24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europa będzie dążyć do zmniejszenia swojej zależności od Stanów Zjednoczonych po „klęsce” Afganistanu i kryzysie atomowych okrętów podwodnych

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Po fiasku w Afganistanie i kryzysie związanym z okrętami podwodnymi Europa wezwała w piątek ONZ do zmniejszenia zależności wojskowej od Stanów Zjednoczonych. i wzmocnić swoją rolę jako przedstawiciela międzynarodowego.

Mamy wartości, które musimy promować, obywatele muszą być chronieni, a interesy muszą być bronione. W tym duchu pracujemy nad rozwojem strategicznej niezależności Unii Europejskiej, która obejmuje zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. Karola Michela, W swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Ten pomysł również skupił się na Interweniował prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który powiedział, że „tylko silna Europa będzie w stanie domagać się, aby inni wnosili swój wkład w międzynarodowy system pokojowy”.

My Europejczycy, a także Niemcy, Musimy zrobić więcej dla naszego bezpieczeństwa, a także więcej dla pokoju i stabilności w naszym sąsiedztwie i na całym świecieSteinmeier powiedział wyraźnie, że zrównanie Niemiec – wielkiej europejskiej lokomotywy gospodarczej – z Francją – tradycyjnym obrońcą potężnej militarnej UE.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.  (John Angelillo / Pool przez REUTERS)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. (John Angelillo / Pool przez REUTERS)

dużo Zachęcał Michela i Steinmeiera, aby wyciągnęli wnioski z tego, co wydarzyło się w Afganistanie, według ich własnych słów „porażka”., ale dopiero wtedy, gdy Europa zrezygnuje z przenoszenia żetonów za granicę, ale aby to zrobić z większą autonomią i większą siłą.

„W Afganistanie a Długie zaangażowanie pochłonęło życie wielu ofiar. Jednak żaden pomysł nie zawiódł. Prezydent Niemiec podkreślił, że mój kraj jest ściśle związany z ideą wolności i demokracji.

Nieoczekiwany kryzys okrętów podwodnych

Niespodziewanie ta edycja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych została mocno naznaczona przez: Nowe napięcia między Europą a Stanami Zjednoczonymi w następstwie tzw. kryzysu okrętów podwodnych.

Szef dyplomacji europejskiej, Josep Borrell (Julian Warnan / Pool przez REUTERS)
Szef dyplomacji europejskiej, Josep Borrell (Julian Warnan / Pool przez REUTERS)

Po pokonaniu trudnego etapu Donald Trump w Białym Domu, Unia Europejska oparła się na wzmocnieniu sojuszu transatlantyckiego z ręki Joe BidenaJednak miłe słowa Demokratów wobec Europejczyków straciły na sile wraz z ogłoszeniem nowego paktu obronnego z Wielką Brytanią i Australią, co skłoniło te ostatnie do anulowania kontraktu z Francją na budowę 12 okrętów podwodnych.

READ  Matka i jej syn zaatakowali funkcjonariusza po wypadku samochodowym

Nagły kryzys dyplomatyczny, który wywołał, ustąpił po rozmowie telefonicznej, którą Biden i jego francuski odpowiednik, Emmanuel Macron, odbyli w tym tygodniu. Ale Europa twierdzi, że wciąż jest wiele do zrobienia, aby przywrócić zaufanie.

„Bez wątpienia brak komunikacji i konsultacji między bliskimi partnerami, takimi jak my, stworzył realne trudności i Nie daje dobrego obrazu koordynacji między potężnymi sojusznikami”. Szef lokalnej dyplomacji Josep Borrell powiedział dziś dziennikarzom.

Zdjęcie akt prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Francji Emmanuela Macrona na szczycie G7 w Carbis Bay w Kornwalii (Doug Mills / Paul przez Reuters)
Zdjęcie akt prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Francji Emmanuela Macrona na szczycie G7 w Carbis Bay w Kornwalii (Doug Mills / Paul przez Reuters)

Dla Unii Europejskiej ten spór po raz kolejny uświadomił potrzebę Według źródeł dyplomatycznych wzmocnienie zdolności wojskowych w celu zmniejszenia zależności od Stanów Zjednoczonych może okazać się dobrą rzeczą, jeśli zostaną podjęte kroki w tym kierunku.

Klimat i energia

Z drugiej strony, Kryzys klimatyczny nadal koncentrował się na większości przemówień, w tym wygłoszonym przez Unię Europejską, która wzywała świat do zaprzestania „wojny z planetą”.

Równolegle do montażu, Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała również spotkanie na wysokim szczeblu w sprawie energii, na którym rządy i firmy z całego świata zobowiązały się do przeznaczenia ponad 400 000 milionów dolarów na rozwój źródeł odnawialnych. oraz poprawę dostępu do energii elektrycznej i czystych technologii.

Z informacjami z EFE

Czytaj: