14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jeśli Twoja firma brzmi dla Ciebie jak kult, prawdopodobnie masz rację |  Zdrowie i dobra kondycja

Jeśli Twoja firma brzmi dla Ciebie jak kult, prawdopodobnie masz rację | Zdrowie i dobra kondycja

„Cóż, wiesz, że moja żona i ja nie mamy dzieci. A my ich nie potrzebujemy. Jesteście naszymi dziećmi.” Phrase Blanco, charyzmatyczny prezydent, który uosabia Javiera Bardema w dobry menedżer Wygłaszanie przemówienia przed pracownikami niektórym pracownikom może nie wydawać się dziwne. Ideę firmy jako rodziny, w której każdy ma wartość do bycia, poza wynikami, ale w której domyślnie domaga się odpowiednika, ponieważ dobro ojca i dobro synów są nierozłączne, została wysłuchana przez wielu pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. W niektórych dużych organizacjach uczestnictwo w specjalnej organizacji, która może zmienić świat i jest znana wszystkim, pomaga im poczuć się częścią czegoś większego niż siebie, a to w połączeniu z pensją zapewnia atrakcyjne wzmocnienie tożsamości. Praca jest rutynowa i czasami żmudna, a wszelkie nietypowe dążenie do jak najlepszego wykorzystania pracowników jest mile widziane, ale niektórzy psychiatrzy ostrzegają, że niebezpieczeństwa technik stosowanych w celu wzmocnienia więzi między pracownikami a firmą, podobnie jak inne ekscesy entuzjazmu do współistnienia, mogą prowadzić do zachowań patologicznych.

W 1953 roku psychiatra Robert Lifton zidentyfikował serię: Punkty wspólne Dla instytucji, które, podobnie jak sekty, starają się opieczętować osoby, aby idealnie pasowały do ​​grupy. „Jednym z nich jest kontrola środowiska. Grupa kontroluje, z kim dana osoba może i nie może się odnosić, starając się trzymać ją z dala od rodziny i przyjaciół. To jest coś, co dzieje się w pewnym stopniu w Wielkiej Czwórce. [las grandes multinacionales de la auditoría y la consultoría conocidas por sus extensos horarios de trabajo]. Tylko liczba godzin, które musisz spędzić, jest głównym związkiem pracownika z pracą i jego otoczeniem”, wyjaśnia Íñigo Rubio, prezes Ibero-American Association for the Investigation of Psychological Abuse (AIIAP).

Wśród tego typu firm, które mają wiele wymagań wobec pracownika, Rubio wymienia jeszcze jedną cechę między społecznościami: żądanie czystości. „Zawsze jesteś proszony o dawanie więcej, a ciągłe poczucie winy jest przekazywane za to, że nie robisz wystarczająco dużo”, mówi. „Dodatkowo, gdy wspinasz się w hierarchii przedsiębiorstwa, masz więcej władzy, ale w wielu przypadkach jesteś coraz bardziej w pułapce, a wszystkie przemówienia obiecujące w jednym przypadku zbawienie, a w innym pracę w zamian za lata pełnego poświęcenia” podsumowuje. Jakiś czas temu wykorzystanie czynnika przez firmę było prostsze i możliwe do zaakceptowania przez obie strony. Teraz, kiedy dyskurs sprzedaje przynależność do firmy jako formę rozwoju osobistego, relacje stają się bardziej niejednoznaczne. W wywiadzie opublikowanym przez tę gazetę południowokoreański filozof Byung-Chul Han Odniósł się do mechanizmu, który może zachęcać niektóre firmy do nadużyć: „Żyjesz w obawie, że nie zawsze zrobisz wszystko, co możesz”. […]„.Teraz eksploatuje się siebie, wyobrażając sobie, jak realizuje”.

Idziesz do pracy za pensję w firmie, a nie w wojsku

Miguel Perlado, psycholog specjalizujący się w sektach

Kościoły, podobnie jak inne duże organizacje, pragnące zacieśnić jedność swoich członków, między sobą iz instytucją, doskonale zdają sobie sprawę z wartości rytuałów w tym zakresie, a niektóre firmy również z nich korzystają. W latach 30. w Stanach Zjednoczonych pracownicy IBM mieli książkę z piosenkami chwalącymi firmę i jej lidera Thomasa Watsona, a niektóre z nich wciąż można usłyszeć Na twojej stronie. IBM już porzucił ten zwyczaj, ale w Walmart, amerykańskim międzynarodowym koncernie zatrudniającym ponad dwa miliony pracowników na całym świecie, nadal robią to, co jest znane jako Płacz Walmartadyskusja grupowa połączona z pewnymi wskazówkami motywacyjnymi, która kończy się przypomnieniem nam, że klient zawsze jest na pierwszym miejscu.

READ  Kobiety stanowią większość studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Zootechniki - Komentarz

Michael Perl, psycholog sekt, pomaga ludziom, którzy są zaangażowani w obraźliwą dynamikę grupy, która niekoniecznie występuje w sektach. „Pracowałem z sektami, ale także w kontekście teatru czy muzyki, gdzie może wystąpić dynamika nadużywania władzy, nierówne relacje, które kontrolują jednostkę lub sprzyjają agresywnym zachowaniom wobec kobiet” – wyjaśnia. Współpracował również z firmami dążącymi do poprawy ich relacji roboczych. „Istnieją konteksty pracy, w których praktyki, które uważamy za obraźliwe, mogą być idealizowane na zewnątrz, ponieważ monopolizują życie pracowników i nie pozostawiają im miejsca na życie osobiste, ale wewnątrz organizacji są oznaką uczestnictwa i poświęcenia”.

Psycholog ostrzega, że ​​granice między wysoce umotywowaną polityką a nadużyciami mogą zostać zatarte. „Mercadona czy Lidl, na wczesnych etapach zatrudniania, prowadzą bardzo motywującą działalność, lojalność i uznanie firmy” – mówi. Konkluduje: „Musisz zwracać uwagę i szanować obszary intymności ludzi, ponieważ te działania motywacyjne są ukierunkowane na tożsamość ludzi i są oni zobowiązani do przekwalifikowania się, aby uwzględnić część firmy w tej tożsamości”. „Naszą pracą jest dostarczanie ludziom kryteriów dyskryminacji. Dowiedz się, czy poświęcam się za dużo, czy firma wymaga za dużo” – wskazuje Perlado. Konkluduje: „Wszyscy musimy przynależeć, a w naszym środowisku kulturowym firma może zapewnić, ale idziesz do firmy, aby pracować za pensję, a nie wstąpić do wojska”.

Ale nie wszyscy żyją tą samą kulturą pracy w ten sam sposób. 14 Zasad Przywództwa w Amazon, prawdziwa biblia tej wspaniałej firmy, stawia klienta w centrum i niweluje zapotrzebowanie na wspólny sukces, Czasami kosztem pracownikówWywołało to ostrą krytykę firmy. Do tego stopnia, że ​​Jeff Bezos, tuż przed odejściem z kierownictwa firmy, dodał jeszcze dwie zasady, jedną skupiającą się na potrzebie bycia Najlepszy pracodawca na świecie. Jednak były pracownik firmy, który nie chce być wymieniany, uważa, że ​​„zasady firmy nie są sposobem na przeprogramowanie ludzi, ale na ich zorganizowanie, gdy pracuje razem wiele osób z wielu różnych krajów i kultur”. „Każdy uczy się rozmawiać o swojej pracy dzięki tym zasadom i warto rozmawiać z Hindusem, Japończykiem lub Rosjaninem. Mówisz z kultury Amazonii, a nie z kultury osobistej, a to umożliwia pracę dla TNC ” mówi.

READ  Zespół wypadania płatka zastawki mitralnej może prowadzić do zawału serca, w zależności od sytuacji klinicznej

„Fakt, że grupa może mieć cechy sekciarskie lub przymusowe zachowanie, nie oznacza, że ​​wszyscy członkowie grupy są nieszczęśliwi, cierpią lub angażują się w ten sam poziom nadużyć”, mówi Rubio. Jak wyjaśnia Erich Fromm w strach przed wolnością Wolności i prawa zostały zdobyte w dwudziestym wieku, ale ta wolność może być czasami smutna, ponieważ czyni cię bardziej odpowiedzialnym za swoje życie i decyzje. Są ludzie, którzy mogą chcieć zrezygnować ze swojej wolności w zamian za większe bezpieczeństwo lub poczuć się częścią czegoś większego” – dodaje. Wiele obraźliwych zachowań jest sprzedawanych w pozytywnym świetle, jako sposób na lepsze poznanie się pracowników i być bardziej związanym z firmą i liderem.Jak w parze, związek nadużycia lub nadmiernej kontroli może być traktowany z innego punktu widzenia, jako coś pięknego, jako dwie nierozłączne osoby; Obraźliwe zachowanie w pracy, a nawet w sekcie nie zaczyna się od złośliwego motywu. Ludzie na początku wierzą w zadanie, które mają do wykonania, a przywódcy sekt często wierzą w historię, którą opowiadają i robią to, co robią, mając dobre intencje” – wyjaśnia Rubio. aby uniknąć popadania w zachowania bardziej powszechne dla kultu.

Możesz śledzić Kraj zdrowia i dobrego samopoczucia w FacebookA Świergot A Instagram.