22 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski twierdzi, że ma dowód na to, że poprzedni rząd nielegalnie korzystał z Pegasusa

Premier Polski twierdzi, że ma dowód na to, że poprzedni rząd nielegalnie korzystał z Pegasusa

Zapewnił we wtorek premier Donald Tusk Dowody wskazują, że rząd nabył i używał izraelskiego oprogramowania Pegasus poprzedzającej go prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Ten dokument, który trzymam w ręku, niestety potwierdza to, czego tak bardzo się obawialiśmy Z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CPA) o zakup Pegasusa poproszono Fundusz Sądownictwa. Potwierdził to (były minister sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro” – powiedział.

Tusk nakazał Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi przekazanie dokumentów Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. „Potwierdzają w stu procentach, że program został zakupiony i używany legalnie i nielegalnie”.

Zdjęcie: Archiwum

Wskazują na to bliskie źródła Jedną z ofiar oprogramowania szpiegującego był Mateusz Morawiecki, były polski premier i członek PiS. Pokazuje rozłam w konserwatywnej partii PiS i ostre wykorzystanie Pegaza przez niektóre jej wewnętrzne frakcje.

Tusk zwrócił uwagę na posiedzeniu Rady Ministrów Polska znajduje się w „bardzo poważnej sytuacji” pod względem bezpieczeństwa, a lista „ofiar” tej praktyki jest „niezwykle długa”. O sprawie poinformowała polska agencja informacyjna PAP.

Z kolei polski administrator podkreślił, że „mimo różnic zdań i sporów w różnych kwestiach, Sprawa bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem jednoczącym wszystkich w Polscebez wyjątku”.

Nigdy wcześniej nie byłem tak przekonany, że sytuacja na granicach Europy, na naszych granicach jest tak poważna.

Pod koniec stycznia br. Polski parlament wybrał członków komisji, która ma zbadać, czy poprzedni rząd wykorzystywał Pegaza do szpiegowania przeciwników politycznych.Niektóre media podały koniec 2021 roku.

Według tych doniesień, Poprzedni administrator szukał Pegaza co najmniej trzy razy Szpiegować prawniczkę Ewę Wrzosek, prawnika Romana Giertycha i senatora Krzysztofa Brejzę, którzy krytykują reformę sądownictwa. Ówczesny szef PiS Jarosław Kaczyński zaprzeczał wówczas tym podejrzeniom.

Tusk obiecał zbadanie nadużyć poprzedniej administracji. Toczą się dwa inne śledztwa mające na celu zbadanie nieprawidłowości związanych z wydawaniem wiz i elektronicznym systemem głosowania w ramach wyborów prezydenckich w Polsce w 2020 roku.

READ  Fundacja Juana Marcha poświęca cykl koncertów muzyce polskiej XX wieku. XX