2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak rozpoczął się kryzys migracyjny do granicy białorusko-polskiej?

ten Kryzys migracyjny Na szczycie tego Granica między Białorusią a Polską Pogorszyło się w Ostatnie dni, Od tysięcy ludzi Bliski Wschód i Afryka Próbują wejść Terytorium Polskie.

Wielu z nich przylatuje na Białoruś lotami z tych krajów. Na przykład, według portalu Flightradar24, w ciągu najbliższych siedmiu dni będzie 21 lotów ze Stambułu do Mińska, 12 lotów z Dubaju i jeden z Bagdadu.

Ale portal nie zlicza wszystkich rozkładowych lotów czarterowych.

Na tych lotach może być duży odsetek pasażerów Imigranci Przy pośrednim wsparciu władz białoruskich wykorzystują ten kraj jako punkt transportowy do Europy.

1. Jak zaczął się ten kryzys?

Od 2020 roku władze białoruskie zniosły lub uprościły obowiązek wizowy dla 76 krajów. Wiele z nich zostało dotkniętych poważnymi konfliktami w Syrii, Libii, Iraku i Afganistanie, więc wielu próbuje się stamtąd wydostać.

Czytaj więcej Turcja zakazuje Irakijczykom i Syryjczykom wyjazdu na Białoruś z powodu kryzysu migracyjnego

Biura podróży Syria, Irak i Turcja Zacząłem sprzedawać wycieczki Białoruś Oferują mieszkania i zatrudnienie w kraju UE.

Dziesiątki tego typu wiadomości są również przesyłane przez WhatsApp, który jest najczęściej używanym serwisem komunikacyjnym w regionie.

BBC

Osadnicy na lotnisku w Mińsku: Według mieszkańców stolicy Białorusi, wielu koczuje w podziemnych przejściach i wejściach do budynków.

Taka podróż może kosztować od 10 000 do 20 000 USD, w zależności od warunków. Niemiecki portal Deutsche Welle wskazuje, że białoruskie ambasady prowadzą śledztwo Udzielili nawet prawa do ubiegania się o wizę Paszport dla tych biur podróży w Twoim kraju.

Dzięki temu Białoruś znacząco zwiększyła liczbę lotów z Bliskiego Wschodu. Wiele krajów europejskich potępia także białoruskich urzędników za te koncesje promowane przez biura podróży.

2. Skąd pochodzą imigranci?

W połowie 2021 r. Irak był kluczowym punktem wyjścia. We wrześniu Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Joseph Borel mógł przeprowadzić rozmowy z irackimi urzędnikami na temat ograniczenia tych lotów na Białoruś.

READ  Rick Steves: Historyczny, fascynujący Kraków Polski

Obecnie większość Kurdów opuszczających Syrię to grupy etniczne Próbują w ten sposób wejść do UE. W Syrii zagraża im nie tylko reżim syryjski, ale także bojownicy Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do natychmiastowego zakończenia działań wojennych w Polsce Agencje dystrybuują pomoc

Ale są też imigranci z różnych krajów afrykańskich z konfliktami religijnymi i politycznymi, takich jak Libia, Afganistan, Jemen oraz Kongo i Etiopia.

3. Jak dotrą do granicy polsko-białoruskiej?

Wiele lotów jest obsługiwanych przez linie lotnicze Belavia, Turkish Airlines i Qatar Airlines, I kolejna niska cena o nazwie Fly Dubai.

Do niedawna wizy uchodźcze były wydawane podróżnym, w razie potrzeby, po wejściu na pokład na lotnisku.

Przy bramkach odlotów samolotów pasażerowie nie mogą zostać zidentyfikowani jako imigranci lub uchodźcy. Mają pieniądze, wszystkie dokumenty są w porządku, ubrania są bardzo podobne, więc często nie ma powodu, by zatrzymywać kogoś przed wejściem na pokład.

Nie jest jasne, co będzie dalej. Znane do tej pory filmy pokazują tych pasażerów transportowanych z lotniska w Mińsku do granicy polsko-litewskiej w bardzo zorganizowany sposób.

Ale do tej pory nie udało się ustalić, kto organizuje tę logistykę.

Imigranci w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy białorusko-polskiej

Obrazy Getty

W miarę wzrostu liczby próbujących przekroczyć granice, ufortyfikowali się drutem kolczastym.

4. Jak imigranci przekraczają granicę?

Na początku kryzysu migracyjnego polscy i litewscy pogranicznicy wpuszczali ludzi, a następnie wysyłali ich do specjalnych placówek.

Ale w tym samym czasie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów zaczęli oskarżać się nawzajem”. Białoruś zorganizuje to nowe wydarzenie migracyjne.

Tak więc, gdy setki i tysiące ludzi codziennie próbowało przekroczyć granicę, Polska i Litwa zamknęły granicę i zaczęły wzmacniać granicę płotami z drutu kolczastego.

Czytaj więcej Możliwy kryzys migracyjny w związku z zamknięciem granicy białorusko-polskiej

Teraz granicę można przekraczać tylko nielegalnie, co nie powstrzymuje jeszcze imigrantów przed próbami.

READ  Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

Niektórzy próbują przekroczyć płoty postawione przez straż graniczną (Dwa incydenty miały miejsce 9 listopada).

Inni szukają obszarów niechronionych: na przykład granica między Białorusią a Polską rozciąga się na ponad 400 kilometrów, a dużą jej część pokrywają lasy lub bagna.

5. A co z białoruską strażą graniczną?

Dziesiątki doniesień o uchodźcach i migrantach oraz filmy, które wyciekły w ostatnich tygodniach przez władze Litwy i Polski, Białoruska Służba Graniczna Prowadzi uchodźców do przekroczenia Nielegalna granica.

Na stronie Białoruskiej Służby Granicznej publikowane są informacje o kryzysie migracyjnym, ale wielu uchodźców nawet nie wie, że do przekroczenia granicy potrzebna jest wiza.

„Białoruś spełnia swój wzniosły obowiązek, aby zapobiegać nielegalnej imigracji. Powodów (tego nowego napływu) można szukać w poparciu krajów UE dla „kolorowych” rewolucji (termin używany do opisania powstań ludowych przeciwko niektórym rządom) w regionie. Gdzie życie zostało zniszczone lub miały miejsce wojny” – podała strona internetowa ministerstwa.

W rozmowie z białoruską gazetą Nasza Niwa anonimowy funkcjonariusz straży granicznej opisał działalność swojego wydziału.Absolutne lekceważenie praw i jego przyrzeczenia”.

Granica białorusko-polska

Maxar Technologie

Na tym zdjęciu satelitarnym widać migrantów na granicy Białorusi i Polski.

6. Dokąd udają się imigranci?

Polska i Litwa są krajami transportowymi dla uchodźców i migrantów. Wielu z nich chce wyjechać do Niemiec, Francji, Austrii i Holandii, gdzie być może mają już krewnych lub znajomych.

Według niemieckich urzędników przynajmniej 5000 osób przyjechało do Niemiec przez Białoruś.

7. Czy uchodźcy i imigranci pozostają na Białorusi?

Tak, ale urzędnicy nigdy nie podali dokładnej liczby. Według mieszkańców Mińska, setki ludzi koczowało w centrach handlowych, podziemnych pasach i wejściach do budynków mieszkalnych w całym mieście.

Być może dlatego władze białoruskie w obawie, że sytuacja wymknie się spod kontroli, w ostatnich dniach” Zaostrzyli warunki przyjazdu do kraju.

READ  Cofland odnotował w Polsce cały rok 11 miliardów złotych sprzedaży

Wiadomo, że przestali wydawać wizy na lotnisku obywatelom Syrii, Iranu, Afganistanu, Nigerii i Jemenu.

8. Czy Rosja jest zaangażowana w kryzys migracyjny?

Tak uważają urzędnicy w wielu krajach UE. Na przykład premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział: „W Moskwie jest mózg dla tego ataku przeprowadzonego przez (prezydenta Białorusi) Łukaszenki. Inicjatorem był prezydent Putin”.

Rosyjscy urzędnicy kategorycznie zaprzeczyli zarzutom. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że słowa Moraviki są nieodpowiedzialne i nie do przyjęcia.

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Putina do interwencji w kryzysie, który UE uważa za „atak hybrydowy”.

Czytaj więcej Dramat w filmach o kryzysie imigracyjnym na pograniczu polsko-białoruskim

Organizacja pozarządowa