25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska jest głównym beneficjentem nowej pomocy dla krajów bliskich Ukrainie

Polska jest głównym beneficjentem nowej pomocy dla krajów bliskich Ukrainie

BRUKSELA, 3 maja Polska będzie głównym beneficjentem pakietu pomocowego w wysokości 100 mln euro zaproponowanego przez Komisję Europejską (KE) dla pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą, dotkniętych wzrostem importu produktów rolnych z tego kraju.

Warszawa otrzyma 39,33 mln euro, Rumunia 29,73 mln, a Węgry 15,93 mln – poinformował na swoim profilu na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Zaznaczył, że Bułgaria otrzyma 9,77 mln euro, a Słowacja 5,24 mln euro.

„Z zadowoleniem przyjmuję proponowane 100 mln euro dla rolników w państwach członkowskich pierwszej linii” – powiedział Wojciechowski na swoim profilu na portalu społecznościowym, przypominając, że te unijne pomoce mogłyby zostać uzupełnione „do 200% środkami krajowymi”.

Sektor pierwotny w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech został dotknięty gwałtownym wzrostem ukraińskiego importu produktów rolnych w ostatnich miesiącach po tym, jak UE zniosła cła na korzyść Kijowa w obliczu rosyjskiej inwazji.

Niektóre z tych produktów z Ukrainy są wyceniane znacznie taniej niż te oferowane przez lokalnych producentów na rynkach tych pięciu krajów i zamiast tego trafiają do innych krajów członkowskich UE lub krajów trzecich, które nie należą do klubu społecznego.

Tymczasem Polska, Słowacja, Bułgaria i Węgry ogłosiły tymczasowe zakazy importu ukraińskich produktów rolnych, które obiecały już znieść w ramach porozumienia osiągniętego w ubiegły piątek z Komisją Europejską.

Porozumienie przewiduje pakiet pomocowy w wysokości 100 mln euro, wydobyty z rezerwy kryzysowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Kwota ta jest dodatkiem do kolejnych 56,3 mln euro dla Polski, Bułgarii i Rumunii, które zostały już zatwierdzone i pochodzą z rezerwy kryzysowej.

Porozumienie osiągnięte w zeszłym tygodniu z Brukselą stanowi również, że nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy muszą być wwożone do pięciu krajów tylko wtedy, gdy przechodzą przez te terytoria w celu wywozu do innych państw członkowskich lub krajów, które nie należą do klubu społecznego. .

READ  Dlaczego wiercenie w kosmosie jest tak skomplikowane? Polscy badacze wyjaśniają przyczyny

Środek będzie zasadniczo obowiązywał od 2 maja do 5 czerwca, chociaż Bruksela zaznaczyła we wtorek, że jest gotowa na jego ponowne nałożenie po tej dacie „tak długo, jak długo będzie trwała wyjątkowa sytuacja”. EFE

dzbanek/asa/fpa