22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy można przywrócić wzrok po urazie za pomocą medycyny regeneracyjnej?

Czy można przywrócić wzrok po urazie za pomocą medycyny regeneracyjnej?

Wypadki są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności wśród młodych ludzi. Uszkodzą centralny układ nerwowy i mogą spowodować utratę zdolności poruszania się lub utratę wzroku. Neurodegeneracja spowodowana starzeniem się często powoduje również nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Od lat medycyna regeneracyjna badała, jak zregenerować aksony, rozszerzenia, które wydłużają komórki nerwowe, aby połączyć się ze sobą, z myślą o przywróceniu uszkodzonej łączności nerwowej, a tym samym odwróceniu paraliżu lub ślepoty.

Ostatnie badania na zwierzętach odniosły sukces, usuwając niektóre geny, w regeneracji aksonów siatkówki po uszkodzeniu. Jednak pomimo tego, że aksony siatkówki ponownie odrosły, robią to w sposób niezorganizowany, co prowadzi do niechcianych połączeń: na przykład niektóre z nich kierują się w stronę przeciwnego oka lub niewłaściwych obszarów mózgu.

Od lewej do prawej: Yaiza Coca, Eloisa Herrera, Augusto Escalante, Macarena Herrera i Carlos Sánchez-Huertas.

Stuart Angham

„Brakuje im sygnałów, które prowadzą ich do osiągnięcia celu końcowego”, mówi Eloísa Herrera, profesor badań CSIC w Alicante Neurosciences Institute (CSIC-UMH).

Badacz ten prowadzi projekt, którego celem jest ponowne połączenie uszkodzonych neuronów siatkówki z docelowymi komórkami mózgu. W swoim laboratorium zidentyfikowali niektóre sygnały, które kierują aksony do ich ostatecznych miejsc docelowych podczas rozwoju embrionalnego. Teraz połączą manipulacje genetyczne, aby centra regenerowały się z ich wiedzą, aby przenieść je do odpowiedniego obszaru mózgu.

„Na razie będziemy przeprowadzać weryfikację koncepcji, z dala od zastosowania u ludzi” – powiedział Herrera, dodając, że „jeśli się powiedzie, byłoby interesujące przetestować, czy procedura działa również w neuronach rdzenia kręgowego”.

Projekt badawczy promowany przez Fundację „La Caixa”, podmiot wspierający Big Vang