20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Disney: Rażąca wojna między akcjonariuszami Najszczęśliwszego miejsca na ziemi |  Gospodarka

Disney: Rażąca wojna między akcjonariuszami Najszczęśliwszego miejsca na ziemi | Gospodarka

Czy będzie szczęśliwe zakończenie dla Boba Igera? To pytanie, które świat biznesu zadaje w związku z gigantem rozrywki Disneyem. W środę spółka zbierze się coroczne zgromadzenie akcjonariuszy. Nominacja kończy zaciętą, wielomiesięczną kampanię przeciwko dyrektorowi generalnemu prowadzoną przez inwestorów-aktywistów Nelsona Peltza, jego fundusz inwestycyjny Trian i Blackwells Capital Group, którzy poszukują dwóch stanowisk w zarządach, aby promować zmiany w doświadczonym kierownictwie firmy. .

Trian posiada 1,8% akcji firmy, czyli około 2,5 miliarda dolarów. Fundusz rozpoczął jesienią ubiegłego roku dużą operację pod nazwą Reclaiming the Magic. Wysiłek został zachwalany po roku, w którym akcje spółki były na najniższym poziomie od prawie dekady. Trian próbuje powołać do rady dwie osoby, którym ufa. Jednym z nich jest 81-letni Peltz, który ma bogate doświadczenie w takich firmach jak Heinz, DuPont i Procter & Gamble, a drugim jest Jay Rasulo, który w latach 2010-2015 był dyrektorem finansowym firmy. ” – mówi Rasulo w niedawnym filmie kampanii.

Boba Igera, 12 lutego.Jordan Strauss (AFP)

Rada Dyrektorów składa się z 13 stanowisk. Zdecydowana większość jest zgodna z wizją Igera. W środę, 3 kwietnia podczas dorocznego zgromadzenia, 12 dyrektorów wykonawczych zostanie wybranych ponownie. Trian celował w miejsca zajmowane przez Marię Elenę Lagomasino i Michaela Vromana, którzy zastąpią Rasolo i Peltza, przeciwnika Igera. Ze swej strony Blackwells Capital ma trzech innych kandydatów, których stara się przedstawić organowi zarządzającemu.

W innym filmie Peltz strzela do członków rady. „Czas, żeby zrozumieli, że swoimi ogromnymi honorariami i ogromnymi odszkodowaniami są nam coś winni akcjonariuszom (…) Już od dawna nas źle traktowali i to musi się zmienić” – mówi inwestor, który uruchomiła kilka projektów. Ataki na Igera trwają prawie dwa lata, odkąd wrócił do firmy pod koniec 2022 roku. W styczniu 2023 roku dyrektor generalny ogłosił zwolnienia 7 tys. osób i obniżki o 5 miliardów dolarów, aby uspokoić Peltza.

READ  Wojna z inflacją będzie masowa: IMEF
Nelson Peltz, założyciel Trian Investment Fund, na zdjęciu z 2016 roku.Mike Blake (Reuters)

Disney zaatakował wyzwanie Peltza, rozpoczynając wielomilionową kampanię obejmującą stronę zawierającą dokumenty mające informować akcjonariuszy, jak głosować w środowych wyborach. Firma prosi o wsparcie 12 członków zarządu zajmujących obecnie to stanowisko, w tym prezesa Marka Parkera, który w 2023 r. przejmie obowiązki od Susan Arnold, pierwszej kobiety na czele Disneya w stuletniej historii. Spółka zwraca się z prośbą o nieoddawanie głosów kandydatom zaproponowanym przez Peltza lub Blackwellsa.

Członkowie zarządu kwestionują zdolność Peltza do zasiadania w zarządzie. Podkreślili jego brak doświadczenia w firmach medialnych i uwypuklili tajne ustalenia w niektórych firmach, dla których pracował, takich jak Pepsi i General Electric. Przypominali także swoim akcjonariuszom Kontrowersyjne wypowiedziWśród nich można znaleźć jego krytykę udanego zarządzania Kevinem Feige na czele Marvel Studios oraz komentarze zaprzeczające panującej w Hollywood atmosferze poprawności politycznej. Peltz skarżył się w niedawnym wywiadzie dla „Financial Times”. Że Marvel kręcił filmy o superbohaterach z udziałem wyłącznie kobiet, Cuda, film, który zarobił 1,3 miliarda dolarów. Skrytykował także produkcję innych Czarnych i Latynosów: Czarna pantera I Wakanda na zawsze. „Po co mi całkowicie czarny gips?” – powiedział gazecie.

Biznesmen głośno krytykował zakupy Fox i Marvel Studios – dwie transakcje, które zmieniły rolę Disneya i ugruntowały dziedzictwo Igera w pierwszej fazie jego pełnienia funkcji dyrektora naczelnego grupy.

Obrona Disneya przed atakami Peltza i spółki, w tym jego partnera Ike’a Perlmuttera, który rok wcześniej został wyrzucony z firmy, miała cechy czarnej kampanii. Trzyminutowa reklama jest sprzeczna ze stylem inwestora. „Nelson Peltz ma długą historię ataków na firmy, które ostatecznie szkodziły inwestorom”. Wskazuje na wideo, który został uruchomiony na początku ubiegłego miesiąca i wysłany do wyborców instytucjonalnych. Firma twierdzi, że Rasulo, który opuścił Disneya na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego, motywuje niechęć, a Peltz od jakiegoś czasu toczy osobistą walkę z Igerem.

READ  Sprawdź wynik i zwycięskie liczby

Według Dziennik Wall StreetBob Iger wyjdzie z tej walki dobrze. Według gazety Peltz wydaje się wyprzedzać Lagomasino pod względem głosów. Wybory trwają od lutego i kończą się we wtorek wieczorem. Rasulo natomiast wydaje się mniej zwolennikiem pozostania w organie zarządzającym.

On czasopismo Potwierdza, że ​​Iger, którego kontrakt obowiązuje do 2026 roku, ma wsparcie BlackRock, drugiego akcjonariusza Disneya. Zarządzający funduszem posiada udziały o wartości 9,5 miliarda dolarów, czyli 4,2% akcji spółki. Prezes ma także wsparcie TR.Rowe Price, innej firmy zarządzającej aktywami, która posiada 0,5% udziałów. Została również poparta przez wpływowych biznesmenów, takich jak Jamie Dimon z JPMorgan Chase, oraz wielkie nazwiska w Hollywood, takie jak George Lucas i Michael Eisner.

Trian skutecznie przekonał akcjonariuszy, że w obrębie giganta branży rozrywkowej czekają czasy zmian. Neuberger Berman, kolejna firma zarządzająca zasobami, posiadająca 0,1% udziałów (254 mln dolarów), promowała głosowanie na Rasulo i Peltza. Podobnie działa kalifornijski publiczny system emerytalny, znany jako Calpers, który inwestuje fundusze emerytalne tysięcy pracowników w udziały w domu Myszki Miki (udział ok. 0,4%).

Śledź wszystkie informacje Gospodarka I Praca W Facebook I Slub w naszym Cotygodniowy biuletyn

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres.

Zdobądź go na swój e-mail