19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone zwiększają presję na Polskę w sprawie odzyskania Holokaustu

Autor: Mateusz Skok

Waszyngton, 28 lipca (AP) Stany Zjednoczone wzmagają presję na Polskę w nadziei na zatrzymanie ustawodawstwa, które uniemożliwiłoby rodzinom otrzymywanie odszkodowań za mienie zajęte podczas Holokaustu i czasów komunizmu.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że Polska jako jedyny kraj w Europie w ubiegłym roku spełniła obietnice zwrotu zajętego mienia lub wypłaty odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Opinia publiczna może doradzić polskim władzom, które odrzuciły wcześniejszą krytykę w tej sprawie.

Ta kwestia jest jednym z wielu punktów spornych, które pojawiły się lub pogorszyły między Waszyngtonem a Warszawą od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena. Inne obejmują rurociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec i proponowaną ustawę o ograniczonych mediach.

Proponowana ustawa kompensacyjna, która mogłaby zostać uchwalona w sierpniu, została już potępiona przez Izrael, grupy żydowskie i Stany Zjednoczone.

Nowa amerykańska krytyka pojawia się niecały rok po wydaniu wymuszonego oświadczenia Kongresu nadzorującego postęp Europy w rozwiązywaniu roszczeń dotyczących Holokaustu. Raport odwoływał się do wielu krajów, ale krytykował w szczególności Polskę.

W przeddzień rocznicy specjalny wysłannik USA ds. Holokaustu Cherry Daniels powiedział, że polskie prawo jest „nieodwracalną krzywdą zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów. Zostało znacjonalizowane w czasach komunizmu”.

Jeśli zostanie zaakceptowane, ustawa uniemożliwiłaby ważność mienia i innych decyzji administracyjnych po 30 latach, co oznaczałoby wstrzymanie i oddalenie nierozstrzygniętych działań związanych z konfiskatą mienia z czasów komunistycznych. Wpływa na mienie polskie, żydowskie i inne, z zastrzeżeniem wcześniejszych uchwał, w których rywalizowali.

Polska twierdzi, że reaguje na oszustwa i nieprawidłowości w procesie restrukturyzacji, które mogą prowadzić do eksmisji lub oddania nieruchomości sprzedającym. Urzędnicy twierdzą, że roszczenia umorzenia są nadal możliwe w sądzie, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Ale te wyjaśnienia zostały odrzucone przez Stany Zjednoczone i Izrael, które stwierdziły, że przyjęcie ustawy bardzo zaszkodziłoby stosunkom polsko-izraelskim.

READ  Pierwsza wygrana Polski Fernando Santosa i gra bez nagrody „podatek”.

„Polski rząd i opozycja są często bardzo sfrustrowani sposobem, w jaki nagrody majątkowe lub odszkodowania (II wojna światowa) są kojarzone z odszkodowaniami” – powiedział Daniels.

„Chcielibyśmy, aby polski rząd przynajmniej zmienił prawo, aby wnioskodawcy z oczekującymi roszczeniami mogli przejść przez trwający proces administracyjny”.

Daniels, izraelscy urzędnicy oraz Światowa Organizacja Odbudowy Żydów i Światowy Kongres Żydów wezwali Polskę do uchwalenia kompleksowego prawa lub ustanowienia procedury postępowania w sprawie odszkodowań dla ocalałych z Holokaustu.

Według Danielsa Departament Stanu zidentyfikował sześć krajów, których poważne problemy dotyczące odszkodowań wciąż pozostają nierozwiązane, ale tylko Polska pozostaje w tyle. Pozostałe to Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa i Rumunia.

Przed II wojną światową Polska miała największą społeczność żydowską w Europie, liczącą 3,5 miliona. Większość zginęła w masakrach pod okupacją niemiecką, a ich majątek skonfiskowano.

Powojenne władze komunistyczne w Polsce przejęły te mienie oraz majątek nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do żądań restauracyjnych, z których większość pochodziła od Polaków.

Polska jest jedynym krajem europejskim w swojej najnowszej historii, który nie oferuje żadnych rekompensat za własność prywatną należącą do państwa. Pozostałe komunalne mienie żydowskie, takie jak niektóre synagogi, kaplice i cmentarze, zostały zwrócone w stanie opłakanym, jeśli to możliwe lub w miejscach odszkodowanych.

Wciąż nierozwiązana kwestia jest ciągłym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, które przepychały Polaków przez kolejne administracje i publicznie wzywały do ​​braku postępu.

Tegoroczny raport nosi dziś nazwę Prawo Sprawiedliwości lub Ustawa o Sprawiedliwosci, który nie był egzekwowany przez Kongres i został podpisany w 2018 roku przez byłego prezydenta Donalda Trumpa przy wsparciu partii politycznych i ugrupowań żydowskich.

Zarówno sekretarz stanu Anthony Blinken, jak i jego poprzednik Mike Pompeo postawili na pierwszym miejscu walkę z antysemityzmem. W zeszłym miesiącu Blingen i jego niemiecki odpowiednik podpisali porozumienie o rozpoczęciu formalnego amerykańsko-niemieckiego dialogu na temat Holokaustu, nie zapominając o lekcjach z czasów nazistowskich, gdy liczba ocalałych malała.

READ  IT Logistics sfinalizował przejęcie Speedmax, liczącego się gracza na rynku logistyki kontraktowej w Polsce.

Niespodziewanie przywrócona w tym tygodniu w Departamencie Stanu swastyka wyrzeźbiona w windzie została znaleziona w poniedziałek w głównej siedzibie agencji w Waszyngtonie. Blinken, macocha ocalałego z Holokaustu wychowanego w tradycji żydowskiej, potępiła zniszczenia i powiedziała, że ​​to znak, że walka z antysemityzmem musi być „nieprzerwana”. (AB)

M.R.J.


Zastrzeżenie: – Ta historia nie była edytowana przez pracowników Outlooka i została automatycznie wygenerowana z kanałów agencji prasowych. Źródło: PTI


Więcej z magazynu Outlook