24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajwan potępia wtargnięcie 103 chińskich samolotów i 9 statków – DW – 18.09.2023

Tajwan potępia wtargnięcie 103 chińskich samolotów i 9 statków – DW – 18.09.2023

Ministerstwo Obrony Tajwan W poniedziałek (18.09.2023) poinformował, że wykrył 103 samoloty wojskowe Chiny Dookoła wyspy w 24 godziny.

Ministerstwo podało w oświadczeniu, że „103 samoloty Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i dziewięć okrętów Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej” zostały zauważone od niedzieli do poniedziałku rano.

To rekordowa liczba pod względem wtargnięć chińskich samolotów i okrętów wojennych azjatyckiego giganta w porównaniu z 91 samolotami wykrytymi 10 kwietnia.

W sumie 40 z nich przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej – nieformalną linię rozgraniczającą, którą Tajpej i Pekin milcząco zaakceptowały w ostatnich dziesięcioleciach, ale którą chińscy bojownicy mają zwyczaj przekraczać przez rok podczas swoich najazdów, co stało się rutyną Ostatnio. Miesiące.

Natarcie to stanowi uzupełnienie tego, co miało miejsce w zeszłym tygodniu, jak Tajwan donosił w różnych dniach o przybyciu około 200 samolotów i 50 okrętów wojennych z drugiej strony cieśniny, co oznaczało wzrost napięcia zbiegający się z niedawnym przejściem chińskiego statku lotniskowiec. Wody Shandong na wschodzie prowincji.

Lokalny badacz Chih Chung, cytowany przez Centralną Agencję Informacyjną CNA, zwrócił uwagę, że ciągłe wtargnięcia chińskich samolotów wojskowych w strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu mają na celu „wywarcie presji i sprowokowanie Tajwanu”, a ostatnie z nich są „odpowiedzią na Tajwan. ” W ubiegłą sobotę amerykański niszczyciel i kanadyjska fregata przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską.

W sierpniu ubiegłego roku armia chińska przeprowadziła ćwiczenia wojsk morskich i powietrznych wokół Tajwanu w odpowiedzi na zatrzymanie w Stanach Zjednoczonych wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai – kandydata na prezydenta w nadchodzących wyborach – którego oskarżyła o „dążenie” do amerykańskiego poparcia dla niepodległości Tajwanu .

„Shandong”, który w 2019 r. stał się drugim lotniskowcem tego azjatyckiego kraju, był obecny na ćwiczeniach wojskowych zorganizowanych przez Chiny wokół Tajwanu zeszłej wiosny, aby symulować blokadę wyspy.

Tajwan jest samorządny od 1949 r., choć Chiny rości sobie zwierzchnictwo nad wyspą, którą uważają za zbuntowaną prowincję i nie wykluczają użycia siły w celu jej „zjednoczenia”.

READ  Doniesienia o śmiertelnych walkach na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej | świat | Dr..

P (AFP, Efe, AFP, Reuters)

Tajwan – mała wyspa o dużej różnorodności

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.