16 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

23 000-letnie ludzkie odciski stóp znalezione w Białych Piaskach

23 000-letnie ludzkie odciski stóp znalezione w Białych Piaskach

Alamogordo- Nowe badania naukowe przeprowadzone w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku – położonym 73 mil, 117,5 km na północny wschód od El Paso – ujawniły najstarsze znane ludzkie odciski stóp w Ameryce Północnej.

To odkrycie ujawnia dowody na to, że ludzie przebywali w Ameryce Północnej – konkretnie w basenie Tularosa – co najmniej 23 000 lat temu, tysiące lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

Ścieżki zostały znalezione na dnie wyschniętego jeziora w Parku Narodowym White Sands i zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 2009 roku przez administratora parku. Naukowcy z US Geological Survey przeanalizowali nasiona przyczepione do odcisków stóp, aby określić ich przybliżony wiek, który waha się od 22 800 do 21 130 lat.

Większość uczonych uważa, że ​​starożytna migracja miała miejsce przez obecnie zanurzony most lądowy łączący Azję z Alaską.

Opierając się na różnych rodzajach dowodów – takich jak narzędzia kamienne, kości kopalne i analiza genetyczna – inni badacze zaproponowali szereg możliwych dat, które umieszczają ludzi na kontynencie amerykańskim między 13 000 a 26 000 lat temu lub więcej.

Autorzy dodają, że obecne badanie dostarcza silniejszych podstaw do tego, kiedy ludzie z pewnością byli w Ameryce Północnej, chociaż mogli przybyć wcześniej.

Nadinspektor Mary Sutter powiedziała: „Te niesamowite odkrycia pokazują, że Park Narodowy White Sands jest nie tylko światowej klasy miejscem rekreacji, ale także wybitnym laboratorium naukowym, które przeprowadziło przełomowe badania”.

Skamieniałe ludzkie ślady zostały zakopane w wielu warstwach osadów na dużej plaży w Parku Narodowym White Sands. Nasiona osadzone w odciskach stóp zostały datowane radiowęglowo i przeanalizowane przez United States Geological Survey (USGS) w celu określenia ich wieku. Badania znacznie rozszerzają współistnienie ludzi i megafauny plejstocenu (epoki lodowcowej) i potwierdzają, że ludzie byli obecni w Ameryce Północnej przed postępem Wielkiego Lodowca w szczytowym okresie ostatniej epoki lodowcowej, zamykając szlaki migracji z Azji. Wyniki są szczegółowo opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science.

READ  Wyzwanie wizualne | Czy potrafisz znaleźć różnice? Wizualne wyzwanie z kaczkami i kaczątkami w 12 sekund | rozproszony

Naukowcy napisali, że skamieniałe odciski stóp są niepodważalnym dowodem i silniejszymi niż „artefakty kulturowe, zmodyfikowane kości czy inne tradycyjne skamieliny”.

„To, co tutaj prezentujemy, jest dowodem na konkretny czas i miejsce” – powiedzieli.

Opierając się na wielkości śladów, naukowcy uważają, że przynajmniej niektóre z nich pozostawiły dzieci i nastolatki, które żyły podczas ostatniej epoki lodowcowej.

„To badanie pokazuje proces naukowy: nowe dowody mogą zmienić modele długoterminowe” – powiedziała Alison Ship, pełniąca obowiązki dyrektora regionalnego USGS Rocky Mountains.

Park Narodowy White Sands zawiera największą na świecie kolekcję skamieniałych odcisków stóp z epoki lodowcowej (epoka lodowcowa) i jest uznawany za mega-miejsce od 2014 roku. inne zwierzęta epoki lodowcowej;

Naukowcy z White Sands National Park, National Park Service, USGS, Bournemouth University, University of Arizona i Cornell University współpracowali i konsultowali się z rdzennymi amerykańskimi partnerami parku w zakresie tych badań.

Park Narodowy White Sands chroni i zachowuje największe na świecie pole wydmowe, co najmniej 23 000 lat adaptowalnej archeologii, flory i fauny, a także zabytkowe budynki o architekturze naśladującej architekturę rdzennej ludności, zbudowane w erze Works Progress Administration, W latach 1939-1943.

Wcześniejsze wykopaliska w Parku Narodowym White Sands ujawniły skamieniałe ślady tygrysa szablozębnego, olbrzymiego wilka, mamutów kolumbijskich i innych zwierząt z epoki lodowcowej.