21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zwiększa budżet wojskowy do 3% PKB (rząd)

Polska zwiększa budżet wojskowy do 3% PKB (rząd)

Sąsiad z Ukrainą Polska przeznaczy 3% PKB na swój budżet obronny od przyszłego roku, wobec 2,2% w tym roku – poinformował w czwartek wicepremier i lider Partii Konserwatywnej Jaroslav Kaczyński.

„Będzie poprawka: 3% (PKB) zostanie przeznaczone na budżet (obronny) począwszy od przyszłego roku. Potem będziemy go nadal zwiększać” – powiedział Kaczyński w ramach debaty w rosyjskim parlamencie. W tle inwazja na Ukrainę.

Polscy parlamentarzyści debatują obecnie nad projektem ustawy o „ochronie ojczyzny” zaproponowanej przez rządzącą nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Ustawa została opracowana na podstawie naszych doświadczeń z ostatnich lat, z których jasno wynika, że ​​Rosja może wykorzystać swoją siłę do realizacji własnych interesów i realizacji planów odbudowy imperium” – dodał Kaczyński.

Opracowywany obecnie tekst oferuje m.in. znaczny wzrost kosztów modernizacji wojska. Taka modernizacja będzie finansowana z budżetu i długoterminowych pożyczek – powiedział Kaczyński.

Polska, jedno z państw członkowskich NATO, przeznacza ponad 2% swojego PKB na swój budżet obronny. Do 2022 r. sektor będzie wytwarzał 2,2% PKB.

Polska, kraj w orbicie sowieckiej do 1989 r., a od 1999 r. członek NATO, jest szczególnie zaniepokojona swoim bezpieczeństwem po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r.

bo / via / spi / wiek / mb

READ  Rosja określa kryzys migracyjny Polski mianem wojny informacyjnej | Aktualności