8 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy wyślą czołgi Panther na Ukrainę | Europa | TW

Według doniesień medialnych opublikowanych w ten wtorek (24.01.2023), niemiecki rząd wyraził zgodę na dostawę 2 czołgów Panther na Ukrainę.

Według tygodnika SpieglaNiemcy dostarczą co najmniej jedną kompanię modelu Leopard 2A6 z armii niemieckiej (Bundeswehr).

Niemiecki rząd rozpatruje wcześniejszą prośbę Polski o zgodę na transfer 14 czołgów ciężkich Leopard 2 na Ukrainę, aby pomóc w walce z rosyjską inwazją, jako sytuację awaryjną, powiedział we wtorek rzecznik. „Rozpatrzymy wniosek szybko, zgodnie z ustaloną procedurą” – powiedział.

Minister obrony Polski powiedział wcześniej na Twitterze, że zwrócił się do Niemiec o zgodę na reeksport niemieckich pojazdów opancerzonych Leopard 2 na Ukrainę.

„Zapraszam również stronę niemiecką do przyłączenia się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2” – dodał.

Rząd kanclerza Niemiec Olafa Scholza był pod presją, by zatwierdzić dostawy czołgów podstawowych przez członków NATO na Ukrainę, ale jak dotąd wykazywał niechęć.

Polska i Finlandia zaoferowały przekazanie swoich lampartów, ale przed wysłaniem potrzebują oficjalnej zgody Niemiec.

„Mam nadzieję, że ta odpowiedź nadejdzie wkrótce od Niemców, bo Niemcy zwlekają, zwlekają, ciężko pracują, żeby to zrozumieć” – powiedział dziennikarzom polski premier Mateusz Morawiecki.

afp/the spiegel/ntv/zdf/dpa/rr

READ  Trudeau zaprasza AMLO na wydarzenie w Polsce w celu wsparcia uchodźców z Ukrainy