4 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bruksela zacznie uwalniać z Polski zablokowane środki europejskie |  Międzynarodowy

Bruksela zacznie uwalniać z Polski zablokowane środki europejskie | Międzynarodowy

Bruksela chce natychmiast nagrodzić „zdecydowane wysiłki” rządu Donalda Tuska, aby przywrócić poprzedniego ultrakonserwatywnego administratora Polski na właściwe tory i zapewnić przestrzeganie praworządności, co doprowadziło do otwarcia przez UE trudnego procesu zatwierdzania i zdławienia niezbędnej gospodarki. Finanse ostatnich lat. Jak ogłosiła w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen, europejski organ wykonawczy zaproponuje…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Bruksela chce natychmiast nagrodzić „zdecydowane wysiłki” rządu Donalda Tuska, aby przywrócić poprzedniego ultrakonserwatywnego administratora Polski na właściwe tory i zapewnić przestrzeganie praworządności, co doprowadziło do otwarcia przez UE trudnego procesu zatwierdzania i zdławienia niezbędnej gospodarki. Finanse ostatnich lat. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen ogłosiła w piątek w Warszawie, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponuje uruchomienie alokacji dla Polski, które jej zdaniem wyniosą 137 miliardów euro przyznanych temu krajowi. .

„Biorąc pod uwagę przeprowadzone już reformy i natychmiastowe kroki podjęte w sprawie niezależności sądów, mam dobrą wiadomość” – powiedział van der Leyen na konferencji prasowej z Tuskiem i premierem Belgii Alexandrem de Groove. Przed ogłoszeniem, że Kolegium Komisarzy podczas swojego posiedzenia w przyszłym tygodniu otworzy Fundusz Spójności i Odbudowy dla Polski.

Trzy miesiące przed wyborami europejskimi, których prognozy ostrzegają o silnym postępie skrajnej prawicy, przewodniczący komisji oświadczył, że jest „pod wrażeniem” wysiłków na rzecz „przywrócenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa”. Polska została usunięta przez rząd koalicyjny pod wodzą Tuska po październikowych wyborach, które zakończyły kadencję ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) sprawującej władzę od 2015 roku.

Von der Leyen mówiła o globalnej wartości 137 mld euro, co stanowi tak naprawdę zaokrągloną sumę wspólnych środków przeznaczonych dla Polski na lata 2021-27 (76,5 mld) i środków odbudowy (prawie 60 mld więcej). przez powtarzające się ataki poprzedniego polskiego rządu na niezależność sądów. Jednak rzecznik Komisji ds. gospodarczych Veerle Nuyts poinformował z Brukseli, że pierwsza wypłata funduszu ratunkowego dla Polski wyniesie 6,3 mld euro, jeśli okaże się, że Warszawa przeprowadziła ważne reformy. Ponadto decyzja Komisji musi zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie, zanim możliwe będzie opublikowanie jakichkolwiek materiałów.

READ  Polak odpadł z kadry narodowej za grę w Rosji i opuści mundialu w Katarze.

Radosny Tusk, należący do tej samej konserwatywnej rodziny politycznej co von der Leyen (Europejska Partia Ludowa, EPP), przyjął tę decyzję z zadowoleniem jako otwierającą „nowy rozdział” w stosunkach Warszawy z Brukselą. „Mam nadzieję, że zostanie to dobrze zrozumiane w Europie i na całym świecie. To ważny sygnał” – dodał Tusk, przestrzegając, jak ważne jest poszanowanie praworządności. Punkt potwierdzony przez von der Leyen: „Silne praworządność oznacza bardziej odporne społeczeństwo. A jest to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek [el presidente ruso, Vladímir] Putin i jego kumple robią wszystko, co w ich mocy, aby zatruć debaty publiczne w całej Europie (…). Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie” – powiedział Niemiec, który w tym tygodniu potwierdził, że chce nowego mandatu w Brukseli.

Oczekiwano możliwości otwarcia funduszy dla Polski i w tym tygodniu władza społeczna przyjęła z otwartymi ramionami plan reform przedstawiony Radzie Unii Europejskiej przez nowy polski rząd na rzecz przywrócenia Polsce niepodległości. Wymiar sprawiedliwości poprzedniej administracji PiS. Po zapoznaniu się ze szczegółami planu Tuska Wiera Jurowa, wiceprzewodnicząca komisji ds. papierów wartościowych i przejrzystości, już określiła go jako „realistyczny plan przywrócenia niezawisłości sądownictwa”. I uznał to za „krok w kierunku prowadzącym do zamknięcia art. 7”. Artykuł, powszechnie znany w Brukseli jako przycisk nuklearny, stanowi praktykę maksymalnego sankcjonowania porozumień społecznych, która prowadzi do zawieszenia praw wyborczych ukaranego kraju w Radzie Unii Europejskiej. W 2017 r. Polska jako pierwszy kraj otworzyła proces zatwierdzania i od tego czasu obowiązuje on także wobec Węgier, choć żaden z krajów nie zawiesił prawa głosu.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.