8 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Hiszpańskie muzeum zrabowane przez nazistów wróciło do Polski

MADRYT (AP) — Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę Polsce dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak potwierdzono, że zostały zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej.
Prace „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” powierzono delegacji polskiego Ministerstwa Kultury. Według Museo de Pontevedra w Hiszpanii, prace były początkowo przypisywane Dierickowi Botesowi, flamandzkiemu malarzowi urodzonemu w holenderskim mieście Haarlem, ale teraz przypisywano je członkowi jego szkoły.
Muzeum poinformowało, że polskie władze ogłosiły w 2020 r., że obrazy zostały skradzione przez nazistów. Muzeum szybko podjęło decyzję o ich zwróceniu do Polski, ale na razie ma załatwione oficjalne pozwolenia na wymianę.
Polscy urzędnicy powiedzieli, że naziści ukradli obrazy z kolekcji Czartoryskich w Kolucho, gdy miasto było okupowane przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i trafiły do ​​Museo de Pontevedra w 1994, jako jedno z ponad 300 dzieł zakupionych od prywatnego hiszpańskiego kolekcjonera.
Polska utraciła swoje dziedzictwo kulturowe podczas wojny pod okupacją wojskową nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego, a nadal brakuje około 500 000 elementów.
Kraj starał się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa departament zajmujący się zrabowanymi dziełami sztuki, który prowadzi bazę danych o zaginionych obiektach oraz ściśle monitoruje kolekcje i aukcje za granicą. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inne dzieło, informują odpowiednie służby policyjne danego kraju.

READ  Francja zdominowała Polskę 26-16 i awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Świata Kobiet