7 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prawicowy rząd Polski zwalnia dyrektora wiodącego muzeum sztuki współczesnej jako kolejny cios w scenę kulturalną

Prawicowy rząd Polski zwalnia dyrektora wiodącego muzeum sztuki współczesnej jako kolejny cios w scenę kulturalną


Horna Vrablevska, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Sacheta w Warszawie (po lewej) i Piotr Klański (po prawej)
Fot. Jacek Djokovsky

Ponad tysiąc polskich ekspertów od sztuki podpisało list otwarty protestujący przeciwko decyzji rządu o anulowaniu kontraktu Hannah Vrablevskiej, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Sacheta w Warszawie, która specjalizuje się w sztuce współczesnej.

Według polskiej gazety Gazeta WyborczaMinister kultury Piotr Klansky poinformował galerię 5 lipca, że ​​umowa Wroplewskiej nie zostanie przedłużona poza przyszły rok. Posunięcie to skłoniło dwie główne byłe dyrektorki galerii, Andę Rottenberg i Agnieszkę Moraviską, do podpisania listu protestacyjnego (nieodpowiadając na prośbę o komentarz w momencie publikacji).

„Artyści, krytycy i osobistości kultury twierdzą, że są polityczne powody do opuszczenia Wrapłowskiej.” Gazeta WyborczaOdzwierciedla to twarde stanowisko prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w ostatnich wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. zdobyła nowy mandat niewielką przewagą.

Z listu wynika, że ​​Vrablevska, który prowadzi Sachetę od 2010 roku, jest „u szczytu swoich możliwości” i „inaczej, ciekawie i często wyraża projekt muzeum w swoim charakterze”. Podkreślił, że pismo nie było sygnałem formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie zarzutów, ale raczej sygnałem formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie zarzutów.

Jej sygnatariuszami są artyści Paves Altamar, Mirosva Paska, Jonah Rajkovska; Pisarze Anna Picont i Artur Domozowski; I reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Wojciech Smarzowski.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda i media państwowe podwoiły się Prawa do marki LGPT Zaproponowano „gorszą ideologię niż komunizm”, nową „kartę rodziny”, która uniemożliwiłaby jakiekolwiek prawo zezwalające homoseksualistom na zawieranie małżeństw lub adopcję dzieci.

Strona Sachety opisuje galerię jako „cel popularyzacji sztuki współczesnej jako ważnej części życia społeczno-kulturalnego”. Miejsce prezentacji najciekawszych wydarzeń sztuki XX i XXI wieku. Polskie Ministerstwo Kultury nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

READ  Polska wysyła żołnierzy na granicę z Białorusią, aby powstrzymać imigrację