14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pablo González, więziony w Polsce dziennikarz, opublikował raporty na temat rosyjskich dysydentów na wygnaniu, podały rosyjskie media.

Pablo González, więziony w Polsce dziennikarz, opublikował raporty na temat rosyjskich dysydentów na wygnaniu, podały rosyjskie media.

  • Badania Polska odrzuca apelację w sprawie zatrzymania hiszpańskiego dziennikarza Pabla Gonzaleza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji.
  • głoska bezdźwięczna Polski sąd zidentyfikował Pablo Gonzáleza, hiszpańskiego dziennikarza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji pod pseudonimem Rubzów.

Hiszpańska dziennikarka rosyjskiego pochodzenia Pablo GonzalezOd lutego 2022 roku jest przetrzymywany w Polsce w związku z podejrzeniem SzpiegowaniePrzez lata zbierano informacje o środowisku antyrosyjskiej ludności za granicą Żanna Niemcowa, córka dysydenta i rosyjskiego dysydenta Borysa Niemcowa, zamordowanego w 2015 roku. Na telefonie komórkowym Pabla Gonzáleza polskie władze znalazły raporty o Niemcowej i jej Fundacji Borysa Niemcowa oraz dokumenty, które ich zdaniem zostały skopiowane z jego komputera.

rosyjskie media agent (stworzony przez niezależnych dziennikarzy z Rosji zmuszonych do ucieczki z kraju) uzyskał te informacje z dwóch źródeł, których nie wymienił z nazwy. Według źródła z Fundacji Borysa Niemcowa, Gonzalez spotkał Żannę Niemcową w Brukseli w 2016 roku. Zaprzyjaźnili się i zaczęli być Hiszpanami Zapraszany na imprezy Fundacji Swoją pracę dziennikarską kontynuował w baskijskich gazetach, m.in nos I Kara i media z innych części kraju itp Ogólny lub szósty.

Komputer i telefon komórkowy Pabla – które zostały skopiowane podczas śledztwa prowadzonego przez ukraińskie służby bezpieczeństwa w 2022 r., a później sprawdzone przez polskich śledczych – zawierały oświadczenia rzekomo napisane przez Pablo Gonzáleza. Chodzi o ludzi, w tym o prawnika, którego poznał za pośrednictwem Fundacji Niemcowa Ilja Nowikow I główny wróg Władimir Kara-MurzaObecnie przebywa w rosyjskim więzieniu. agent Nie jest jasne, do kogo wysłano te oświadczenia, ale nie wydaje się, aby były to materiały dziennikarskie. Dwa źródła przekazały tym rosyjskim mediom, że może to być Pablo Gonzalez Tajny agent Głównego Zarządu Wywiadu (GRU, rosyjski wywiad wojskowy) w kontekście Żanny Niemcowej.

Pablo Gonzalez, który był w przeszłości Bardzo krytycznie odnosił się do władz ukraińskich Wraz z rosyjską opozycją po zamieszkach na Majdanie skontaktował się także z Ilją Jaszynem, wybitnym moskiewskim dysydentem, obecnie więzionym przez reżim Putina. Oba zostały uzgodnione na różnych forach, w tym w Hiszpanii. Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (EFCR) zaprosiła Jaszyna na konferencję w Madrycie w 2016 r., aby przedstawić dziennikarzom, przedstawicielom i ekspertom autorytarny slajd w jego kraju. Upadek demokracji González był co do tego sceptyczny przy kilku okazjach. Mimo to pojawił się na forum w Madrycie i będąc w pełni władającym językiem rosyjskim, zgłosił się na ochotnika i nieformalnie współpracował jako tłumacz przy niektórych prezentacjach. Pod koniec dnia, pomimo ideologicznego dystansu, który ich dzielił, Gonzalez i Yashin poszli razem na mecz piłki nożnej w ten weekend i spędzili czas samotnie.

READ  WTA: Polska zakazuje wjazdu do kraju Rosjance Wierze Zwonariewej

Szczegółowe raporty

Z zajętych dokumentów wynika, że ​​jego praca była legalna. Każdy raport składał się zasadniczo z trzech części: opisu interakcji, oszacowania kosztów oraz Przegląd planów na przyszłość.

Wśród akt skonfiskowanych dziennikarzowi były listy od Borysa Niemcowa oraz dokumenty rzekomo skopiowane z laptopa Żanny Niemcowej. Z powodu tego odkrycia Gonzalezowi grozi kolejny zarzut: Nielegalny dostęp do danych osobowych.

Niemsowa nie chciała odpowiadać na pytania mediów, twierdząc, że ma tajną umowę z polskimi władzami. Ale wtedy otwarcie mówił, że zna Gonzaleza i że zrobił na nim dobre wrażenie. Pablo González zaprosił ludzi z Fundacji Niemcowa do odwiedzenia go w Kraju Basków.

Olga Szorina, współzałożyciel Fundacji Niemcowa, González przyznał w wypowiedziach dla mediów, że utrzymuje kontakt z liderami fundacji i uczestniczy w różnych wydarzeniach. Zapewnia jednak, że nie posiada dokumentów firmy ani informacji poufnych.

Shorina potwierdził we wtorek EL MUNDO, że początkowo go nie podejrzewali, „a potem uznaliśmy za dziwne, że tak często odwiedzał małą baskijską gazetę”.

W raportach do swoich pracodawców lub klientów opisywał, czy przekraczał określone granice, czy też nie. monitorowanie. W oświadczeniu opisuje swoje doświadczenia z przesłuchania podczas przekraczania granicy z Ukrainą. W innym dokumencie wyjaśnia, że ​​boi się korzystać z kont bankowych i używa gotówki oraz kart rodzinnych.

Polowany na Ukrainie

Osobiste akta Pablo Gonzáleza dostały się niedługo wcześniej w ręce ukraińskich służb bezpieczeństwa. Rosyjska inwazja 24 lutego 2022 rZostał akredytowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) jako dziennikarz podczas pracy na froncie, głównie w dzienniku abertzaleKara. SBU zażądała od Gonzaleza opuszczenia Ukrainy, ale najpierw skopiowała wszystkie dane z jego telefonu.

Gonzalez został później aresztowany w Polsce przemyśl, niedaleko granicy z Ukrainą. Stało się to 28 lutego 2022 roku i było to dużym zaskoczeniem. „Zidentyfikowano go jako agenta Głównego Zarządu Wywiadu Rosyjskiego Sztabu Generalnego, który wykorzystywał swój status dziennikarski do skupiania się na operacjach na rzecz Rosji, dzięki czemu m.in. Może swobodnie podróżować po Europie i świecieNawet na terenach konfliktów zbrojnych i napięć” – wyjaśnił 4 marca 2022 r. koordynator wywiadu polskiego rządu Stanisław Zarin. Od tego czasu Warszawa rzadko przekazuje informacje o sprawie i zatrzymał Pabla Gonzaleza. Niemal całkowity reżim izolacjonistycznyPotępiony przez rówieśników i grupy dziennikarzy.

READ  W Polsce zostanie otwarte Muzeum Jabłka z 1500 eksponatami

Pablo Gonzalez pracuje jako dziennikarz na Ukrainie zaanektował Krym w 2014 roku. Od urodzenia w Związku Radzieckim ma paszporty rosyjskie i hiszpańskie. Wydaje się, że jego rosyjski paszport nie został przetłumaczony na cyrylicę przez Pablo Gonzáleza, ale Paweł Rubcow, co początkowo wzbudziło podejrzenia. To właściwie nazwisko jego ojca, Aleksieja Rubcowa, który od 1999 roku pracuje w mediach takich jak RBC. Dlatego to zdanie pojawia się w jednym ze stwierdzeń: „Dobrze, że nie ma nikogo z RBC. Rozpoznaj mnie na forum [la Fundacin] Borysa Niemcowa w Pradze”. W wiadomościach wysyłanych do swoich pracodawców González prosi również o zwrot kosztów poniesionych na infiltrację organizacji Niemcowa.

Badacz polityki ukraińskiej

Gonzalez ma głębokie zrozumienie ukraińskiej polityki i jest współautorem książki. Ukraina. Od rewolucji na Majdanie do wojny w DonbasieJednym z pierwszych i najbardziej kompletnych badań tych wydarzeń, które ukazały się w języku hiszpańskim, jest skonsolidowana książka Ruben Ruiz Ramas A Gonzalez napisał kilka rozdziałów za darmo.

Od dekady specjalizuje się w nierozpoznanych republikach i konfliktach w ich obrębie. Jego motywy były Kosowo, Górski Karabach (On relacjonował walkę na linii frontu) Naddniestrze, Krym I to Doniecka Republika Ludowamiał wiele źródeł wśród kontrolowanych przez Moskwę władz separatystycznych. Latem 2014 roku był zamieszany w skandal, kiedy bez dowodów potępił zarówno EL MUNDO, jak i gazetę. Kraj Otrzymuj pieniądze od ukraińskiego rządu, w czasie gdy prezydentem był oligarcha Petro Poroszenko, w zamian za pozytywne relacje. Kanał propagandowy RT powtórzył oskarżenia Gonzaleza wobec EL MUNDO, że odmówił dokumentowania, chyba że ktoś mu zapłacił.

Skrytykował też Aleksieja Nawalnego i śledztwo w sprawie MH17. Podczas ostatnich ukraińskich wyborów prezydenckich w 2019 roku, kiedy wygrał komik Wołodymyr Zełenski, González rozpowszechnił informację, że karty do głosowania mają numery seryjne, które uniemożliwiają zachowanie tajności głosowania, oskarżenie, które musiał wycofać po nocy wyborczej.

READ  Kijów proponuje ograniczenie eksportu zboża do Polski po konflikcie domowym

Zajęte raporty wymieniają kilka spokrewnionych osób, które Gonzalez poznał za pośrednictwem Fundacji Niemcowa. Gonzalez relacjonuje również swój udział w konferencjach europejskich, gdzie była zapraszana do moderowania paneli. „Wygląda na to, że udało mu się zasiać ziarno wątpliwości wśród euroatlantyków”, mówi o wynikach forum w Reszo w Polsce.

Według kryterium

Schemat zaufania

Ucz się więcej