisanej po raz pierwszy przez mitologa Josepha Campbella w 1949 r., sugeruje głęboki związek między życiem, jakie prowadzimy, a historiami, które opowiadamy.

„Nasze badania pokazują, że podróż bohatera nie ogranicza się do mitów i superbohaterów” – twierdzą autorzy badania. W artykule L Amerykański naukowiec.

„Pokazaliśmy, że ludzie, którzy włączyli swoje życie w podróż bohatera, odnajdują w niej większy sens. Ta idea skłoniła nas do opracowania interwencji „naprawiającej”, która wzbogaciłaby sens i dobrostan ludzi. Kiedy ludzie zaczynają postrzegać swoje życie jako heroiczną odkrywamy, że oni też cierpią”. Mniej depresji Dodali, że potrafią lepiej stawić czoła wyzwaniom życia.

„Podróż bohatera” Josepha Campbella

Koncepcję „podróży bohatera” opisał Joseph Campbell w swojej książce z 1949 roku Bohater o tysiącu twarzyszczegółowo opisuje podstawową strukturę narracyjną, w której zwykły bohater wyrusza na przygodę, pokonuje krytyczny kryzys, a nagroda zmienia się na lepsze.

Według jednego z autorów badania, Benjamina A. Rogers, pomysł ten można zastosować w życiu codziennym, w którym jednostka doświadcza poważnej zmiany, doświadcza „zmiany scenerii”, wyrusza na wyprawę lub zostaje „wysłana do magicznego świata”. Królestwo stoi przed wyzwaniami, a powroty przekształcają się, aby pozytywnie wnosić swój wkład w społeczeństwo.

READ  Wyzwanie matematyczne dla geniuszy: Czy jesteś jednym z 1%, który potrafi rozwiązać to niezwykłe wyzwanie? | Meksyk

Sprawianie, że nasze doświadczenia życiowe stają się bardziej spójne

Według obserwacji Rogersa ludzki umysł wydaje się być z natury zaprojektowany tak, aby nadawać znaczenie światu poprzez historie.

Mówiąc najprościej, stwierdza, że ​​z natury strukturyzujemy nasze istnienie w formie narracji, łącząc różne wydarzenia w nadrzędną historię, w której główną rolę odgrywa narrator. Według Rogersa historie te są przydatne, pomagając ludziom zdefiniować swoją tożsamość i zapewniając spójność doświadczeń życiowych.

badania

W swoich badaniach autorzy adaptują siedemnaście etapów Podróży Bohatera Campbella do siedmiu elementów mających zastosowanie we współczesnym życiu, takich jak bohater, zmieniające się okoliczności, poszukiwania, wyzwania, sojusznicy, osobista przemiana i dziedzictwo.

Dla wyjaśnienia autorzy badania przeprowadzili porównanie pomiędzy: Spisek Władca Pierścieni i współczesne życie wspólne.

W epopei Tolkiena Frodo (bohater) wyrusza z Shire (zmiana okoliczności) z misją zniszczenia Pierścienia (misja). Z pomocą Sama i Gandalfa (jego sojuszników) stawia czoła siłom Saurona (Wyzwanie) i odkrywa w sobie nieoczekiwaną moc (Przemiana), by w końcu wrócić do domu i przyczynić się do dobrobytu pozostawionych przez siebie przyjaciół. Za (dziedzictwem). Tymczasem na co dzień młoda kobieta (bohaterka) może przeprowadzić się do Los Angeles (zmiana), wpaść na nowy pomysł na biznes (badania) i zyskać wsparcie rodziny oraz nowych przyjaciół (sojusznicy). ), pokonuje osobiste wątpliwości po początkowych niepowodzeniach (wyzwanie), wyrasta na pewnego siebie i odnoszącego sukcesy lidera (transformacja), a następnie wzbogacona tymi doświadczeniami współpracuje na rzecz swojej społeczności (dziedzictwo).

Ostatecznie interwencja pomogła uczestnikom wyobrazić sobie swoje życie jako podróż bohatera, co z kolei zwiększyło znaczenie, jakie nadawali swojemu życiu. Zdjęcie: Zotiva87/Imago

„Przywrócenie”: wplatanie elementów życia w spójną historię

Wyniki analizy, opartej na ponad 1200 indywidualnych historiach zebranych z różnych źródeł, wykazały, że ci, których życiorysy zawierały więcej z siedmiu elementów Podróży Bohatera, doświadczyli wyższego poziomu znaczenia, dobrobytu i sukcesu. Zmniejszona depresja.

W oparciu o te ustalenia autorzy wdrożyli interwencję polegającą na „odzyskiwaniu pamięci”, podczas której uczestnicy opowiadali własne historie tak, jakby to była podróż bohatera, identyfikowali każdy z siedmiu elementów składających się na ich życie, a następnie wplatali je w spójną historię . Powieść.

READ  Znaleźli pacjenta z kamicą nerkową związaną z moczówką prostą i spożywaniem desmopresyny

Podsumowując, wykazano, że interwencja pomogła uczestnikom konceptualizować swoje życie jako podróż bohatera, zwiększając w ten sposób znaczenie, jakie przypisują własnym doświadczeniom. Autorzy doszli do wniosku, że każdy może przyjąć perspektywę bohatera w swoim codziennym życiu, identyfikując wartości, poszukując nowych doświadczeń, wyznaczając cele i stawiając sobie wyzwania w zakresie doskonalenia.

„Możesz na przykład postrzegać siebie jako mistrza, określając swoje wartości i utrzymując je bardzo obecne w swoim codziennym życiu. Możesz skłaniać się ku nowym przyjaźniom i doświadczeniom. Możesz wyznaczać cele podobne do tych w klasycznych misjach, aby utrzymać siebie zmotywowany i rzuć sobie wyzwanie, aby udoskonalić swoje umiejętności. Możesz także ocenić wyciągnięte wnioski i dowiedzieć się, jak możesz pozostawić pozytywne dziedzictwo swojej społeczności lub bliskim”.

Doszli do wniosku: „Nawet jeśli nie uratujesz świata na dużą skalę, możesz ocalić siebie. Możesz zostać bohaterem w kontekście własnego życia, co przynajmniej stworzy lepszą historię. „