14 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Brytyjski start-up przekształca najgłębszą w Europie kopalnię cynku i miedzi w swoją pierwszą baterię grawitacyjną

Brytyjski start-up przekształca najgłębszą w Europie kopalnię cynku i miedzi w swoją pierwszą baterię grawitacyjną

Szkocka firma Gravitricity wdroży technologię podziemnego magazynowania energii w kopalni Pyhäsalmi w środkowej Finlandii, najgłębszej kopalni cynku i miedzi w Europie.

Znajdująca się w sercu Finlandii technologia podziemnego magazynowania energii firmy Gravitricity zrewolucjonizuje sposób, w jaki rozumiemy oszczędzanie i dostarczanie energii. Kopalnia Byhasalmi, położona około 450 kilometrów na północ od Helsinek i znana jako najgłębsza kopalnia cynku i miedzi w Europie, stanie się sceną tego postępu technologicznego.

Po wstrzymaniu działalności wydobywczej lokalna społeczność szybko zaczęła szukać alternatyw, aby wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Kopalnia, która sięga 1444 metrów pod powierzchnię, stanowi idealną przestrzeń dla projektu GraviStore firmy Gravitricity, który będzie zlokalizowany w dodatkowym szybie o głębokości 530 metrów.

Technologia GraviStore to innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje energię elektryczną poza szczytem do podnoszenia dużych ciężarów w dół szybu kopalnianegoOraz magazynowanie potencjalnej energii, którą można uwolnić w kontrolowany sposób poprzez zmniejszenie tych ciężarów, oraz wytwarzanie energii elektrycznej w okresach dużego zapotrzebowania. Oczekuje się, że instalacja o mocy 2 MW w Pyhasalmi zapewni Finlandii podstawowe usługi bilansowania sieci.

Martin Wright, dyrektor generalny Gravitricity, podkreśla, że ​​projekt ten nie tylko zademonstruje wykonalność technologii na dużą skalę, ale także utoruje drogę przyszłym projektom komercyjnym. Ponadto podkreśla pozytywny wpływ na tworzenie niskoemisyjnych miejsc pracy w regionie dotkniętym upadkiem tradycyjnego górnictwa.

Zakończenie wydobycia w Byhasalmi w sierpniu 2022 r. oznaczało zamknięcie głównego źródła zatrudnienia w regionie, co spowodowało utratę ponad 600 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Jednak dostosowanie kopalni do nowych inicjatyw, takich jak projekt GraviStore, a także poszukiwania farm fotowoltaicznych, start-upów technologicznych i podziemnej sieci 5G daje promyk nadziei dla przyszłości gospodarczej Bhijarvi.

Henrik Kivinniemi, dyrektor generalny Callio Pyhäjärvi, podkreśla wyjątkową szansę, jaką stwarza transformacja na rynku energii i strategiczna pozycja Pyhäsalmi w przyciąganiu energochłonnego przemysłu. Infrastruktura i lokalna wiedza, które pozostają po zamknięciu kopalni, są cennymi zasobami dla innowacyjnych firm, takich jak Gravitricity.

READ  Powody, dla których Twój samochód wibruje, gdy jedziesz wolno

Projekt ten nie tylko stanowi krok naprzód w zakresie magazynowania energii i zrównoważenia środowiskowego, ale także pokazuje, w jaki sposób przekształcenie infrastruktury może być źródłem innowacji i rozwoju gospodarczego. W swojej nowej fazie kopalnia Pyhäsalmi stała się symbolem adaptacji i nadziei na przyszłość.

przez Grawitacja – magazynowanie energii odnawialnej

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym w sieciach społecznościowych, dziękuję!