2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Meksyk odnotowuje 16 000 nowych przypadków raka jelita grubego

Meksyk odnotowuje 16 000 nowych przypadków raka jelita grubego

Meksykański Instytut Ubezpieczeń Społecznych (IMSS) podaje, że w 2023 roku w Meksyku zarejestrowanych zostanie 16 000 nowych przypadków raka jelita grubego.

Dodał, że jest to trzeci co do częstości występowania nowotwór u osób po 50. roku życia w całym kraju.

Dlatego też w Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy, obchodzony 31 marca, Maria de la Luz García Tinoco, Koordynatorka Programu Medycznego ds. Koordynacji Opieki Onkologicznej, wyjaśniła, że ​​choć przyczyny wywołujące raka okrężnicy nie są znane, istnieją pewne choroby. prawdopodobieństwo jego rozwinięcia.

„Spożywanie diet bogatych w kalorie i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz stany zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna.

„A także palenie, alkoholizm, otyłość, wywiad rodzinny i niektóre mutacje genetyczne, które wymagają uważnego monitorowania”.

Onkolog wyjaśnił, że ten typ nowotworu w początkowej fazie nie daje żadnych objawów, ale zależy to od stopnia rozprzestrzenienia się choroby i jej umiejscowienia w jelicie grubym.

„Może wystąpić ból brzucha, krwawienie ze stolca, zaparcia lub biegunka i anemia. W bardziej zaawansowanych przypadkach występuje utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu i zmęczenie.

W związku z tym mieszkańców poproszono o zachowanie czujności w przypadku występowania nawracających epizodów biegunki lub zaparcia, uczucia towarzyszącego wypróżnianiu, które nie ustępuje po ich oddaniu, krwawienia z odbytu, ciemnego zabarwienia stolca i/lub świeżej krwi w stolcu.

Garcia Tinoco zauważył, że leczenie zostanie ustalone przez onkologa i będzie zależeć od kilku czynników.

„Wśród nich, etap, w którym występuje ta choroba, ogólnie rzecz biorąc, plan ten może obejmować operację, terapię systemową, która może obejmować chemioterapię, terapię celowaną, immunoterapię, która czasami wymaga znajomości profilu molekularnego guza, a także radioterapię w w przypadku raka odbytnicy.”

Możesz także przeczytać: IMSS apeluje do mieszkańców o oddawanie krwi w dniach 10 i 11 kwietnia

Jcp

READ  Zorganizował Krajową Konferencję Medycyny Zintegrowanej