28 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Parlament wybiera Donalda Tuska na premiera – DW – 12.11.2023

Parlament wybiera Donalda Tuska na premiera – DW – 12.11.2023

Donalda TuskaNiedawno mianowany premier ma przedstawić we wtorek plan rządu i skład gabinetu, który obejmie pełnię władzy po złożeniu ślubowania przed prezydentem po uzyskaniu wotum zaufania w izbie niższej. Andrzeja DudyOczekuje się, że stanie się to w środę, 12 grudnia rano.

Włodzimierz Czarzasty, przywódca Nowej Lewicy, utworzył i uzasadnił część koalicji, która przejęła rząd. Poparcie dla Tuska „Wszyscy baliśmy się dalszego działania pod niedemokratycznym rządem” – wyjaśnił.

Tusk dąży do „przywrócenia Polakom demokracji”.

Stwierdził, że „zna UE”, ponieważ był byłym przewodniczącym Rady Europejskiej (2014–2019) i poprawi pozycję międzynarodową kraju uwikłanego w kilka konfliktów z Brukselą. W swoim przemówieniu Tusk obiecał: „Do Polaków należy demokracja” i wskazał na znajdującego się na sali byłego prezydenta Lecha Wałęsę: „Przygotowaliśmy wspólnie jedną z demonstracji solidarnościowych pod stocznią (Gdańsk) i zrozumieliśmy, że polityka może być pięknym narzędziem. biznes.”

Zmiana polskiego rządu zwiastuje nowy kierunek w stosunkach międzynarodowych Warszawy, obejmujący większe zbliżenie z partnerami europejskimi i większe dostosowanie się do wielkich demokracji zachodnich, przy jednoczesnym wdrażaniu liberalnego programu gospodarczego i wprowadzenia polityki. Praktyka społeczna na rzecz mniejszości.

Niski cios ze skrajnej prawicy w dniu wyjazdu

Wreszcie Trybunał Konstytucyjny, który według krytyków nadal znajduje się pod wpływem ultrakonserwatywnego rządu, orzekł w poniedziałek, że kara nałożona przez europejskiego sędziego na Warszawę za nieprzestrzeganie tymczasowych orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest „niekonstytucyjna”.

Sąd orzekł, że wszystkie kary nałożone przez UE, w tym wnioski o kontrowersyjną reformę sądownictwa i odmowę zamknięcia kopalń węgla, są „niezgodne” z Magna Carta.

UE pokłóciła się już z polskim sądem i uważa, że ​​kraj Europy Wschodniej znajduje się pod kontrolą rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Zdaniem UE reformy PiS są sprzeczne z wolnościami demokratycznymi. Bruksela skazała Warszawę na zapłacenie miliona euro dziennych kar finansowych – później zmniejszonych o połowę – za niezastosowanie wyroku TSUE nakazującego zmiany w procedurach dyscyplinarnych dla sędziów.

READ  Polscy rolnicy nasilają protesty i blokują przejście graniczne z Ukrainą

W 2021 r. kraj otrzymał także kolejną karę od tego samego sądu za odmowę zamknięcia kopalni węgla brunatnego Toro.

jov (efe, afp)