18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kontrowersyjna ustawa medialna czeka na referendum w polskim parlamencie

Polski parlament miał 11 sierpnia debatować i głosować nad kontrowersyjną ustawą medialną, która stawiała kraj przeciwko jednemu z najważniejszych sojuszników, Stanom Zjednoczonym.

Kontrowersyjny projekt ustawy zakazuje obywatelom i firmom spoza UE posiadania kontrolnych udziałów w polskich mediach. Został wprowadzony w zeszłym miesiącu i jest postrzegany jako główny test wolności mediów i demokracji w Polsce.

Ponieważ rząd wskazuje na ryzyko przejęcia udziałów własnościowych w polskich mediach przez wrogie mocarstwa obce, takie jak Rosja i Chiny, cel ustawy należy do Stanów Zjednoczonych. telewizjaProwadzi kanał informacyjny TVN24 A jej spółką macierzystą jest Discovery Inc. We wtorek w całej Polsce protestujący przychylili się telewizja A prawo przeciwko „wolnym mediom!”

Ustawa skłania do zwolnienia i rezygnacji

Przed referendum rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość parlamentarną. 10 sierpnia premier Mathews Moraviki zwolnił Jaroslava Kovina, lidera małej partii w koalicji, która sprzeciwiła się ustawie. 11 sierpnia Cowin oficjalnie ogłosił, że jego partia opuszcza koalicję, co oznacza, że ​​Prawo i Sprawiedliwość straciło niewielką większość parlamentarną.

Według prasy polskiej prezydent Andrzej Duda zwolnił później Kowina ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. RadioJet poinformowało w środę, że wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Ivona Michelk, Andrzej Good-Mostovy i Kraserkos Bezovic podali się do dymisji. Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murtzek ogłosił swoją rezygnację TVN24.

Rzecznik rządu Piotr Mர்ller powiedział nadawcy Bolsky Radio 1: „Głęboko wierzę, że ustawa medialna uzyska większość w parlamencie i że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie nadal funkcjonował”.

TVN: Ważny głos i największa inwestycja USA w Polsce

telewizja Największa inwestycja Stanów Zjednoczonych w Polsce w momencie jej przejęcia przez Scripps Network Interactive wyniosła 2 mld USD (1,7 mld EUR), którą później przejęło Discovery. Jej sztandarowy wieczorny program informacyjny jest obserwowany przez miliony Polaków i jest ważnym głosem w kraju, w którym wiele antymyślnych sklepów jest zatłoczonych. Telewizja publiczna finansowana przez krytyków podatników stała się już rzecznikiem rządu.

READ  Ukraina zamówiła z Polski 100 czołgów opancerzonych Rosomak, ufundowanych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

W kontekście obecnego środowiska medialnego ustawa dąży do sprzedaży pakietu kontrolnego w amerykańskiej firmie Discovery Inc. telewizja.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce nie przedłużyła jeszcze koncesji na nadawanie TVN24. Jego aktualna licencja wygasa w przyszłym miesiącu. Jean-Bryak Ferrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział: „Nieprzewidywalne ramy regulacyjne muszą być najbardziej odpowiednie dla wszystkich inwestorów na rynku”.

Prawo krytyków ma na celu wolność prasy

Chociaż rządzące prawo i Partia Sprawiedliwości od dawna starają się nacjonalizować media pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego, krytycy twierdzą, że projekt ustawy zbytnio dotyczy kontroli prasy i dostosowania krytyków. Rząd przekonuje, że ustawa odnowi polskie prawo na równi z innymi krajami w Europie, takimi jak Francja i Niemcy, ograniczając zagraniczną własność w mediach, ale reputację Polski w zakresie wolności mediów i miejsca dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Krytycy oskarżają dyktatorskiego premiera Victora Orbana o zbliżenie Polski do operacji na wzór węgier, która zmagała się z całkowitą kontrolą mediów. Donald Tusk, były premier i wysoki rangą urzędnik UE, powrócił do polskiej polityki w zeszłym miesiącu jako szef opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, mówiąc, że ustawa „wróci do form komunistycznych”.

Gdy w środę rozpoczęła się debata w parlamencie, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright napisała na Twitterze: „Jako członek NATO i Unii Europejskiej, polski rząd musi szanować wartości demokratyczne leżące u podstaw jego bezpieczeństwa i dobrobytu”.

W zeszłym tygodniu ponadpartyjna komisja Kongresu USA „wyraziła zaniepokojenie atakami na niezależną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce”. Reporterzy bez Granic sprzeciwili się prawu i oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o wykorzystanie prawa do „pomocy sojusznikom rządu w przejęciu TVN”.

W 2015 roku, kiedy Polska doszła do władzy, Polska zajmowała 18. miejsce w corocznym Światowym Indeksie Wolności Prasy, a teraz Polska zajmuje 64. miejsce na 180 krajów. W ubiegłym roku państwowy koncern naftowy PKN Arlon przejął dużą prywatną grupę medialną.

READ  Polska i Litwa łączą się z Ukrainą, aby nałożyć dodatkowe sankcje na Moskwę

ar / aw (AP, Reuters)