27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Niemcy utworzą wspólnie dywizję pancerną szybkiego reagowania

Polska i Niemcy utworzą wspólnie dywizję pancerną szybkiego reagowania

Kraków (Polska), 18 marca (EFE).- Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił w poniedziałek utworzenie sił pancernych szybkiego reagowania składających się z sił polskich i niemieckich.

26 marca Kosyniak-Kamis potwierdził, że nabierze kształtu to, co określił jako „jeden z najważniejszych sojuszy zawartych” od początku wojny na Ukrainie.

Polski minister wygłosił te uwagi w Helenowie (w środku) po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem, który przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

Sojusz, pod wspólnym przewodnictwem Niemiec i Polski, wyśle ​​po 2500 żołnierzy i obiecał, że w przyszłości dołączą „inni sojusznicy, tacy jak Wielka Brytania, Szwecja i Włochy”.

Polski urzędnik ds. obrony podkreślił, że żaden inny kraj nie przyłączył się jeszcze do projektu, „ponieważ nie każdy ma takie możliwości, jakie mają Polska i Niemcy”.

„Negocjacje między Polską a Niemcami są dobrym znakiem współpracy, przyjaźni i partnerstwa; nasza współpraca w ramach NATO i UE ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa wschodniej części sojuszu, ale także dla bezpieczeństwa Europy”. – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz

Z drugiej strony polski minister, pomimo najnowszych informacji, odrzucił plan wysłania żołnierzy swojego kraju w stronę granicy z Ukrainą.

„Polska i Niemcy odpowiadają za siły szybkiego reagowania w Europie i do lipca nasza dywizja będzie gotowa do szybkiego reagowania (…) Ale żeby te siły szybkiego reagowania były wsparciem i realną pomocą, muszą Czas na zdobycie zdolności przygotowawczych i operacyjnych” – stwierdziła Kosiniak-Kamis.

Nawiązując do Polski jako „centralnego partnera Niemiec”, Pistorius podkreślił zakrojone na szeroką skalę projekty dwustronne realizowane przez Polskę i Niemcy oraz „owocną reaktywację Trójkąta Weimarskiego”.

W ubiegły piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk spotkali się w Berlinie, aby opracować nowe sposoby militarnego wsparcia Ukrainy.