18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska oficjalnie zmienia nazwę rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego na polską

Polska oficjalnie zmienia nazwę rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego na polską

Kraków (Polska), 10 maja (EFE). – W środę polskie władze wprowadziły oficjalne używanie polskiej nazwy Królewiec w odniesieniu do regionu znanego do tej pory pod rosyjską nazwą Kaliningrad, rosyjskiego regionu nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

W oficjalnym oświadczeniu Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP uzasadniła zmianę, uznając, że Kaliningrad, nazwany na cześć radzieckiego przywódcy Michaiła Kalina w 1946 r., Był „sztucznym chrztem niezwiązanym z miastem”. nie z regionem”.

Polska Komisja Geograficzna rekomenduje również nazwanie całego obszaru imieniem Grołewicza i podkreśla, że ​​„nadanie miastu w pobliżu granicy z Polską imienia zbrodniarza odpowiedzialnego m.in. uderzenie”.

Raport komisji stwierdza dalej: „Nazwy geograficzne pełnią funkcję symboliczną, a rosyjska nazwa odzwierciedla element rosyjskich wpływów”.

„W świetle wydarzeń związanych z rosyjskim atakiem na Ukrainę, narzucenie tzw. „Imperium Rosyjskiego (…)” zmusza do dostrzeżenia znaczenia narzuconych nazw, które są kontrowersyjne i nie do przyjęcia dla Polski, ” czytamy w notatce.

Kaliningrad, jedyna granica lądowa między Rosją a Polską, jest terytorium rosyjskim, a Warszawa niedawno zaczęła wznosić potrójne ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż swojego 210-kilometrowego obwodu.

Ponadto polski rząd ma nadzieję na rozbudowę do końca roku kanału o długości 1300 metrów, który łączy polski port w Elbląku (na północy) z otwartymi wodami Bałtyku, blokując w ten sposób jego statki. Skorzystaj z kanału zbudowanego przez Rosjan w Kaliningradzie.

Z drugiej strony grupa ukraińskich działaczy uniemożliwiła wczoraj ambasadorowi Rosji w Warszawie złożenie wieńca pod mauzoleum żołnierzy radzieckich. EFE

magazyn/dżem/ig

READ  Polscy eksporterzy podbijają rynki pozaeuropejskie... czy pokonają Argentynę?