3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Największy odkryty zbiornik wodny we wszechświecie to 140 miliardów razy więcej wody na Ziemi – naucz mnie o nauce

Koncepcja tego artysty ilustruje kwazar podobny do APM 08279 + 5255. (Źródło: NASA/ESA).

Największa masa wody, jaką kiedykolwiek odkryto we wszechświecie, to 140 miliardów razy ilość wody w oceanach na Ziemi. Najbardziej niesamowitą rzeczą w tym wszystkim jest to, że zasila supermasywną czarną dziurę!

Wyniki przedstawiły dwa zespoły astronomów nieco ponad dekadę temu. Woda otacza masywną, aktywną czarną dziurę, czarny kwazar, odległy o ponad 12 miliardów lat świetlnych. Kwazary to aktywne jądra galaktyczne, w których supermasywna czarna dziura wyciąga materię z otaczającego dysku, czyli żywi się nią. W niektórych kwazarach czarna dziura tworzy dżet, który wystrzeliwuje z prędkością bliską prędkości światła.

Ponieważ światło musiało przebyć ponad 12 miliardów lat, aby dotrzeć do naszych teleskopów, widzimy wodę, która miała zaledwie 1,8 miliarda lat po Wielkim Wybuchu. To sprawia, że ​​odkrycie to jest największym i najstarszym znanym dotychczas rezerwatem wody.

Kwazar jest zasilany przez masywną czarną dziurę, która nieustannie pochłania wokół siebie dysk gazu i pyłu. Podczas jedzenia kwazar wypluwa ogromne ilości energii. Są tak jasne, że można je wykryć z ogromnych odległości, a najdalsze obiekty można wykryć stosunkowo łatwo.

Zespoły astronomów zbadały konkretny kwazar o nazwie APM 08279 + 5255, który zawiera czarną dziurę 20 miliardów razy większą niż Słońce i wytwarza energię równoważną tysiącom bilionów słońc. Według NASA. Woda ma postać pary i jest rozprowadzana wokół czarnej dziury w gazowym obszarze o wielkości setek lat świetlnych. Powierzchnia roku świetlnego wynosi około 9,5 mld km.

Jego obecność wskazuje, że kwazar kąpie gaz w promieniowaniu rentgenowskim i podczerwonym oraz że jest on niezwykle gorący i gęsty jak na standardy astronomiczne. mniej gęsty niż atmosfera Dla Ziemi jest jednak nadal pięć razy gorętszy i 10 do 100 razy gęstszy niż zwykle w galaktykach takich jak Droga Mleczna » Urzędnicy NASA piszą w oświadczeniu.

READ  Nadchodzi nowa burza słoneczna, która zostawi nas z nieoczekiwanym prezentem

Opierając się na pomiarach pary wodnej i innych cząstek, takich jak tlenek węgla, astronomowie sugerują, że jest wystarczająco dużo gazu, aby zasilić czarną dziurę, aż stanie się ona sześciokrotnie większa. Chociaż nie jest to jasne, część gazu może skondensować się w gwiazdy lub zostać wyrzucona z kwazara.

To z pewnością nie przyszło wielu umysłom, ponieważ przez długi czas przywykło się wierzyć, że Ziemia jest wyjątkowym i wyjątkowym miejscem zawierającym wodę. Ale woda jest wszędzie, w rzeczywistości jest jedną z najpowszechniejszych cząsteczek. Woda powstaje, gdy spotykają się dwa atomy wodoru i atom tlenu, więc teoretycznie w kosmosie może być dużo wody.

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.