14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wyśle ​​60 dodatkowych czołgów na Ukrainę |  Europa |  TW

Polska wyśle ​​60 dodatkowych czołgów na Ukrainę | Europa | TW

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek (27.01.2023) podziękował Polsce za decyzję o dostarczeniu Ukrainie 60 dodatkowych czołgów, w tym 30 PT-91, zmodernizowanej wersji radzieckiego T-72.

„Doceniam te bardzo ważne decyzje o dostawie na Ukrainę 60 polskich czołgów, w tym 30 PT-91, a także 14 Panter (…)” – napisał Zełenski na Twitterze, dwa dni po tym, jak Niemcy i USA zezwoliły na dostawę czołgi ciężkie. do Kijowa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek kanadyjskiej telewizji CTV News, że Warszawa wyśle ​​na Ukrainę „60 zmodernizowanych czołgów, w tym 30 PT-91”.

Polityk powtórzył, że Polska dostarczy Ukrainie „14 czołgów Leopard 2” z krajowych rezerw. Morawiecki przypomniał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska dostarczyła Kijówowi „250 czołgów (…) i więcej”. Większość czołgów to T-72 produkcji radzieckiej.

Czołg podstawowy PT-91 to zmodernizowana wersja czołgu T-72. Model pozostałych 30 oferowanych czołgów nie jest określony.

Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły w środę, że wyślą ciężkie czołgi na Ukrainę, ponieważ Berlin dał zielone światło innym krajom na zaopatrzenie Kijowa w niemieckie czołgi Panther.

ct (affp, Reuters)

READ  Polska wykorzystuje armatki wodne i gaz łzawiący do kontroli napływu migrantów z Białorusi | Międzynarodowy