6 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ponad 20% lekarzy weterynarii ankietowanych w jednym badaniu poprosiło o urlop ze względu na problemy psychiczne

Ponad 20% lekarzy weterynarii ankietowanych w jednym badaniu poprosiło o urlop ze względu na problemy psychiczne


Najbardziej narażone na wystąpienie tego typu powikłań są lekarze weterynarii na początku swojej kariery zawodowej oraz kobiety-weterynarze.


Badanie porównawcze prowadzone przez pięć lat w całej Europie ujawniło alarmujący poziom stresu i zły stan zdrowia psychicznego wśród europejskich weterynarzy. Chociaż dostrzega się pozytywne aspekty tego zawodu, wpływ wymagającego środowiska społecznego, gospodarczego i kulturowego okazał się ważnym źródłem problemów ze zdrowiem psychicznym w społeczności weterynaryjnej.

Opracowanie można przeczytać pod adresem ten link, obejmujący dwa duże badania europejskie przeprowadzone w latach 2018–2019 i 2022–2023, w ramach których zebrano dane odpowiednio od 14 559 i 12 393 lekarzy weterynarii. Ocena zdrowia psychicznego opierała się na trzech głównych wskaźnikach: zgłaszanym przez siebie poziomie stresu, potrzebie zwolnienia lekarskiego ze względu na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego oraz skali dobrostanu psychicznego Warwick-Edinburgh (WEMWBS), uznanej normie zdrowia psychicznego. Analiza stanu psychicznego populacji.

Wyniki były alarmujące, ponieważ w obu badaniach poziom stresu pozostał zaskakująco wysoki – 22% lekarzy weterynarii zgłosiło potrzebę wzięcia zwolnienia lekarskiego w latach 2018–2019, a 23% w latach 2022–2023 ze względu na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Ponadto wyniki w skali WEMWBS wyniosły 25 w latach 2018–2019 i 24,8 w latach 2022–2023, co wskazuje na ciągły spadek zdrowia psychicznego w zawodzie.

Szczegółowa analiza podkreśla znaczne różnice między krajami, ale stale pojawia się jedna niepokojąca tendencja: lekarze-weterani na wczesnych etapach kariery zawodowej i weterynarze najprawdopodobniej doświadczyli pogorszenia zdrowia psychicznego w całej Europie.

Pomimo rosnącego uznania i zainteresowania weterynaryjnym zdrowiem psychicznym w ciągu ostatniej dekady, wyniki badania podkreślają pilną potrzebę wdrożenia znaczących środków. Podkreślono znaczenie tworzenia bardziej wspierających i atrakcyjnych miejsc pracy, kładąc nacisk na dobrostan, zachęcając do zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz zapewniając satysfakcję z pracy.

To sygnał alarmowy nie tylko podkreśla obecne wyzwania stojące przed zawodami weterynaryjnymi w Europie, ale także podkreśla potrzebę wspólnych działań w celu zapewnienia zrównoważonej i zdrowej przyszłości specjalistom zajmującym się zdrowiem zwierząt.

Powiązane publikacje

Więcej wiadomości