21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kiedy i jak zobaczyć – Enseñame de Ciencia

Kiedy i jak zobaczyć – Enseñame de Ciencia

Rok 2023 obfituje w wydarzenia astronomiczne, a na powitanie maja możemy cieszyć się deszczem gwiazd.

Kontynuując kalendarz wydarzeń astronomicznych mamy teraz rój meteorów i choć księżyc będzie oświetlony w 100% dokładnie w momencie szczytu roju meteorów, będzie można go dostrzec dzięki dużej eksplozji.

Według Billa Cooka, szefa biura ds. środowiska meteorytów w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie; Oczekiwana potencjalna eksplozja byłaby spowodowana cząstkami uwolnionymi przez kometę Halleya w 390 rpne. , a stawki za meteoryty mogą być ponad dwukrotnie wyższe niż normalna stawka: to zenitalna stawka godzinowa (ZHR) wynosząca około 120!

według przestrzeńKometa, oficjalnie nazwana 1P/Halley, została nazwana na cześć angielskiego astronoma Edmunda Halleya, który badał raporty o komecie, która zbliżyła się do Ziemi w 1531, 1607 i 1682 roku. Doszedł do wniosku, że te trzy komety były w rzeczywistości podobnymi kometami powracającymi i znowu, i przewidział, że powróci w 1758 roku. Obliczenia Halleya wykazały, że przynajmniej niektóre komety krążą wokół Słońca.

Teraz wiemy, że Kometa Halleya powraca na Ziemię co 75 lat (w przybliżeniu), a dzięki kosmicznym szczątkom z komety ludzkość będzie mogła cieszyć się deszczem meteorytów.

Kiedy będzie widoczny deszcz meteorytów Eta Aquarids?

Deszcz meteorów Eta Aquarids 2023 jest aktywny od 15 kwietnia do 27 maja i osiągnie szczyt 5 i 6 maja.

Według Cooke’a najlepszą porą na podziwianie tego zjawiska byłaby godzina 2:00 czasu lokalnego. Potem ceny będą rosły aż do wczesnych godzin porannych.

Gdzie można zobaczyć rój meteorów Eta Aquarids?

Deszcz meteorów Eta Aquarids jest klasyfikowany jako intensywny deszcz, który najlepiej widać z półkuli południowej lub w pobliżu równika, jednak staje się widoczny na niektórych północnych szerokościach geograficznych.

Do zgoda Według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego (AMS) maksymalne tempo spadania gwiazd na bezchmurnym niebie ma wynosić około 50 na godzinę, przy czym 30 to średnia.

READ  Najszczęśliwsza twarz, którą zobaczysz, ujawni dominującą półkulę twojego mózgu - Quiz osobowości | Meksyk

Wyjątkowy deszcz meteorytów nosi nazwę konstelacji, z której pochodzą meteory, ale nie jest to ich pierwotne źródło.

Dlatego, aby z powodzeniem obserwować deszcz meteorytów, nie należy patrzeć bezpośrednio na Wodnika, ponieważ będzie on widoczny na nocnym niebie. Najlepiej patrzeć w stronę pobliskich gwiazdozbiorów, bo meteoryty bliżej kaloryfera mają krótsze pociągi. Jeśli spojrzysz tylko na Wodnika, możesz przegapić najfajniejsze Eta Aquarides.

Warto zauważyć, że te szybkie meteory poruszają się z prędkością około 41 mil (66 kilometrów) na sekundę, co czyni je jeszcze trudniejszymi do zaobserwowania.

Jak zobaczyć deszcz meteorytów Eta Aquarids?

Zalecenia, aby móc w pełni cieszyć się tym wydarzeniem astronomicznym, to zlokalizować się w miejscu o jak najmniejszej ilości światła i uzbroić się w cierpliwość.

Do roju meteorytów Eta Akwarydy nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu, takiego jak teleskopy czy lornetki, ale ważne jest, aby kondycjonować swój wzrok przez ostatnie 30 minut, aby złapać jak najwięcej meteorów.

Wreszcie, ważne jest również, aby dostosować czerwone światło latarek, aby zachować widzenie w nocy.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.