27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Brexit może się wydarzyć tutaj”: Polacy demonstrują poparcie dla członków UE

Dla Anny Włodarczak-Semczuk y Kacpra Pempel

Warszawa, 10 października (Reuters) – Ponad 100 000 Polaków protestowało w niedzielę po tym, jak sąd orzekł, że niektóre przepisy UE są niezgodne z konstytucją.

Politycy w całej Europie w czwartek unieważnili orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające, że 27-narodowa Unia Europejska podważa jej stały filar prawny.

Według organizatorów protesty odbyły się w ponad 100 miastach w Polsce i kilku za granicą. W samej stolicy, w samej Warszawie, zgromadziło się od 80 000 do 100 000 osób, wymachując polskimi i unijnymi flagami i krzycząc „zostajemy”.

Donald Dusk, były przewodniczący Rady Europy, a obecnie szef głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, oświadczył, że polityka rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zagraża przyszłości Polski w Europie.

„Wiemy, dlaczego chcą opuścić (UE)… aby mogli łamać demokratyczne zasady bez kary” – powiedział, otoczony tysiącami protestujących przed Zamkiem Królewskim w Warszawie.

PiS mówi, że nie ma planów na „Polexit”.

Jednak prawicowe populistyczne rządy w Polsce i na Węgrzech coraz częściej nie zgadzają się z Komisją Europejską w kwestiach od praw LGBT po niezależność sądów.

„Ponieważ Brexit nagle stał się rzeczywistością, coś, czego nikt się nie spodziewał, mogło się tu wydarzyć” – ostrzegał 59-letni Janus Kuziński stojący na ulicy prowadzącej do Zamku Królewskiego w historycznej dzielnicy Warszawy. (Raport Kacpra Pempel i Anny Włodarczak-Semczuk

READ  Polskie Badanie Ludności i Gospodarki 2021: UE okrzyknięta czempionem wzrostu UE w 2019 r., Polska doświadczyła znacznych spadków gospodarczych w 2020 r.