14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przyszły papież Jan Paweł II tuszował domniemane przypadki pedofilii w Polsce (media).

Przyszły papież Jan Paweł II tuszował domniemane przypadki pedofilii w Polsce (media).

Kardynał Karol Wojtyła wiedział i ukrywał zarzuty pedofilii w polskim Kościele, zanim został papieżem Janem Pawłem II w 1978 r.

Kiedy był kardynałem i biskupem krakowskim (południowym), Karol Wojtyła dowiedział się o wykorzystywaniu dzieci przez księży w jego diecezji, którzy przenosili go z jednej parafii do drugiej, aby uniknąć korupcji, mówi Michał Kudowski, autor śledztwa.

Jeden z księży został wysłany do Austrii przez przyszłego papieża. Ówczesny kardynał Wojtyła napisał list polecający do wiedeńskiego kardynała Franza Königa, nie informując go o zarzutach stawianych proboszczowi.

W ramach śledztwa Gudowski spotykał się z ofiarami księży Pedofilów, ich rodzinami oraz byłymi pracownikami diecezji.

Dziennikarz powołuje się też na dokumenty z byłych komunistycznych UB SP i archiwa kościelne, choć zaznacza, że ​​diecezja krakowska odmówiła mu dostępu.

To nie pierwszy raz, gdy Kościół w Polsce odmawia okazania dokumentów sądowi, a nawet publicznej komisji śledczej w sprawach o pedofilię.

Świadek, który chciał pozostać anonimowy, potwierdza w protokole, że osobiście zawiadomił kardynała Wojtyłę o aktach pedofilii popełnionych przez księdza w 1973 r.

„Wojdyla najpierw chciał się upewnić, że to nie jest blef. Prosił, aby w żadnym wypadku tego nie zgłaszać i powiedział, że się tym zajmie” – powiedziała osoba, dodając, że kardynał zapytał go wprost, czy jest to możliwe. Aby zachować poufność sprawy.

„To, co znaleźliście, jest rewolucyjne, ponieważ pokazuje to, co wielu podejrzewało od lat: Jan Paweł II wiedział, że problem istnieje, zanim został papieżem” – powiedział w oświadczeniu Thomas Doyle, były amerykański ksiądz katolicki i ekspert prawny. Autor pierwszego raportu na temat kanonu i nadużyć duchowieństwa katolickiego w Ameryce.

„Musiałem wiedzieć, ale nie było dowodów. Oto jeden” – dodaje.

Książka napisana przez holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka i zatytułowana „Ostateczna wina. Jan Paweł II wiedział o tym” zostanie opublikowana w Polsce w środę z podobnymi oskarżeniami pod adresem Karola Wojtyły.

READ  Polska poszukuje informacji od Hiszpanii, aby potwierdzić podwójne obywatelstwo Pablo Gonzáleza jako szpiega

W ostatnich latach prasa ujawniła kilka przypadków wykorzystywania dzieci w polskim Kościele. W wyniku tej informacji Watykan udzielił zezwolenia wyższym polskim władzom religijnym.

bo/wiąz/aoc/dl

AFP

Poznaj schemat zaufania