25 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jeśli Twoja firma brzmi dla Ciebie jak kult, prawdopodobnie masz rację | Zdrowie i dobra kondycja

„Cóż, wiesz, że moja żona i ja nie mamy dzieci. A my ich nie potrzebujemy. Jesteście naszymi dziećmi.” Phrase Blanco, charyzmatyczny prezydent, który uosabia Javiera Bardema w dobry menedżer Wygłaszanie przemówienia przed pracownikami niektórym pracownikom może nie wydawać się dziwne. Ideę firmy jako rodziny, w której każdy ma wartość do bycia, poza wynikami, ale w której domyślnie domaga się odpowiednika, ponieważ dobro ojca i dobro synów są nierozłączne, została wysłuchana przez wielu pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. W niektórych dużych organizacjach uczestnictwo w specjalnej organizacji, która może zmienić świat i jest znana wszystkim, pomaga im poczuć się częścią czegoś większego niż siebie, a to w połączeniu z pensją zapewnia atrakcyjne wzmocnienie tożsamości. Praca jest rutynowa i czasami żmudna, a wszelkie nietypowe dążenie do jak najlepszego wykorzystania pracowników jest mile widziane, ale niektórzy psychiatrzy ostrzegają, że niebezpieczeństwa technik stosowanych w celu wzmocnienia więzi między pracownikami a firmą, podobnie jak inne ekscesy entuzjazmu do współistnienia, mogą prowadzić do zachowań patologicznych.

W 1953 roku psychiatra Robert Lifton zidentyfikował serię: Punkty wspólne Dla instytucji, które, podobnie jak sekty, starają się opieczętować osoby, aby idealnie pasowały do ​​grupy. „Jednym z nich jest kontrola środowiska. Grupa kontroluje, z kim dana osoba może i nie może się odnosić, starając się trzymać ją z dala od rodziny i przyjaciół. To jest coś, co dzieje się w pewnym stopniu w Wielkiej Czwórce. [las grandes multinacionales de la auditoría y la consultoría conocidas por sus extensos horarios de trabajo]. Tylko liczba godzin, które musisz spędzić, jest głównym związkiem pracownika z pracą i jego otoczeniem”, wyjaśnia Íñigo Rubio, prezes Ibero-American Association for the Investigation of Psychological Abuse (AIIAP).

Wśród tego typu firm, które mają wiele wymagań wobec pracownika, Rubio wymienia jeszcze jedną cechę między społecznościami: żądanie czystości. „Zawsze jesteś proszony o dawanie więcej, a ciągłe poczucie winy jest przekazywane za to, że nie robisz wystarczająco dużo”, mówi. „Dodatkowo, gdy wspinasz się w hierarchii przedsiębiorstwa, masz więcej władzy, ale w wielu przypadkach jesteś coraz bardziej w pułapce, a wszystkie przemówienia obiecujące w jednym przypadku zbawienie, a w innym pracę w zamian za lata pełnego poświęcenia” podsumowuje. Jakiś czas temu wykorzystanie czynnika przez firmę było prostsze i możliwe do zaakceptowania przez obie strony. Teraz, kiedy dyskurs sprzedaje przynależność do firmy jako formę rozwoju osobistego, relacje stają się bardziej niejednoznaczne. W wywiadzie opublikowanym przez tę gazetę południowokoreański filozof Byung-Chul Han Odniósł się do mechanizmu, który może zachęcać niektóre firmy do nadużyć: „Żyjesz w obawie, że nie zawsze zrobisz wszystko, co możesz”. […]„.Teraz eksploatuje się siebie, wyobrażając sobie, jak realizuje”.

Idziesz do pracy za pensję w firmie, a nie w wojsku

Miguel Perlado, psycholog specjalizujący się w sektach

Kościoły, podobnie jak inne duże organizacje, pragnące zacieśnić jedność swoich członków, między sobą iz instytucją, doskonale zdają sobie sprawę z wartości rytuałów w tym zakresie, a niektóre firmy również z nich korzystają. W latach 30. w Stanach Zjednoczonych pracownicy IBM mieli książkę z piosenkami chwalącymi firmę i jej lidera Thomasa Watsona, a niektóre z nich wciąż można usłyszeć Na twojej stronie. IBM już porzucił ten zwyczaj, ale w Walmart, amerykańskim międzynarodowym koncernie zatrudniającym ponad dwa miliony pracowników na całym świecie, nadal robią to, co jest znane jako Płacz Walmartadyskusja grupowa połączona z pewnymi wskazówkami motywacyjnymi, która kończy się przypomnieniem nam, że klient zawsze jest na pierwszym miejscu.

READ  College of Occupational Medicine of Guanajuato ma już prezesa

Michael Perl, psycholog sekt, pomaga ludziom, którzy są zaangażowani w obraźliwą dynamikę grupy, która niekoniecznie występuje w sektach. „Pracowałem z sektami, ale także w kontekście teatru czy muzyki, gdzie może wystąpić dynamika nadużywania władzy, nierówne relacje, które kontrolują jednostkę lub sprzyjają agresywnym zachowaniom wobec kobiet” – wyjaśnia. Współpracował również z firmami dążącymi do poprawy ich relacji roboczych. „Istnieją konteksty pracy, w których praktyki, które uważamy za obraźliwe, mogą być idealizowane na zewnątrz, ponieważ monopolizują życie pracowników i nie pozostawiają im miejsca na życie osobiste, ale wewnątrz organizacji są oznaką uczestnictwa i poświęcenia”.

Psycholog ostrzega, że ​​granice między wysoce umotywowaną polityką a nadużyciami mogą zostać zatarte. „Mercadona czy Lidl, na wczesnych etapach zatrudniania, prowadzą bardzo motywującą działalność, lojalność i uznanie firmy” – mówi. Konkluduje: „Musisz zwracać uwagę i szanować obszary intymności ludzi, ponieważ te działania motywacyjne są ukierunkowane na tożsamość ludzi i są oni zobowiązani do przekwalifikowania się, aby uwzględnić część firmy w tej tożsamości”. „Naszą pracą jest dostarczanie ludziom kryteriów dyskryminacji. Dowiedz się, czy poświęcam się za dużo, czy firma wymaga za dużo” – wskazuje Perlado. Konkluduje: „Wszyscy musimy przynależeć, a w naszym środowisku kulturowym firma może zapewnić, ale idziesz do firmy, aby pracować za pensję, a nie wstąpić do wojska”.

Ale nie wszyscy żyją tą samą kulturą pracy w ten sam sposób. 14 Zasad Przywództwa w Amazon, prawdziwa biblia tej wspaniałej firmy, stawia klienta w centrum i niweluje zapotrzebowanie na wspólny sukces, Czasami kosztem pracownikówWywołało to ostrą krytykę firmy. Do tego stopnia, że ​​Jeff Bezos, tuż przed odejściem z kierownictwa firmy, dodał jeszcze dwie zasady, jedną skupiającą się na potrzebie bycia Najlepszy pracodawca na świecie. Jednak były pracownik firmy, który nie chce być wymieniany, uważa, że ​​„zasady firmy nie są sposobem na przeprogramowanie ludzi, ale na ich zorganizowanie, gdy pracuje razem wiele osób z wielu różnych krajów i kultur”. „Każdy uczy się rozmawiać o swojej pracy dzięki tym zasadom i warto rozmawiać z Hindusem, Japończykiem lub Rosjaninem. Mówisz z kultury Amazonii, a nie z kultury osobistej, a to umożliwia pracę dla TNC ” mówi.

READ  Nowe leczenie raka żołądka z ekspresją HER2 daje obiecujące wyniki

„Fakt, że grupa może mieć cechy sekciarskie lub przymusowe zachowanie, nie oznacza, że ​​wszyscy członkowie grupy są nieszczęśliwi, cierpią lub angażują się w ten sam poziom nadużyć”, mówi Rubio. Jak wyjaśnia Erich Fromm w strach przed wolnością Wolności i prawa zostały zdobyte w dwudziestym wieku, ale ta wolność może być czasami smutna, ponieważ czyni cię bardziej odpowiedzialnym za swoje życie i decyzje. Są ludzie, którzy mogą chcieć zrezygnować ze swojej wolności w zamian za większe bezpieczeństwo lub poczuć się częścią czegoś większego” – dodaje. Wiele obraźliwych zachowań jest sprzedawanych w pozytywnym świetle, jako sposób na lepsze poznanie się pracowników i być bardziej związanym z firmą i liderem.Jak w parze, związek nadużycia lub nadmiernej kontroli może być traktowany z innego punktu widzenia, jako coś pięknego, jako dwie nierozłączne osoby; Obraźliwe zachowanie w pracy, a nawet w sekcie nie zaczyna się od złośliwego motywu. Ludzie na początku wierzą w zadanie, które mają do wykonania, a przywódcy sekt często wierzą w historię, którą opowiadają i robią to, co robią, mając dobre intencje” – wyjaśnia Rubio. aby uniknąć popadania w zachowania bardziej powszechne dla kultu.

Możesz śledzić Kraj zdrowia i dobrego samopoczucia w FacebookA Świergot A Instagram.