26 września, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael ściera się z Polską w sprawie prawa zwrotu własności ofiarom Holokaustu na arenie międzynarodowej

Prezydent RP Andrzej Duda na uroczystości z udziałem wysokich urzędników izraelskich w Warszawie 2020.AGENCJA GAZETA / Reuters

W ostrym konflikcie z Polską, jednym z kluczowych sojuszników w Europie, Izrael wycofał się po zatwierdzeniu ustawy, która znacznie zmniejszyłaby jego szanse na wycofanie swojego najwyższego przedstawiciela dyplomatycznego w Warszawie. Majątek skonfiskowano ofiarom Holokaustu Lub uzyskaj odszkodowanie. Kilka godzin po tym, jak prezydent Polski Andrzej Duda zatwierdził kontrowersyjną ustawę w parlamencie, minister spraw zagranicznych Yair Lapid wezwał w sobotę wieczorem do konsultacji z izraelskim urzędnikiem Tol Ben-Ari Yalonem. Przepis ten ogranicza odzyskiwanie mienia skradzionego Żydom przez nazistowskich okupantów niemieckich w czasie II wojny światowej i został znacjonalizowany pod rządami komunistów.

Przed zdjęciem Mohammeda VI w Casablance autorstwa izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Labida. W filmie Lapidt informuje o nowym polskim prawie ograniczającym zwrot mienia ofiarom Holokaustu.Wideo: Właściciele-Jakość

ten Izraelski minister nie zawahał się nazwać nowych rządów „antysemickimi”. I „niemoralny”, ostrzegł, dodając, że użyje maksymalnej presji dyplomatycznej przy wsparciu USA. Anthony Blinken, szef dyplomacji północnoamerykańskiej, potomek labiryntu ofiar Zoe, zwrócił się do prezydenta Dudy, aby nie zatwierdzał w czwartek ustawy do rozpatrzenia przez warszawski parlament.

Więcej informacji

Przed Holokaustem Polska była największą społecznością hebrajską w Europie. Trzy miliony Żydów zostało zabitych przez nazistów na ich terytorium podczas II wojny światowej. Po konflikcie nowy rząd znacjonalizował skonfiskowane mienie zamiast zwracać je właścicielom. W wielu przypadkach mienie żydowskie zajmowali inni obywatele polscy, a w ostatnich latach m.in Zalew spraw.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2015 r., że rząd powinien wyznaczyć termin dochodzenia roszczeń. Parlament ustanowił go teraz maksymalnie 30 lat temu, minimalizując dotknięte aktywa.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

READ  Sarah James Jr. będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2021

Ustawa została zatwierdzona przez Prezydenta RP, większość Prośby rodzin dotkniętych chorobą Nie odniosą sukcesu w procesach sądowych przeciwko państwu, które toczą się w ramach długotrwałego procesu o wysokich kosztach. Polska, podobnie jak inne państwa europejskie, nie tworzy funduszy na rekompensaty dla spadkobierców skradzionego majątku.

„Jestem synem uciekiniera z Showy. Moja babcia została zabita przez Niemców i Polaków w Polsce. Doświadczamy konsekwencji. [del Holocausto] Każdy dzień jest naszą zbiorową pamięcią – wspomina centralistyczny lider Labid z opozycji podczas konfrontacji dyplomatycznej z warszawskim rządem trzy lata temu. Umowa została podpisana przez byłego premiera Benjamina Netanjahu. Jako minister spraw zagranicznych i architekt polityczny nowego rządu izraelskiego grozi zawieszeniem umowy.

Polska stała się krajem niedemokratycznym„Nie czci pamięci o największej tragedii w dziejach ludzkości” – czytamy w małym oświadczeniu dyplomatycznym wydanym przez ministra spraw zagranicznych. Labid zapowiedział, że nowo mianowany ambasador Izraela w Warszawie pozostanie w Izraelu do odwołania. Poradził też ambasadorowi RP w Tel Awiwie, aby nie przedłużał urlopu w swoim kraju na czas nieokreślony i nie wracał do Izraela.

Polski rząd zaprzeczył uwagom izraelskiego dyplomaty, powołując się na oświadczenie Reutera, że ​​„akceptuje odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne w ramach wyważonej polityki w stosunkach dwustronnych”. W ostatnich latach Izrael otwarcie ścierał się ze swoim głównym zwolennikiem w Europie.

Były premier Netanjahu uniknął bezpośredniego konfliktu o tak zwaną polską ustawę o pamięci o Holokauście. Negocjacje są w toku w 2018 roku Ochrona stosunków z radykalnym konserwatywnym rządem Polski. Próbą stało się radykalne prawo nacjonalistyczne i kontrowersyjne reformy prawne podjęte przez Partię Sprawiedliwości. Według wielu historyków Przepisz przeszłość.