27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska.- Kaczyński zaprzecza, jakoby rząd polski używał oprogramowania Pegasus do monitorowania protestów.

Madryt, 7 lat (Europejska prasa)

Wicepremier Polski Jaroslav Kaczyński w piątek zaprzeczył, jakoby rząd używał oprogramowania szpiegującego Pegasus do monitorowania protestów.

Według śledztwa przeprowadzonego przez Uniwersytet w Toronto, polski rząd wykorzystał oprogramowanie opracowane przez izraelską organizację pozarządową wraz z trzema krytykami administracji: Evą Vrsochek, prawniczką krytyczną wobec kontrowersyjnych reform sądownictwa w Polsce; Roman Guardich, przywódca opozycji i senator Christophe Breza.

Breza kierował kampanią wyborczą w 2019 roku opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego, który wyrósł z Partii Liberalno-Konserwatywnej o tej samej nazwie. Według dochodzenia agencja informacyjna DPA zebrała, że ​​jego telefon komórkowy został „zhakowany” kilkanaście razy podczas kampanii przedwyborczej w październiku 2019 r.

– Nie wykorzystaliśmy żadnej z nich. Żaden Pegaz, żadna usługa, żadne informacje niejawne nie odegrały żadnej roli w kampanii wyborczej 2019 r. – powiedział szef rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”. ’, zostanie wydany w całości w poniedziałek.

„Przegrali, bo przegrali” – dodał Kaczyński, krytykując sprawę jako „nigdzie korupcję”. Polityk odnosi wrażenie, że „historie opozycji o wykorzystywaniu Pegaza do celów politycznych są zupełnym nonsensem”.

Oprogramowanie Pegasus, opracowane przez izraelską organizację charytatywną, znalazło się w centrum kontrowersji w sierpniu zeszłego roku, kiedy dziennik The Washington Post ujawnił listę 50 000 telefonów na całym świecie. Użytkownikami tych telefonów są dziennikarze, aktywiści i biznesmeni, a także inne osobistości.

Służy do uzyskiwania dostępu do telefonów komórkowych terrorystów, porywaczy lub pedofilów, ale Amnesty International i inne organizacje praw człowieka gwarantują, że będą wykorzystywane przez rządy do innych celów.

READ  Polska: Samorządy regionalne kwalifikujące się do ogłoszenia ″ Wolnej Strefy LGBT ″ | Europa do tej pory | DW