5 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski Trybunał Konstytucyjny rzuca wyzwanie UE w ostatnim dniu kadencji ultrakonserwatywnego rządu |  Międzynarodowy

Polski Trybunał Konstytucyjny rzuca wyzwanie UE w ostatnim dniu kadencji ultrakonserwatywnego rządu | Międzynarodowy

Polski Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny zaskarżył UE orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który stwierdził, że kary za nieprzestrzeganie środków zapobiegawczych są niezgodne z polską konstytucją. Decyzja została upubliczniona tego samego dnia, w którym kraj pogrzebał w Sejmie mandat ultrakonserwatywnej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) po niemal rocznym paraliżu Sądu Najwyższego spowodowanym wewnętrznymi sporami. Kontrowersje. Orzeczenie konstytucyjne łączy wcześniejsze orzeczenia stwierdzające nadrzędność prawa krajowego nad prawem europejskim. Kilka godzin później na posiedzeniu plenarnym uznano za niezgodną z konstytucją reformę sądownictwa zatwierdzoną w styczniu przez polski parlament, mającą na celu zablokowanie zawieszonych przez Komisję Europejską funduszy europejskich.

Sprawa od dwóch lat znajduje się w rękach Trybunału Konstytucyjnego i z biegiem czasu ulega opóźnieniu. Wreszcie w ubiegły wtorek. To Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości z najbardziej eurosceptycznego skrzydła rządu pod przewodnictwem BIS, pełniący jednocześnie funkcję prokuratora generalnego, skierował do sądu kwestię niezgodności z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest niezgodny z Konstytucją Europejską i w związku z tym Warszawa nie jest zobowiązana do zapłaty kary nałożonej przez TSUE. Uważa art. 39 Statutu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za niezgodny z prawem i stwierdza, że ​​jego prezes nie może wydawać środków zapobiegawczych dotyczących struktury i funkcjonowania polskiego sądownictwa.

Bariery ekonomiczne

TSUE nałożył sankcje gospodarcze na Warszawę po zignorowaniu przez rząd PiS środków zapobiegawczych zastosowanych przez Trybunał. W znanej sprawie sędziowie Sądu Najwyższego zostali ukarani grzywną w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej, co jest jedną z głównych przyczyn konfliktu z Brukselą. Praworządność… Kara w wysokości miliona euro została później zmniejszona o połowę.

Europejski Trybunał nałożył na Polskę dodatkową karę w wysokości 500 000 euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Durow. Kara pieniężna została zawieszona, gdy Republika Czeska wycofała swoją sprawę. Zgodnie z zatwierdzeniem izby regulacyjnej zgromadzono 550 milionów euro i 69 milionów euro wydobycia. Lokalne media.

READ  Naukowcy znajdują szczątki „małego wampira” na cmentarzu w Polsce

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Polski Trybunał Konstytucyjny już w lipcu 2021 r. stwierdził, że środki zapobiegawcze Wysokiego Europejskiego Trybunału są niezgodne z polską Konstytucją. Jednak w październiku tego roku rozpoczął swój największy jak dotąd atak przeciwko UE. Traktaty są w ich kraju niezgodne z konstytucją. Decyzja ta kolidowała z jednym z podstawowych filarów Unii Europejskiej, jakim jest prymat prawa wspólnotowego nad prawem krajowym. Liberalna wówczas opozycja wyszła na ulice w masowym proteście. Poleksyd W pełni legalne, czyli wyjście Polski z UE, przynajmniej jeśli chodzi o prawo. W lutym ubiegłego roku Komisja Europejska pozwała w tej sprawie Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny od miesięcy jest blokowany przez wewnętrzny spór sędziów powiązany z dwoma nurtami ustępującego ultrakonserwatywnego rządu. Sześciu z nich nie uznało legalności dekretu Prezydenta, który uznał za przestarzały, i odmówiło udziału w podejmowaniu decyzji, uniemożliwiając w ten sposób osiągnięcie wymaganego kworum. Konflikt trwa w związku z chaotycznymi sprawami, takimi jak odejście rządu i zatwierdzona przez parlament reforma Sądu Najwyższego w celu odblokowania zawieszonych przez Brukselę ponad 35 000 mln euro funduszy ratunkowych. W poniedziałek sędziowie opowiedzieli się także za tym dokumentem, który w lutym ubiegłego roku otworzył prezydent Andrzej Duda, uznając za niezgodne z konstytucją zmiany legislacyjne uzgodnione z komisją przez kierownictwo BIS.

Obecni u władzy w Polsce antyliberałowie i prawnicy od lat potępiają sąd jako narzędzie służące prawu i sprawiedliwości. Krytykują swoje decyzje jako podejmowane w ostatnich latach na polecenie ustępującego ultrakonserwatywnego rządu. To jedna z najbardziej skomplikowanych instytucji ery PiS, podejmująca kontrowersyjne decyzje, takie jak de facto zakaz aborcji w 2020 roku. Nowa administracja pod przewodnictwem Donalda Tuska obejmie władzę w środę, po uzyskaniu poparcia. Jej zdaniem większość parlamentarna we wtorek nie jest jednak w stanie rozwiązać prostej kwestii. PiS powołał trzech sędziów, żeby łatwo było wykluczyć tzw. „obłudnych” czy „fałszywych sędziów”, ale nie innych sędziów.

READ  Moldonado drugie w Polsce - Sonda Diario

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

_