MADRYT (AP) — Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę Polsce dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak potwierdzono, że zostały zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej.
Prace „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” powierzono delegacji polskiego Ministerstwa Kultury. Według Museo de Pontevedra w Hiszpanii, prace były początkowo przypisywane Dierickowi Botesowi, flamandzkiemu malarzowi urodzonemu w holenderskim mieście Haarlem, ale teraz przypisywano je członkowi jego szkoły.
Muzeum poinformowało, że polskie władze ogłosiły w 2020 r., że obrazy zostały skradzione przez nazistów. Muzeum szybko podjęło decyzję o ich zwróceniu do Polski, ale na razie ma załatwione oficjalne pozwolenia na wymianę.
Polscy urzędnicy powiedzieli, że naziści ukradli obrazy z kolekcji Czartoryskich w Kolucho, gdy miasto było okupowane przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i trafiły do Museo de Pontevedra w 1994, jako jedno z ponad 300 dzieł zakupionych od prywatnego hiszpańskiego kolekcjonera.
Polska utraciła swoje dziedzictwo kulturowe podczas wojny pod okupacją wojskową nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego, a nadal brakuje około 500 000 elementów.
Kraj starał się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa departament zajmujący się zrabowanymi dziełami sztuki, który prowadzi bazę danych o zaginionych obiektach oraz ściśle monitoruje kolekcje i aukcje za granicą. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inne dzieło, informują odpowiednie służby policyjne danego kraju.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy