25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sprawdź, kiedy w tym miesiącu zacznie obowiązywać nowy 44-godzinny dzień pracy

Sprawdź, kiedy w tym miesiącu zacznie obowiązywać nowy 44-godzinny dzień pracy

26 kwietnia Skrócenie czasu pracy zacznie obowiązywać 44 godziny, Owoc prawa 40-godzinnego. Osoby pracujące 45 godzin tygodniowo zostaną obniżone do tego, co zostało wcześniej wskazane. Następnie liczba godzin stopniowo maleje, aż do Do 40 godzin w 2028 roku.

Z tą sytuacją Skorzysta na tym duża liczba pracowników Wraz ze skróceniem dnia pracy, ale nadal pojawiają się wątpliwości co do tego środka, m.in. co stanie się z pracownikami najemnymi, których wymiar czasu pracy nie został obniżony m.in.

Osoby pracujące na podstawie płatnych biletów nie odczują skrócenia godzinDzieje się tak dlatego, że prawo stanowi, że postępowanie dotyczy wyłącznie tych osób, które mają umowę o pracę i podlegają przepisom prawa pracy. Z drugiej strony niezależni będą nadal działać tak, jak zawsze.

Ponadto osoby wykonujące zadania takie jak Pracownicy sektora publicznego, Menedżerowie, administratorzy, przedstawiciele posiadający uprawnienia administracyjne, zajmujący się działalnością rybacką, sportowcy zawodowi, krótko mówiąc, wszyscy, którzy pracują bez bezpośredniego nadzoru przełożonego, Limit 40 godzin nie będzie obowiązywał.

Inne pytania:

Co się stanie, jeśli firma nie zastosuje się do ustawy o skróceniu czasu pracy?

W przypadku nieprzestrzegania przez pracodawcę 44-godzinnego dnia pracy przewidzianego w Kodeksie Pracy, Możesz zgłosić roszczenie do dowolnej kontroli biznesowej Co odpowiada lub Zostań pozwany Bezpośrednia zgodność Przed sądami pracy.

Jak będzie kontrolowany dzień pracy?

Pracodawca będzie miał obowiązek kontrolowania obecności Określa godziny pracy i będzie zobowiązany do prowadzenia księgi obecności pracownika, zegara z kartami czasu pracy lub elektronicznego systemu rejestracji

Co dzieje się z czasem na przekąskę w ciągu 40 godzin tygodniowo?

Obecnie art. 34 Kodeksu pracy stanowi, że Przekąska lub pora lunchu nie wliczają się do dnia pracychociaż jest to przyrodzone prawo robotnika, który ma codziennie co najmniej trzydzieści minut odpoczynku, chociaż prawie zawsze podaje się godzinę.

READ  Problemy z dostawami w Wielkiej Brytanii: rolnik musiał ubić setki świń z powodu braku rzeźników

Zatem osoby pracujące 45 godzin tygodniowo (wliczając porę południową) nie odczują skrócenia czasu pracy, bo tak naprawdę pod uwagę brane jest jedynie 40 godzin pracy.

Czy wynagrodzenie może zostać obniżone za pracę 44-godzinną?

Nie istnieje żadna okoliczność prawna, która wymagałaby obniżenia wynagrodzeń pracowników. Możesz złożyć skargę do inspekcji pracy lub skargę do sądu pracy.

Jak będzie wyglądał proces, gdy zacznie obowiązywać 40-godzinny tydzień pracy?

  • 44 godziny tygodniowo: 26 kwietnia 2024 r. Rok po wejściu w życie ustawy dzień pracy zostanie skrócony z 45 do 44 godzin tygodniowo.
  • 42 godziny tygodniowo: 26 kwietnia 2026 r. Trzy lata od wejścia w życie ustawy dzień pracy zostanie skrócony z 44 do 42 godzin tygodniowo.
  • 40 godzin tygodniowo: 26 kwietnia 2028 r. Pięć lat od wejścia w życie ustawy dzień pracy zostanie skrócony z 42 do 40 godzin tygodniowo.