3 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Miliony chińskich turystów ponownie wybierają się na wakacje.  Wielu z nich kieruje się właśnie w to miejsce

Miliony chińskich turystów ponownie wybierają się na wakacje. Wielu z nich kieruje się właśnie w to miejsce

(CNN) — Złote plaże, dzielnice handlowe i bogato zdobione świątynie Tajlandii znów są pełne turystów, a Chińczycy są szczególnie witani przez VIP-ów dzięki nowemu systemowi zwolnienia z obowiązku wizowego.

Nowo mianowany premier Sritha Thavisin obiecał ożywienie gospodarki kraju i ogłosił politykę zniesienia wiz dla turystów z Chin i Kazachstanu od 25 września do 24 lutego przyszłego roku, wskazując, że ożywienie tajskiej turystyki jest najwyższym priorytetem.

Polityka ta pojawia się w sam raz na „Złoty Tydzień” w Chinach, który skupia się wokół Święta Narodowego obchodzonego 1 października.

Tegoroczny Złoty Tydzień zbiega się ze Świętem Środka Jesieni i obejmuje 10-dniową podróż podróżniczą trwającą od 29 września do 8 października. Jest to także jeden z pierwszych okresów wakacyjnych od czasu pandemii Covid-19, podczas którego Chińczycy mogą podróżować bez ograniczeń.

W poniedziałek chińscy goście z Szanghaju zostali powitani prezentami od Srity i ministrów turystyki na lotnisku w Bangkoku, po wejściu w życie polityki zwolnienia z obowiązku wizowego.

„Jesteśmy pewni, że ten plan znacząco pobudzi gospodarkę” – powiedział dziennikarzom Srita.

„Chcielibyśmy zachęcić chińskich turystów do częstszych wizyt nie tylko w dużych miastach, takich jak Chiang Mai, Bangkok, Pattaya i Phuket”.

Zauważył, że rząd Tajlandii ma nadzieję, że podróżni odwiedzą więcej małych miasteczek, aby przedłużyć swój pobyt i zwiększyć wydatki.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Wenbin powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że Pekin docenił ciepłe przyjęcie, jakie otrzymał w tym tygodniu.

Chiny były kiedyś największym źródłem turystów do Tajlandii: w 2019 r. do tego kraju Azji Południowo-Wschodniej odwiedziło go prawie 11 milionów gości, co stanowiło ponad jedną czwartą przyjazdów z zagranicy, zanim pandemia Covid-19 zdewastowała światowy rynek turystyczny.

Liczby te kontrastują z danymi za rok 2023. Według danych Urzędu Turystyki Tajlandii między styczniem a 10 września tego roku zaledwie 2,2 miliona chińskich podróżnych przybyło do kraju.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej pokładały duże nadzieje w ożywieniu w zakresie podróży międzynarodowych, aby pobudzić swoje sektory turystyczne po zamknięciach spowodowanych epidemią, a ich pozytywne oczekiwania wzmocniło złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu nałożonych przez Chiny na początku 2023 r.

READ  Wielka Brytania tworzy specjalną wizę dla absolwentów najlepszych uczelni na świecie

Jednak w obliczu perspektyw dla chińskiej gospodarki, słabego juana i ponurych danych dotyczących bezrobocia regionalne węzły turystyczne zostały zmuszone do obniżenia swoich prognoz i przygotowania się na dłuższą drogę ożywienia gospodarczego.

Chińscy turyści modlą się przed tajskimi tancerzami w świątyni Erawan w Bangkoku, Tajlandia, 22 września 2023 r.
(Anosak Lawelas/Norphoto/Getty Images)

Gary Burman, założyciel Check-in Asia, firmy badawczo-marketingowej zajmującej się turystyką, powiedział, że nowa strategia zniesienia wiz wyznacza trend nie tylko w szczytowych sezonach Złotego Tygodnia, ale także w nadchodzących okresach. Wakacje.

Bormann powiedział: „Konkurencja w przyciąganiu chińskich turystów nasila się w regionie wśród wszystkich krajów i musimy im to maksymalnie ułatwić”.

Dodał, że branża turystyczna przechodzi „okres przejściowy”, ponieważ od czasu pandemii zmieniły się trendy i nastroje, a coraz więcej chińskich konsumentów szuka innych doświadczeń, często przy mniejszych budżetach.

Wyjazdy za miliony

W zeszłym roku Chiny nie zezwoliły swoim obywatelom na wyjazdy poza granice kraju w celach rekreacyjnych ze względu na ograniczenia związane z Covid-19. Spowodowało to rozkwit turystyki krajowej.

Teraz, mimo że gospodarka cierpi, ludzie, których na to stać, coraz częściej korzystają z możliwości wyjazdu za granicę na krótkie wakacje.

Wśród nich jest pracownik technologiczny imieniem Huang. Na Xiaohongshu, chińskim odpowiedniku Instagrama, powiedział CNN, że długi październikowy weekend spędził w podróży po zachodniej części prowincji Syczuan, ale tym razem miał zamiar udać się do Tajlandii na przygodę z surfingiem.

„Byłem tam już wcześniej” – mówi. „Najbardziej chcę zobaczyć i doświadczyć surfingu. Nadal nie mam pojęcia, jakie są fale w Tajlandii i tym razem odkryję nowe miejsca”.

Według Trip.com, który prowadzi również największą chińską platformę rezerwacji podróży, Ctrip, liczba rezerwacji podróży międzynarodowych za granicę wzrosła około 20 razy w porównaniu z tym samym okresem wakacyjnym w zeszłym roku.

READ  Samolot pasażerski C919, którym Chiny chcą konkurować z Boeingiem i Airbusem

Na przykład we wrześniu 2022 r. w ponad 70 głównych chińskich miastach obowiązywały blokady związane z koronawirusem, które dotknęły około 300 milionów ludzi.

Według Trip.com po ogłoszeniu 13 września planu zniesienia wiz, liczba rezerwacji hoteli w Tajlandii wzrosła o 6220% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Oczekuje się, że Tajlandia stanie się najpopularniejszym kierunkiem turystycznym dla chińskich turystów, a tuż za nią plasują się Korea Południowa, Malezja, Singapur, Australia i Wielka Brytania.

Jin Junhao, zastępca dyrektora Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego, powiedział na konferencji prasowej, że podczas Złotego Tygodnia ponad 21 milionów pasażerów będzie podróżować do Chin drogą lotniczą, średnio 17 000 lotów międzynarodowych dziennie i kolejnych 14 000 lotów krajowych dziennie. . .

Pociągi są również bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek wcześniej, przewożąc obywateli do wielu odległych miejsc w Chinach.

Według platformy rezerwacji kolejowych 12306 China Railway Corporation szacuje, że od 27 września do 8 października odbędzie się około 190 milionów podróży koleją.

Stanowi to ponad dwukrotnie więcej niż 72 miliony podróży odbytych podczas tych samych wakacji w zeszłym roku, a nawet przekracza 138 milionów podróży odbytych w 2019 roku, przed pandemią.

Joanna Lu, szefowa działu doradztwa azjatyckiego w Ascend by Cirium, powiedziała, że ​​pomimo rosnącej liczby przepustowość lotów międzynarodowych do Chin nadal wynosi około 50%, czyli znacznie mniej niż w innych krajach, a ceny lotów międzynarodowych są nadal znacznie wyższe w porównaniu z 2019 r. ze względu na przepustowość Dostępne w ograniczonej liczbie. .

Tymczasem od wybuchu pandemii zmieniły się zwyczaje podróżnych. Chińscy podróżnicy wyjeżdżający obecnie za granicę chcą nowych wrażeń za rozsądną cenę, powiedział dr Wolfgang Georg Arlt, dyrektor generalny Chińskiego Instytutu Badań nad Turystyką Wyjazdową (COTRI).

„Nastąpiła zmiana: ludzie szukają dobrego stosunku jakości do ceny” – mówi.

READ  Panująca w Iranie złość na policję za napaść seksualną na młodą kobietę podczas jej aresztowania

Dodaje, że osoby posiadające siłę nabywczą będą w dalszym ciągu podróżować nie tylko w celach wypoczynkowych, ale także zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych i rodzinnych.

Plotki i filmy utrudniają ponowne przyciągnięcie turystów

Zanim w tym miesiącu ogłoszono politykę zniesienia wiz, chińscy turyści powoli wracali do Tajlandii.

Jak wynika z opublikowanych w sierpniu danych tajskiego Ministerstwa Turystyki i Sportu, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. Chiny po raz pierwszy od dekady nie znalazły się na liście głównych rynków źródeł turystyki do Tajlandii.

Wysiłki mające na celu odzyskanie tego lukratywnego rynku dodatkowo komplikuje fakt, że chińscy użytkownicy mediów społecznościowych obawiali się wizyty w Tajlandii ze względu na pogłoski, że podróżni mogą zostać porwani i wysłani przez granicę do pracy w centrach oszustw w Birmie lub Kambodży. Oskarżenia te nasiliły się wraz z premierą „No More Bets”, thrillera, którego akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym kraju w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie ludzi wabi się do pracy w oszustwach.

Tymczasem hashtag, który można przetłumaczyć jako „Dlaczego ludzie nie chcą podróżować do Tajlandii”, uzyskał 420 milionów wyświetleń na Weibo i był w zeszłym miesiącu jednym z głównych tematów dyskusji w sieci społecznościowej. Niektórzy użytkownicy twierdzili, że bali się, że zostaną zwabieni przez fałszywe fabryki, inni natomiast zauważyli, że proces wizowy był wówczas czasochłonny.

To skłoniło rząd do podjęcia próby odzyskania zaufania chińskich konsumentów, powiedział Sisdivacher Chiwaratanaporn, prezes Tajskiego Stowarzyszenia Biur Podróży. Dodał, że pogłoski są fałszywe i że te nielegalne operacje miały miejsce w krajach sąsiednich, takich jak Birma i Kambodża, a nie w Tajlandii.

Bez względu na przyczynę słabej liczby przyjazdów na początku roku, tajski sektor turystyki nadal liczy na gwałtowny wzrost liczby chińskich turystów wyjeżdżających w nadchodzące okresy wakacyjne.

„Sytuacja może nie jest jeszcze w 100% pewna, ale ulega poprawie” – mówi Sisdefacher. „A firmy turystyczne się przygotowują”.