24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael ściera się z Polską w sprawie prawa zwrotu własności ofiarom Holokaustu na arenie międzynarodowej

Prezydent RP Andrzej Duda na uroczystości z udziałem wysokich urzędników izraelskich w Warszawie 2020.AGENCJA GAZETA / Reuters

W ostrym konflikcie z Polską, jednym z kluczowych sojuszników w Europie, Izrael wycofał się po zatwierdzeniu ustawy, która znacznie zmniejszyłaby jego szanse na wycofanie swojego najwyższego przedstawiciela dyplomatycznego w Warszawie. Majątek skonfiskowano ofiarom Holokaustu Lub uzyskaj odszkodowanie. Kilka godzin po tym, jak prezydent Polski Andrzej Duda zatwierdził kontrowersyjną ustawę w parlamencie, minister spraw zagranicznych Yair Lapid wezwał w sobotę wieczorem do konsultacji z izraelskim urzędnikiem Tol Ben-Ari Yalonem. Przepis ten ogranicza odzyskiwanie mienia skradzionego Żydom przez nazistowskich okupantów niemieckich w czasie II wojny światowej i został znacjonalizowany pod rządami komunistów.

Przed zdjęciem Mohammeda VI w Casablance autorstwa izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Labida. W filmie Lapidt informuje o nowym polskim prawie ograniczającym zwrot mienia ofiarom Holokaustu.Wideo: Właściciele-Jakość

ten Izraelski minister nie zawahał się nazwać nowych rządów „antysemickimi”. I „niemoralny”, ostrzegł, dodając, że użyje maksymalnej presji dyplomatycznej przy wsparciu USA. Anthony Blinken, szef dyplomacji północnoamerykańskiej, potomek labiryntu ofiar Zoe, zwrócił się do prezydenta Dudy, aby nie zatwierdzał w czwartek ustawy do rozpatrzenia przez warszawski parlament.

Więcej informacji

Przed Holokaustem Polska była największą społecznością hebrajską w Europie. Trzy miliony Żydów zostało zabitych przez nazistów na ich terytorium podczas II wojny światowej. Po konflikcie nowy rząd znacjonalizował skonfiskowane mienie zamiast zwracać je właścicielom. W wielu przypadkach mienie żydowskie zajmowali inni obywatele polscy, a w ostatnich latach m.in Zalew spraw.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2015 r., że rząd powinien wyznaczyć termin dochodzenia roszczeń. Parlament ustanowił go teraz maksymalnie 30 lat temu, minimalizując dotknięte aktywa.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

READ  27-23. „Latynosi” robią zdecydowany krok w stronę ćwierćfinału

Ustawa została zatwierdzona przez Prezydenta RP, większość Prośby rodzin dotkniętych chorobą Nie odniosą sukcesu w procesach sądowych przeciwko państwu, które toczą się w ramach długotrwałego procesu o wysokich kosztach. Polska, podobnie jak inne państwa europejskie, nie tworzy funduszy na rekompensaty dla spadkobierców skradzionego majątku.

„Jestem synem uciekiniera z Showy. Moja babcia została zabita przez Niemców i Polaków w Polsce. Doświadczamy konsekwencji. [del Holocausto] Każdy dzień jest naszą zbiorową pamięcią – wspomina centralistyczny lider Labid z opozycji podczas konfrontacji dyplomatycznej z warszawskim rządem trzy lata temu. Umowa została podpisana przez byłego premiera Benjamina Netanjahu. Jako minister spraw zagranicznych i architekt polityczny nowego rządu izraelskiego grozi zawieszeniem umowy.

Polska stała się krajem niedemokratycznym„Nie czci pamięci o największej tragedii w dziejach ludzkości” – czytamy w małym oświadczeniu dyplomatycznym wydanym przez ministra spraw zagranicznych. Labid zapowiedział, że nowo mianowany ambasador Izraela w Warszawie pozostanie w Izraelu do odwołania. Poradził też ambasadorowi RP w Tel Awiwie, aby nie przedłużał urlopu w swoim kraju na czas nieokreślony i nie wracał do Izraela.

Polski rząd zaprzeczył uwagom izraelskiego dyplomaty, powołując się na oświadczenie Reutera, że ​​„akceptuje odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne w ramach wyważonej polityki w stosunkach dwustronnych”. W ostatnich latach Izrael otwarcie ścierał się ze swoim głównym zwolennikiem w Europie.

Były premier Netanjahu uniknął bezpośredniego konfliktu o tak zwaną polską ustawę o pamięci o Holokauście. Negocjacje są w toku w 2018 roku Ochrona stosunków z radykalnym konserwatywnym rządem Polski. Próbą stało się radykalne prawo nacjonalistyczne i kontrowersyjne reformy prawne podjęte przez Partię Sprawiedliwości. Według wielu historyków Przepisz przeszłość.