23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wzywa Brukselę do zniesienia sankcji za podważanie praworządności |  Międzynarodowy

Polska wzywa Brukselę do zniesienia sankcji za podważanie praworządności | Międzynarodowy

Nowy polski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE o wstrzymanie procesu sankcji wobec ich kraju za podważanie praworządności. Aby ich przekonać, minister sprawiedliwości liberalnej administracji Donalda Tuska planuje już we wtorek na posiedzeniu Rady UE wypracować plan reform.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Nowy polski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE o wstrzymanie procesu sankcji wobec ich kraju za podważanie praworządności. Aby ich przekonać, minister sprawiedliwości liberalnej administracji Donalda Tuska przedstawił we wtorek Radzie UE plan reform. przykład). jej akronim w języku polskim) i przywraca niezawisłość sędziom i sędziom pokoju. A reakcja była bardzo pozytywna: „Myślę, że to realistyczny plan przywrócenia niezależności sądownictwa. Taki jest także cel Komisji. plan działania [presentado] „To krok w kierunku, który doprowadzi do zamknięcia artykułu siódmego” – powiedziała Vera Jurova, wiceprzewodnicząca komisji odpowiedzialna za obszar ochrony praworządności.

Słowa Jórowej padły podczas wspólnego wystąpienia z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem; Minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib – przewodnicząca Rady Unii Europejskiej – i komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zorganizowali przedstawienie, które miało jasny cel: nawiązanie relacji Warszawy z instytucjami Unii Europejskiej. Partia Jarosława Kaczyńskiego była w innej fazie niż ta, którą miała z rządem. To odniesienie do „Artykułu siódmego” odnosi się do maksymalnie permisywnej praktyki porozumień społecznych, która może nawet zakończyć się zawieszeniem prawa głosu skazanego kraju w Radzie Unii Europejskiej. Powszechnie nazywa się to bańką brukselską Przycisk atomowy.

„Zamierzam to wyjaśnić [al resto de socios y la Comisión Europea] Jeśli uda nam się uporządkować plan, nie powinniśmy w Polsce otwierać procedury z art. 7. Nie jest to konieczne, jeśli nam wszystkim w Polsce zależy na przywróceniu praworządności” – zaznaczył Bodnar po przybyciu na spotkanie.

READ  Akademia Gran Canaria obsypana medalami na Pucharze Świata w Polsce

Liberalna koalicja wygrała wybory do parlamentu w październiku ubiegłego roku, wypierając rządzących od 2015 roku ultrakonserwatystów. W tym czasie dokonali oni szeregu zmian, które podważały niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przyjmowanie izb sędziowskich. czy nieprawidłowe powoływanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że traktaty UE naruszają polską konstytucję. Wszystko to doprowadziło do tego, że Komisja Europejska rozpoczęła prace w 2017 r. i wysłała je do Rady UE, gdzie nie zostały one jeszcze ukończone. Proces ten przypomina sytuację, w której Węgry są otwarte na atak na praworządność, a państwa członkowskie ostatecznie go nie promują.

Teraz nowy polski administrator zwraca się o spowolnienie procesu, a Komisja przychylnie odnosi się do wniosku, choć prosi o rezultaty. „Trzeba wykonać wiele pracy. Minister [Bodnar] Polska przedstawia szereg przepisów, które trzeba uznać i dopiero wtedy można zrozumieć, jak obszerna jest lista naruszeń. Wszystkie te problematyczne kwestie wymagają rozwiązania” – stwierdziła Jurowa. „Plan działania jest ważny, ale równie ważny jest sposób jego realizacji”.

Szefowi sędziego komisji, który niedawno udał się do Warszawy na spotkanie z Bodnerem, również spodobały się plany polskiego rządu: „Na spotkaniu pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. […]. Widzieliśmy już pewne rezultaty. Nie chodzi tylko o projekt. „Podjęto pewne decyzje, w których należy pójść dalej, stosując różne konkretne środki, takie jak udział w Prokuraturze Europejskiej” – powiedział Reinders.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Jeśli reformy, które planuje wprowadzić Zarząd Tuska, nie tylko zobaczą bezkarność warszawskiego procesu sankcyjnego z art. 7, ale także zacznie otrzymywać, co nie zostało jeszcze zrealizowane, środki z Europejskiego Funduszu Ratunkowego. . Komisja Europejska zażądała od rządu reformy sądownictwa w celu zatwierdzenia planu i uzyskania dostępu do pieniędzy, wynoszących 59,8 miliarda euro w postaci dotacji i pożyczek. Reformy te jednak nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Koalicja liberalna spotyka się ze sprzeciwem ze strony prezydenta kraju Andreja Dudy, ultrakonserwatysty, który ma możliwość zawetowania ustaw. Wreszcie, jeśli przeszkody zostaną pokonane, pieniądze będą płynąć. W najbliższy piątek polskie media podają, że szefowa komisji Ursula van der Leyen planuje spotkać się z Tuskiem w Polsce. Niemiecki polityk będzie przejeżdżał przez kraj w drodze na Ukrainę, gdzie będzie podróżował z premierem Belgii Alexandre de Groove.

READ  Strajk polskich rolników w celu zablokowania granicy z Ukrainą | Aktualności

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.