Wiele osób zwraca się ku medycynie tradycyjnej lub alternatywnej, ale jak naprawdę skuteczne są te metody? Nowe centrum Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaczęło się tego dowiedzieć. Centrum znajduje się w Indiach, kraju, w którym medycyna alternatywna jest tak ważna, że ma własną służbę, która wspiera terapie uzupełniające, takie jak Ajurweda, Joga, Naturopatia, Unani, Siddha i Homeopatia.
W niedawnej inauguracji centrum w Jamnagarze uczestniczyli m.in. premier Indii Narendra Modi. „System tradycyjnej medycyny w Indiach to nie tylko leczenie, ale holistyczne podejście do życia” – powiedział. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rząd Indii przeznaczył na ten projekt około 250 milionów dolarów.
„Centrum ma być motorem innowacji, który napędza dowody, dane i program zrównoważonego rozwoju w medycynie tradycyjnej” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał też, że będzie współpracował z praktykami medycyny tradycyjnej z całego świata i pomagał wyznaczać standardy badawcze.
Medycyna tradycyjna to bardzo szeroka dziedzina. Według oświadczenia WHO na temat centrum, 80 procent światowej populacji używa leków komplementarnych. Należą do nich akupunktura, medycyna ajurwedyjska i mieszanki ziołowe.
Medycyna tradycyjna jest również reprezentowana we współczesnej nauce. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 40 procent wszystkich zatwierdzonych dziś leków pochodzi z naturalnych materiałów. Na przykład odkrycie aspiryny zostało oparte na wcześniejszych wnioskach o przeciwgorączkowym działaniu kory wierzby. Badania nad artemizyniną do stosowania w walce z malarią, za którą w 2015 roku przyznano Nagrodę Nobla, rozpoczęły się od studiowania tekstów starożytnej medycyny chińskiej.
Niemiecki biolog i dziennikarz naukowy Georg Roesheimer z Cochrane, międzynarodowej sieci, która zapewnia naukowe podstawy podejmowania decyzji w sektorze zdrowia, uważa, że warto przyjrzeć się bliżej terapiom rozwijanym przez wieki, a tym samym sprawdzić ich wiarygodność. A gdy masz wątpliwości, przeprowadź dobre badania kliniczne.
Sieć Cochrane znana jest przede wszystkim z „Przeglądów Cochrane”, które są przeglądami systematycznymi podsumowującymi wszystkie dowody naukowe dotyczące konkretnego zagadnienia w medycynie lub innych naukach o zdrowiu.
Rueschemeyer podkreślił jednak również, że oprócz tradycyjnych procedur wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia, które stanowią podstawę już zatwierdzonych terapii, można znaleźć liczne przykłady, w których tradycyjne procedury okazały się nieskuteczne, a nawet niebezpieczne, starożytna praktyka puszczanie krwi. Zdaniem naukowca zawsze należy ocenić, czy procedura uzasadnia wydawanie dużych sum na prowadzenie studiów.
Ponadto, kontynuuje, istnieje wiele przeglądów sieci Cochrane na temat stosowania tradycyjnych metod, takich jak akupunktura w konkretnych problemach. Podkreśla jednak: „Z mojego osobistego doświadczenia Cochrane’a powiedziałbym, że nie znalazłem wielu przeglądów Cochrane, które naprawdę pokazują dobre dowody dla konwencjonalnej procedury”, mówi Rueschemeyer.
Naukowiec precyzuje, że dzieje się tak często, ponieważ podczas badań odnajduje się tylko nieliczne badania, często źle przeprowadzone, które nie mogą udowodnić lub obalić korzyści, co z kolei prowadzi do pytania, czy warto zainwestować ograniczone pieniądze na badania w procedurę wydaje się to naukowo nieprawdopodobne, na przykład homeopatia.
Niemiecki profesor emerytowany Edzard Ernst, który od dawna jest kierownikiem katedry medycyny alternatywnej na Uniwersytecie w Exeter w Anglii, zwraca również uwagę, że chociaż nie wiadomo, kto pokieruje centrum i jakie prace się pojawią, komunikat prasowy WHO jest zdezorientowany z retoryką i frazesami.
Ze swojej strony Światowa Organizacja Zdrowia dała do zrozumienia, że w nowym ośrodku chce wykorzystać nowoczesne technologie do badania medycyny tradycyjnej, m.in. sztucznej inteligencji i big data. Według organizacji centrum będzie poświęcone tworzeniu wiarygodnej bazy dowodowej dla polityk i standardów związanych z produktami i praktykami medycyny tradycyjnej, a także pomoże krajom zintegrować je z ich systemami opieki zdrowotnej.
znieczulający
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?