2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najważniejsze osiągnięcia naukowe oczekiwane w 2023 roku

Najważniejsze osiągnięcia naukowe oczekiwane w 2023 roku

Badania naukowe i rozwój mają na celu postęp w 2023 r. dzięki większej liczbie pomysłów i budżetowi

the Postęp naukowy najbardziej odpowiedni na rok 2022, aby kontynuować i wyróżniać się 2023z więcej Badania i budżet.

A więc magazyn Naturaktóra jest jedną z najważniejszych publikacji naukowych na świecie, zebrała najważniejsze osiągnięcia, którym będziemy mogli przyjrzeć się w przyszłym roku.

Szczepionki drugiej generacji na COVID i nowe szczepionki na inne choroby są już testowane (REUTERS/Eric Gaillard)
Szczepionki drugiej generacji na COVID i nowe szczepionki na inne choroby są już testowane (REUTERS/Eric Gaillard)

Po udanej publikacji pt szczepionki mRNA Podczas pandemii COVID-19 wiele z nich jest w trakcie opracowywania. Oczekuje się, że firma BioNTech w Moguncji w Niemczech rozpocznie w nadchodzących tygodniach pierwsze testy na ludziach szczepionek mRNA przeciwko malarii, gruźlicy i opryszczce narządów płciowych. BioNTech współpracuje również z firmą Pfizer w Nowym Jorku w celu przetestowania szczepionki opartej na mRNA w celu zmniejszenia choroby półpaśca. Laboratorium Moderna w Cambridge w stanie Massachusetts opracowuje również szczepionki mRNA dla wirusów wywołujących opryszczkę narządów płciowych i półpasiec.

W listopadzie BioNTech i Pfizer rozpoczęły testy Pierwszy etap Szczepionka mRNA zaprojektowana w celu ochrony zarówno przed COVID-19, jak i grypą. Szczepionka skojarzona zawiera sekwencje mRNA, które kodują białka wiążące SARS-CoV-2, Omicron BA.4/BA.5 i cztery różne typy grypy. Inni eksperci badają możliwość podawania szczepionek przeciwko COVID-19 za pomocą szybko działających aerozoli do nosa. Te spraye były skuteczne na zwierzętach, ale droga do badań na ludziach może być dłuższa.

Kilka tygodni temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił obraz zawierający najstarsze i najbardziej odległe gromady kuliste, jakie kiedykolwiek odkryto w kosmosie.
Kilka tygodni temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił obraz zawierający najstarsze i najbardziej odległe gromady kuliste, jakie kiedykolwiek odkryto w kosmosie.

Pierwsze zdjęcia z teleskopu kosmicznego James Webb (JW.ST) Opuścili świat w zachwycie. Niektóre wyniki JWST dotyczące wczesnego Wszechświata zostały opublikowane w tym roku, kiedy potężny instrument kosmiczny zaczął działać po jego wystrzeleniu 25 grudnia 2021 r. Astronomowie będą nadal dzielić się wynikami teleskopu i swoimi odkryciami dotyczącymi ewolucji galaktyk w przyszłym roku .

Kosmiczny Teleskop Euclid, wcześniej w fazie rozwoju Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)który mógłby wystartować w 2023 roku, ma na celu krążyć wokół słońca Od sześciu lat i robienia zdjęć tworzy trójwymiarową mapę wszechświata. Warto również wspomnieć o misji obrazowania rentgenowskiego i spektroskopii Japan Aerospace Exploration Agency, która wyniesie satelitę na orbitę okołoziemską w celu wykrycia promieniowania rentgenowskiego z odległych gwiazd i galaktyk.

READ  Sprawiedliwość i prewencja w strategii sercowo-naczyniowej

Tymczasem nowe Obserwatorium Vera C. Rubin w Chile rozpocznie wykonywanie zdjęć w lipcu 2023 r. Teleskop, który ma zastrzeżoną konstrukcję z trzema zwierciadłami i kamerą z ponad trzema miliardami pikseli detektorów półprzewodnikowych, będzie mógł skanować całe południowe niebo w zaledwie trzy noce. Największy na świecie sterowalny teleskop, Xinjiang Qitai Radio Telescope (QTT), zostanie uruchomiony w Xinjiang w Chinach. W pełni sterowalna czasza QTT o zasięgu 110 metrów pozwoliłaby na dostrzeżenie 75% gwiazd na niebie w dowolnym momencie.

Wiele misji na Księżyc będzie bohaterami rozpoczynającego się nowego roku
Wiele misji na Księżyc będzie bohaterami rozpoczynającego się nowego roku

Tak jak bezzałogowa kapsuła NASA Orion powróciła na Ziemię 11 grudnia po swojej historycznej misji bez załogi do naszego naturalnego satelity, trzy kolejne misje zostały wystrzelone na Księżyc: łazik Rashid ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Lunar Lantern NASA i japońska misja HAKUTO-R . . 1, który spróbuje wylądować na Księżycu w kwietniu przyszłego roku. Trzecia misja księżycowa Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, Chandrayaan-3, wyląduje w pobliżu bieguna południowego w połowie 2023 r. W przyszłym roku odbędzie się również pierwszy cywilny lot na Księżyc, w którym wyląduje 11 osób. Wyrusz w 6-dniową prywatną wycieczkę kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego SpaceX.

Jeśli chodzi o badania planetarne, Europejska Agencja Kosmiczna rozpocznie w kwietniu misję Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), której celem jest zbadanie środowiska gazowego olbrzyma i trzech jego księżyców.

Technologia CRISPR jest już gotowa do wyeliminowania wielu chorób (National Institutes of Health)
Technologia CRISPR jest już gotowa do wyeliminowania wielu chorób (National Institutes of Health)

Pierwsza akceptacja leczenia edycja genów crispr, Po obiecujących wynikach badań klinicznych z wykorzystaniem systemu CRISPR-Cas9 do leczenia talasemii beta i niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, dwóch genetycznych chorób krwi. Leczenie autotemcel exagamglogene (exa-cel) jest opracowywane przez firmy z Massachusetts Vertex Pharmaceuticals w Bostonie i CRISPR Therapeutics w Cambridge.

Działa poprzez zbieranie własnych komórek macierzystych danej osoby i wykorzystanie technologii CRISPR-Cas9 do edycji wadliwego genu przed rekombinacją komórek z osobą. Oczekuje się, że Vertex złoży w marcu wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zatwierdzenie udostępnienia exa-cel osobom z talasemią lub niedokrwistością sierpowatokrwinkową.

Najważniejsze patogeny zostaną sklasyfikowane w 2023 roku
Najważniejsze patogeny zostaną sklasyfikowane w 2023 roku

Oczekuje się, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikuje poprawioną listę priorytetowych patogenów. Około 300 naukowców dokona przeglądu dowodów z ponad 25 rodzin wirusów i bakterii, aby określić, które patogeny mogą powodować przyszłe epidemie. Mapy drogowe prac badawczo-rozwojowych dla każdego priorytetowego patogenu pozwolą zidentyfikować luki w wiedzy, ustalić priorytety badawcze i pokierować rozwojem szczepionek, środków terapeutycznych i testów diagnostycznych.

COP27, który zakończył się w tym roku w Egipcie, poczynił postępy w walce ze zmianami klimatycznymi (AP Photo/Rick Bowmer)
COP27, który zakończył się w tym roku w Egipcie, poczynił postępy w walce ze zmianami klimatycznymi (AP Photo/Rick Bowmer)

Porozumienie w sprawie Funduszu Strat i Szkod podczas 27. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP27) w Sharm El-Sheikh w Egipcie w zeszłym miesiącu stanowi ważny krok w kierunku sprawiedliwości klimatycznej.

READ  ▷ Znajdź błąd w 5 sekund: pokonaj wirusowe wyzwanie, które wywołuje szum w sieciach społecznościowych | Meksyk

Zgodnie z umową bogate kraje, które w przeszłości były odpowiedzialne za wysokie emisje, zrekompensują finansowo biednym krajom, które najbardziej ucierpiały na skutek zmian klimatu. Ale szczegóły trzeba jeszcze dopracować. Oczekuje się, że przed końcem marca zbierze się „komitet przejściowy”, który przedstawi rekomendacje, jak zorganizować te fundusze, które zostaną przedstawione delegacjom z całego świata podczas konferencji ONZ COP28 w Dubaju w listopadzie przyszłego roku.

Chiny planują duże inwestycje w badania nad neutrinami
Chiny planują duże inwestycje w badania nad neutrinami

Fizycy opublikowali pierwsze wyniki eksperymentu z mionem g- 2 w kwietniu tego roku i oczekuje się, że opublikuje dokładniejsze wyniki w 2023 roku. Eksperyment ma na celu zbadanie krótkożyciowych cząstek znanych jako mion w polach magnetycznych i tworzy czuły test Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych. Jiangmen Underground Neutrino Observatory w południowych Chinach rozpocznie również poszukiwanie fizyki wykraczającej poza Model Standardowy, używając detektora umieszczonego 700 metrów pod ziemią do pomiaru fluktuacji neutrin, elektrycznie obojętnych cząstek subatomowych.

Innym wyczekiwanym wydarzeniem dla fizyków cząstek elementarnych jest otwarcie Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) w pobliżu Lund w Szwecji. Ogólnoeuropejski projekt będzie generował intensywne wiązki neutronów do badania struktury materiałów przy użyciu najpotężniejszego liniowego akceleratora protonów, jaki kiedykolwiek zbudowano. ESS powita swoich pierwszych badaczy w przyszłym roku.

Nauka stale postępuje we wprowadzaniu leków przeciwko chorobie Alzheimera
Nauka stale postępuje we wprowadzaniu leków przeciwko chorobie Alzheimera

Na początku stycznia organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych ogłoszą, czy lek, który spowolnił tempo spadku funkcji poznawczych w solidnym badaniu klinicznym1, może zostać udostępniony osobom z chorobą Alzheimera. Lekanemab, opracowany przez firmę farmaceutyczną Eisai i firmę biotechnologiczną Biogen, jest przeciwciałem monoklonalnym, które zabija białko amyloidowe gromadzące się w mózgu. Badanie kliniczne z udziałem 1795 osób z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium wykazało, że licanimab spowolnił spadek zdolności umysłowych o 27% w porównaniu z placebo. Jednak niektórzy naukowcy uważają, że jest to tylko niewielka korzyść, a inni są zaniepokojeni bezpieczeństwem leku.

READ  Co jest twoją najsilniejszą stroną? Wybierz jeden z tych kubków i przekonaj się w tym quizie

Inny lek na Alzheimera, zwany blarkamesine, opracowany przez Anavex Life Sciences w Nowym Jorku, będzie nadal przechodził przez próby kliniczne. Blacamesine aktywuje białko, które poprawia stabilność neuronów i ich zdolność do komunikowania się ze sobą.

Finlandia stara się zakopać wszystkie odpady nuklearne na wyspie
Finlandia stara się zakopać wszystkie odpady nuklearne na wyspie

Pierwszy magazyn odpady nuklearne Świat rozpocznie działalność w przyszłym roku na wyspie Olkiluoto u południowo-zachodniego wybrzeża Finlandii. Fiński rząd zatwierdził w 2015 r. budowę głębokiego podziemnego bunkra do bezpiecznego składowania wypalonego paliwa jądrowego. Do 6500 ton radioaktywnego uranu zostanie zapakowanych w miedziane kanistry, pokryte gliną i zakopane w granitowych tunelach skalnych 400 metrów pod ziemią. Materiał jądrowy pozostanie tam zamknięty przez wiele setek tysięcy lat, kiedy to poziom promieniowania będzie nieszkodliwy.

Czytaj: