BRUKSELA, 3 maja Polska będzie głównym beneficjentem pakietu pomocowego w wysokości 100 mln euro zaproponowanego przez Komisję Europejską (KE) dla pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą, dotkniętych wzrostem importu produktów rolnych z tego kraju.
Warszawa otrzyma 39,33 mln euro, Rumunia 29,73 mln, a Węgry 15,93 mln – poinformował na swoim profilu na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zaznaczył, że Bułgaria otrzyma 9,77 mln euro, a Słowacja 5,24 mln euro.
„Z zadowoleniem przyjmuję proponowane 100 mln euro dla rolników w państwach członkowskich pierwszej linii” – powiedział Wojciechowski na swoim profilu na portalu społecznościowym, przypominając, że te unijne pomoce mogłyby zostać uzupełnione „do 200% środkami krajowymi”.
Sektor pierwotny w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech został dotknięty gwałtownym wzrostem ukraińskiego importu produktów rolnych w ostatnich miesiącach po tym, jak UE zniosła cła na korzyść Kijowa w obliczu rosyjskiej inwazji.
Niektóre z tych produktów z Ukrainy są wyceniane znacznie taniej niż te oferowane przez lokalnych producentów na rynkach tych pięciu krajów i zamiast tego trafiają do innych krajów członkowskich UE lub krajów trzecich, które nie należą do klubu społecznego.
Tymczasem Polska, Słowacja, Bułgaria i Węgry ogłosiły tymczasowe zakazy importu ukraińskich produktów rolnych, które obiecały już znieść w ramach porozumienia osiągniętego w ubiegły piątek z Komisją Europejską.
Porozumienie przewiduje pakiet pomocowy w wysokości 100 mln euro, wydobyty z rezerwy kryzysowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Kwota ta jest dodatkiem do kolejnych 56,3 mln euro dla Polski, Bułgarii i Rumunii, które zostały już zatwierdzone i pochodzą z rezerwy kryzysowej.
Porozumienie osiągnięte w zeszłym tygodniu z Brukselą stanowi również, że nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy muszą być wwożone do pięciu krajów tylko wtedy, gdy przechodzą przez te terytoria w celu wywozu do innych państw członkowskich lub krajów, które nie należą do klubu społecznego. .
Środek będzie zasadniczo obowiązywał od 2 maja do 5 czerwca, chociaż Bruksela zaznaczyła we wtorek, że jest gotowa na jego ponowne nałożenie po tej dacie „tak długo, jak długo będzie trwała wyjątkowa sytuacja”. EFE
dzbanek/asa/fpa
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy