23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Teleskop Jamesa Webba odkrył niezwykłą „klepsydrę” w najdalszych zakątkach wszechświata – Enseñame de Ciencia

Teleskop Jamesa Webba odkrył niezwykłą „klepsydrę” w najdalszych zakątkach wszechświata – Enseñame de Ciencia

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA/ESA/Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej robi to ponownie. Niesamowite zdjęcie właśnie dotarło i nie możemy przestać patrzeć. Wielokrotnie byliśmy świadkami wspaniałych kosmicznych obrazów, a teraz mamy nowy: wspaniałą „płonącą klepsydrę”, na której formują się nowe gwiazdy.

Nasze nowe obserwatorium kosmiczne ujawniło właśnie ukryte cechy protogwiazdy w ciemnym obłoku L1527, dostarczając informacji o początkach nowej gwiazdy. Ogniste obłoki przypominające klepsydrę w obszarze gwiazdotwórczym Byka są widoczne tylko w świetle podczerwonym, ale ponieważ James Webb ma swoją kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam), takie obszary przestrzeni kosmicznej są idealnymi celami.

„Odliczanie do nowej supergwiazdy ⏳”, napisał zespół Webb na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. „W szyjce tej „klepsydry” światła kryją się początki nowej gwiazdy, protogwiazdy. Obłoki pyłu i gazu w tym regionie można zobaczyć tylko w świetle podczerwonym, a Webb specjalizuje się w długościach fal.”

Prototyp jest zawarty w L1527 w chmurze materiału, który napędza jego wzrost, to znaczy jest ukryty w „szyjce” tego kształtu klepsydry. Dysk protoplanetarny jest widoczny na krawędzi jako ciemna linia pośrodku szyi. Wyrzuty gwiazdy oczyściły puste przestrzenie powyżej i poniżej niej, których brzegi na tym zdjęciu w podczerwieni świecą na pomarańczowo i niebiesko.

Narodziny gwiazdy mogą brzmieć słodko, ale w rzeczywistości jest to brutalny scenariusz, który z łatwością możemy uznać za katastrofalny. Na tym wczesnym etapie młode gwiazdy emitują sporadyczne gwiezdne „beki” lub wyrzuty, więc górny obszar centralny wykazuje kształt bąbelków.

READ  Reżyser decyduje o swojej teraźniejszości i przyszłości

Pomimo chaotycznego scenariusza spowodowanego przez L1527, astronomowie szacują, że ma on zaledwie około 100 000 lat i jest to młody obiekt w astronomii. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę dane zebrane w poprzednich obserwacjach, L1527 jest uważana za pierwotną gwiazdę klasy 0, pierwszy etap formowania się gwiazd. W tym momencie protogwiazda ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim stanie się pełnoprawną gwiazdą.

Webb ujawnia protogwiazdę w ciemnym obłoku L1527. (Źródła: NASA, ESA, CSA i STScI. Przetwarzanie obrazu: J. DePasquale, A. Pagan i A. Koekemoer (STScI))

Ze względu na swój młody wiek L1527 nie generuje jeszcze własnej energii w drodze syntezy jądrowej wodoru, która jest unikalną cechą gwiazd. Jest tak mały, że nawet jego kształt jest również niestabilny, choć w większości kulisty, wygląda jak gorąca, puszysta gazowa masa o masie od 20 do 40% masy naszego Słońca. W przyszłości protogwiazda będzie nadal gromadzić masę, jej jądro będzie się stopniowo kompresować, aż do osiągnięcia stabilnej fuzji jądrowej.

Dysk, który pojawia się na zdjęciu jako ciemny pas przed jasnym środkiem, ma mniej więcej taki sam rozmiar jak nasz Układ Słoneczny. Ze względu na gęstość nierzadko zdarza się, że wiele tego materiału zlepia się razem: początek planet, Współpracownicy NASA wyjaśniają. Dlatego ten nowy widok z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba to słodki tort, z którego naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, jak wyglądało nasze Słońce i Układ Słoneczny w ich powijakach.

Zobacz szczegóły i obraz w lepszej jakości w pliku witryna NASA.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.