18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spiker kanadyjskiej Izby Reprezentantów rezygnuje z przedstawienia byłego nazistowskiego bojownika Waffen-SS jako bohatera |  międzynarodowy

Spiker kanadyjskiej Izby Reprezentantów rezygnuje z przedstawienia byłego nazistowskiego bojownika Waffen-SS jako bohatera | międzynarodowy

Były spiker Izby Reprezentantów Kanady, Anthony Rota.Blair Gable (Reuters)

Anthony Rota złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska spikera kanadyjskiej Izby Reprezentantów w związku z wywołaniem jednego z największych skandalów w życiu parlamentarnym kraju. Rutte ogłosił we wtorek po południu, że po licznych naciskach opuści swoje stanowisko. Powodem była obecność byłego członka nazistowskiego oddziału – i oklaski dla tej samej osoby – na ceremonii parlamentarnej ku czci prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Anthony Rutte, poseł do Partii Liberalnej Kanady, kieruje Izbą Gmin od 2019 r. W piątek, przed przemówieniami prezydenta Zełenskiego i premiera Kanady Justina Trudeau w legislaturze, Rutte powiedział, co następuje: „Dzisiaj mamy w tej Izbie weterana, ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom i który nadal wspiera żołnierzy, nawet w wieku 98 lat. Nazywa się Jarosław Honka” i dodał, że jest „bohaterem ukraińskim i bohaterem kanadyjskim”. Honka był wyraźnie wzruszony i otrzymał od publiczności owacje na stojąco.

W niedzielę organizacje żydowskie w Kanadzie, takie jak B’nai B’rith Canada i Przyjaciele Centrum Szymona Wiesenthala, wyraziły swoje konsternację w związku z wezwaniem, gdy Honka służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS podczas II wojny światowej. Ukraińska jednostka ochotnicza bierze udział w zabijaniu Żydów i innych mniejszości. Anthony Rota odpowiedział tego samego dnia, stwierdzając, że nie jest świadomy różnych elementów przeszłości Honki i przeprasza, zwłaszcza „społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie”. Jak Rutte podkreślił podczas piątkowej imprezy, Jarosław Honka mieszka w okręgu, który reprezentuje jako poseł (Nipissing-Temiskaming, w prowincji Ontario).

W niedzielnym piśmie Rutte stwierdził, że ponosi wyłączną odpowiedzialność za incydent, podkreślając, że inni parlamentarzyści, Kancelaria Premiera i delegacja Zełenskiego nie wiedzieli o zaproszeniu i zamiarze oklaskiwania Hunki. Dzień później Rutte powtórzył swoje przeprosiny w legislaturze. Dodał: „Nie potrafię wyrazić, jak bardzo żałuję tego, co się stało”. Kilka minut później Blok Quebecois i Nowa Partia Demokratyczna wezwały do ​​rezygnacji Rutte’a z powodu „niewybaczalnego błędu, który dyskredytuje całą Radę”.

READ  Prezydent Iranu uczestniczy w szczycie Arabii Saudyjskiej i mówi, że spotkanie ma na celu „uratowanie Palestyńczyków”

W ten sam poniedziałek premier Trudeau nazwał ten incydent „głęboko haniebnym” dla parlamentu i wszystkich Kanadyjczyków, nie wzywając jednak Rutte do rezygnacji. Pierre Poilievre, przywódca Kanadyjskiej Partii Konserwatywnej, powiedział, że Trudeau musi wziąć na siebie odpowiedzialność i osobiście przeprosić. Ambasady Rosji i Polski w Ottawie komentowały za pośrednictwem mediów społecznościowych to, co wydarzyło się w Radzie Legislacyjnej.

We wtorek rano przyszła kolej konserwatywnych parlamentarzystów, którzy zażądali odejścia Rutte. Ważne osobistości w rządzie liberalnym – takie jak minister spraw zagranicznych Mélanie Jolie i premier w Izbie Reprezentantów Karina Gould – również wskazały, że jedyną alternatywą jest rezygnacja. Los Anthony’ego Roty został przesądzony. Kilka godzin później ogłosił na początku wtorkowej sesji parlamentu: „Z wielkim żalem składam rezygnację ze stanowiska spikera Izby Gmin”.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

Kanada udzieliła schronienia wielu ofiarom II wojny światowej; Jak również wielu kolaborantów z siłami nazistowskimi. Sprawa Jarosława Honki nie jest pierwszą, która wywołuje reakcje. We wrześniu 2021 roku w swoim domu w Waterloo (Ontario) zmarł Helmut Oberlander, były członek jednostki zagłady III Rzeszy. Od 1995 r. toczy batalię prawną o uniknięcie deportacji. Minister edukacji poinformował we wtorek, że podjął kroki w celu zwrócenia się o ekstradycję Jarosława Honki.

Wpływ tego incydentu na wizerunek rządu Trudeau nie był mały. Druga wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie – druga od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji – została zakłócona reakcjami na obecność Honki. Skandal wybuchł także w dni, kiedy prasa na całym świecie opisywała napięcia między Ottawą a New Delhi w związku z rzekomym udziałem indyjskich służb wywiadowczych w morderstwie przywódcy sikhijskiego w Vancouver, do którego doszło w czerwcu ubiegłego roku.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe na Facebook I Świergotlub w Nasz cotygodniowy biuletyn.

READ  W tym miesiącu Rosja sprawuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ukraina twierdzi, że to najgorszy żart primaaprilisowy