8 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego Rosja ostatecznie zdecydowała się na inwazję na Ukrainę?

Dlaczego Rosja ostatecznie zdecydowała się na inwazję na Ukrainę?

(CNN hiszpański) – Po miesiącach napięć i eskalacji między Rosją a Ukrainą ponad 150 000 żołnierzywyposażony w pojazdy opancerzone rozmieszczone na granicy, doniesienia o wymianie ognia między Ukraińcami a prorosyjskimi buntownikami w rejonie Donbasu, wreszcie Moskwa Inwazja: Ogłoszono 24 lutego rozpoczęcie specjalnych operacji wojskowych na Ukrainie.

Kilka dni temu Władimir Putin był prezydentem Rosji przysługa Separatystyczne regiony Ukrainy – Donieck i Ługańsk, od 2014 roku kontrolowane przez prorosyjskich rebeliantów – ogłosiły wysłanie żołnierzy do Donbasu, co zaostrzyło napięcie.

Od tego czasu Rosja nasiliła ataki na ludność cywilną na Ukrainie, a według ONZ zginęło ponad 500 osób. Wojna wywołała kryzys humanitarny o wielkich rozmiarach.

Śledź tutaj najnowsze wiadomości z wojny na Ukrainie: cnne.com/warukraine

Ale dlaczego Rosja zdecydowała się na inwazję na Ukrainę?

Sytuacja ma granice polityczne, historyczne i strategiczne. Oto spojrzenie na wszystkie z nich.

Napięta historia między Ukrainą a Rosją

Historia Ukrainy i Rosji jest spleciona i sięga co najmniej do średniowiecza, w kontekście Ruś Kijowska Kraj wschodniosłowiański. Ale obydwa rozwijały się oddzielnie, a każdy z nich miał język i kulturę, zaczynając od wspólnych korzeni.

Począwszy od XVII wieku duże obszary Ukrainy stały się częścią rozwijającego się imperium rosyjskiego. W XX wieku, poza krótkim okresem niepodległości w 1917 roku, dołączyła Ukraina Związek Radziecki.

Trwała niepodległość nadeszła ostatecznie w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, i od tego czasu Ukraina obrała sobie za cel Europę i jego zainteresowanie przynależnością do NATO, kierowanego przez USA sojuszu wojskowego, który sprzeciwiał się Układowi Warszawskiemu, kierowanemu przez Związek Radziecki, podczas zimnej wojny.

Tymczasem wielu w Moskwie postrzega historię Ukrainy jako wciąż splecioną z Rosją.

W lipcu 2021 sam Putin powiedział za długi czas Test Że Rosjanie i Ukraińcy to „jeden naród”. Zwrócił również uwagę, że Zachód zrujnować Ukrainę I zabrała go z orbity Rosji poprzez „wymuszoną zmianę tożsamości”.

READ  Peruwiański sąd powołał się na zablokowanie konta użytkownika na Facebooku przez Marka Zuckerberga

Krym i Donbas, centra kryzysowe

w 2013 roku Historyczna umowa polityczno-handlowa między Ukrainą a Unią Europejską napięcie Stosunki z Rosją. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zawieszenie negocjacji Podobno pod naciskiem Moskwy w Kijowie przez kilka tygodni wybuchały gwałtowne protesty.

Eskalacja osiągnęła swój punkt kulminacyjny w bezpośrednim zwiastunie obecnego kryzysu: aneksja Krymupółwysep jest częścią Ukrainy, która uzyskała niepodległość w 1991 roku przez Rosję w 2014 roku. Aby to uzasadnić, Rosja twierdziła, że ​​broni swoich interesów oraz interesów rosyjskojęzycznych obywateli Krymu, regionu o Silna lojalność wobec Rosji.

Po wielu miesiącach W Donbasie powstali prorosyjscy rebelianci, Na wschodzie Ukrainy rozpoczęła trwającą do dziś wojnę domową w regionie, w której ukraiński rząd walczy z proklamowanymi przez Donieck i Ługańsk republikami ludowymi, przy wsparciu Rosji – uważanej za jej protektora – która w poniedziałek uznała niepodległość, ośmioletnią później.

Ekspansja NATO po upadku Związku Radzieckiego

Moskwa twierdzi, że nie szuka wojny i że odpowiedzialność za kryzys spoczywa na nim NATOchoć Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, że autorzy kryzysu wywodzą się z Rosji.

Pierwsza dama Ukrainy: Wygramy za patriotyzm 0:37

„Oni rażąco nas oszukali. Pięć fal ekspansji NATO. I oto jest: teraz są w Rumunii i Polsce, z systemami uzbrojenia.” Powiedział Putin podkreślił w grudniu, że Rosja „nie chce działań militarnych”. „Prosimy wprost o zaprzestanie dalszych ruchów NATO w kierunku wschodnim. Piłka jest na ich boisku”.

Byli członkowie Układu Warszawskiego to Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia i Albania. wszedłem NATO między końcem XX wieku a początkiem XXI wieku. Podczas gdy Niemcy Wschodnie stały się częścią sojuszu po zjednoczeniu w 1990 roku.

Z kolei niepodległe od ZSRR w 1991 r. państwa bałtyckie Litwa, Estonia i Łotwa weszły do ​​NATO w roku 1991 2004.

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, Powiedział Pod koniec stycznia państwa miały „prawo do wyboru własnych porozumień dotyczących bezpieczeństwa”, co było odniesieniem do niedawnych uznań NATO oraz tego, że „Rosja powinna powstrzymać się od zajmowania stanowisk opartych na przymusu i agresywnej retoryce”.

READ  Umiera mąż Irmy Garcia, nauczycielka zamordowana w szkole w Ovaldi w Teksasie - El Financiero

O co oskarżają się Rosja i NATO?

Putin oskarża NATO o naruszenie Ustawa konstytuująca o stosunkach, współpracy i wzajemnym bezpieczeństwie między NATO a Rosjąpodpisany w 1997 r. jako układ odniesienia między obiema stronami po upadku Związku Radzieckiego, poprzez publikację „Regulaminu Ataki bronią na granice Rosji ” W szczególności na Łotwie, Litwie, w Estonii i Polsce.

Zamiast tego NATO wskazuje, że zastosowało się do aktu założycielskiego, zobowiązuje się nie rozmieszczać stałych sił zbrojnych do nowych członków bez broni jądrowej, czyli dwóch filarów porozumienia, i oskarża Moskwę o nieprzestrzeganie.

Gazeta zwróciła uwagę, że 4500 żołnierzy rozmieszczonych na Łotwie, Litwie, w Estonii i Polsce to „siły patrolowe i obronne”. NATOByła to odpowiedź na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.

„Podpisując Akt Konstytucyjny między NATO a Rosją, Rosja zobowiązała się nie grozić ani nie używać siły przeciwko sojusznikom NATO ani żadnemu innemu krajowi. Złamała ten obowiązek poprzez bezprawną i nielegalną aneksję Krymu, który jest terytorium suwerennego państwa Rosja nadal wspiera także bojowników na wschodzie Ukrainy ”, podawać Sojusz w oficjalnym oświadczeniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatnich dniach ponawiał wezwanie do ogłoszenia przez NATO Strefa zakazu lotów o kraju.

Zmiany polityczne na Ukrainie

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku, stosunki Ukrainy z Rosją były napięte, które zaczęły się pogarszać na początku XXI wieku.

W 2004 roku kandydat i były premier Wiktor Janukowycz, przy wsparciu Rosji, pokonał opozycję Wiktora Juszczenkę-lojalnego Zachodu i Wygrał wybory prezydenckie wśród oskarżeń o oszustwo.

W całym kraju przetoczyła się fala demonstracji. Tak zwana „pomarańczowa rewolucja”, ze względu na kolor używany przez demonstrantów i kolor kampanii Juszczenki, wstrząsnęła krajem – zarządził Sąd Najwyższy powtórne wybory, które tym razem wygrał Juszczenko.

Janukowycz został ostatecznie wybrany na prezydenta w 2010 r. – Juszczenko otrzymał tylko 5% głosów – a w 2013 r. zrezygnował z planów realizacji Ukraina do Unii Europejskiej Pod presją Rosji, a potem zaczął Nowa fala protestów.

READ  Wyprawa chce udać się na Titanica, natomiast rząd USA stara się uniemożliwić rejs – El Financiero

W lutym 2014 r. Rada Najwyższa Głosowali za usunięciem Janukowycza z Przewodnictwo objął po prezydenta Ołeksandr Turczynow. Wkrótce Rosja dokonała aneksji Krymu i konflikt rozpoczął się w Donbasie.

Był to Petro Poroszenko Wybrany na prezydenta w 2014 r. I rządził do 2019 roku, kiedy to przejął administrację AObecny prezydent Wołodymyr Zełenski. Oba są uważane za prozachodnie i antymoskiewskie.

W tym kontekście zmiana reżimu na Ukrainie jest postrzegana jako jedna z Możliwe cele Kremla.

Z informacjami od Luke’a McGee, Anny Chernova, Zachary’ego B. Wolfa i Elizy Mackintosh.