18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy ten gwiezdny duch jest pierwszą pływającą czarną dziurą?

Czy ten gwiezdny duch jest pierwszą pływającą czarną dziurą?

Grupa astronomów z University of Berkeley odkryła gwiezdnego ducha (odizolowaną martwą gwiazdę), który może uformować pierwszego gwiezdnego ducha. Czarna dziura Odkryj pływanie.

Zjawisko to wykrywa się obserwując jasność odległej gwiazdy, której światło jest zniekształcone przez silne pole grawitacyjne obiektu, stąd nazywa się je mikrograwitacją. Zespół, kierowany przez doktorantkę Casey Lamm i Jessicę Lu, adiunkt astronomii, szacuje, że masa niewidzialnego zwartego obiektu jest od 1,6 do 4,4 mas Słońca.

Berkeley ostrzega, że ​​obiekt może być gwiazdą neutronową, a nie czarną dziurą. Gwiazdy neutronowe są również bardzo gęstymi i zwartymi obiektami, ale ich grawitacja jest równoważona wewnętrznym ciśnieniem neutronów, co zapobiega dalszemu zapadaniu się w czarną dziurę.

Niezależnie od tego, czy jest to czarna dziura, czy gwiazda neutronowa, obiekt jest pierwszą ciemną pozostałością gwiezdną, gwiezdnym „duchem”, odkrytym wędrującym po galaktyce bez powiązania z inną gwiazdą.

„To pierwsza pływająca czarna dziura lub gwiazda neutronowa wykryta za pomocą mikrosoczewkowania grawitacyjnego” – powiedział Lu. „Za pomocą cienkiego obiektywu możemy badać i ważyć te pojedyncze, skompresowane obiekty. Myślę, że otworzyliśmy nowe okno na te ciemne obiekty, których nie można zobaczyć w żaden inny sposób”.

Rekomendacje wydawców
READ  Popraw swoje walory fizyczne i psychiczne w świadomy sposób...