28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina oskarżyła Rosję o gromadzenie rakiet w pobliżu Snake Island i próby destabilizacji Naddniestrza.

Zdjęcie pliku wybrzeża Wyspy Węży

Ukraina wypowiedziała się w ten piątek Rosja grozi całym terytorium Ukrainy atakami rakietowymi Wyspa Węży i próba destabilizacji sytuacji w Naddniestrzu.

Rzecznik ukraińskiego Dowództwa Operacji Południowych, Vladislav Nazarov, powiedział za pośrednictwem Telegramu, że Na Morzu Czarnym znajdują się cztery rosyjskie okręty wojenne i dwa okręty podwodne przewożące ponad 30 pocisków Kalibr, Według lokalnej agencji ukrinform.

. dodany Agresywne siły rosyjskie nadal wzmacniają prowokacje w Naddniestrzu.

Miała miejsce próba podpalenia komisariatu żandarmerii wojskowej w Tyraspolu i udawany atak na skład ropy. Zmiana sytuacji powinna przygotować grunt pod oskarżenie Ukrainy o jednostronną inwazję na terytorium proklamowanej republiki.zauważył Nazarow.

Według Nazarowa Siły Zbrojne Ukrainy pracują nad stabilizacją sytuacji w obwodzie odeskim.

Ponadto, zgodnie z danymi Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Siły rosyjskie planują rozmieścić systemy rakietowe Pancyr i ziemia-powietrze Tor-M2 na Snake Island.

Czym jest Naddniestrze?

Naddniestrze – oficjalnie zwane Naddniestrzańską Republiką Mołdawską – to wąski pas ziemi między Mołdawią a zachodnią Ukrainą, gdzie 500 000 osób. To nierozpoznany separatystyczny kraj, który opuścił Mołdawię po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1990 roku.

Tyraspol jest stolicą samozwańczej Republiki Naddniestrza
Tyraspol jest stolicą samozwańczej Republiki Naddniestrza

Rząd Naddniestrza cieszy się de facto niezależnością, Ale inne kraje i Organizacja Narodów Zjednoczonych uznają to za część Moldova.

Choć Rosja oficjalnie nie uznaje Naddniestrza za niepodległe państwo, dziś swoją niepodległość zachowuje dzięki militarnemu wsparciu armii rosyjskiej stacjonującej na terytorium Naddniestrza.

Naddniestrze utrzymuje bliskie stosunki z Rosją. Jego ludność jest głównie rosyjskojęzyczna i Rząd kierowany jest przez prorosyjskich separatystów. Rosja zaopatruje także Naddniestrze w bezpłatny gaz ziemny i wspiera starszych mieszkańców regionu dodatkami emerytalnymi.

Sama armia naddniestrzańska jest stosunkowo niewielka, składająca się z m.in 4500 i 7500 żołnierzy.

Rosyjski dowódca wojskowy Rustam Minnikaev powiedział 22 kwietnia 2022 r., że Rosja zamierza stworzyć korytarz lądowy przez południową Ukrainę do Naddniestrza.

READ  Torturował szczeniaka Chihuahua i umieścił go w Internecie; Dali mu dwa lata więzienia

(z informacją z EFE)

Czytaj: