9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zwrot polityczny w Polsce polegający na uruchomieniu 35-miliardowego funduszu „NextGen”.

Zwrot polityczny w Polsce polegający na uruchomieniu 35-miliardowego funduszu „NextGen”.

Potencjalny zwrot polityczny w Polsce mógłby zbliżyć kraj do Europy. Lider opozycji Donald Trusk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z przywódcami i urzędnikami UE. Rosną oczekiwania, że ​​następny rząd będzie próbował szybko uzyskać dostęp do zawieszonej pomocy o wartości tysięcy milionów euro po tym, jak koalicja zdobyła w niedzielę większość.

Kraj oczekuje na liberalizację ponad 35 miliardów euro unijnych funduszy ratunkowych nowej generacji, które Bruksela wstrzymała ze względu na obawy o praworządność pod rządami premiera, ultrakonserwatywnego nacjonalisty Mateusza Morawieckiego.


Komisji Europejskiej broniła sprawiedliwość społeczna, która argumentowała, że ​​27 krajów UE może powiązać pomoc finansową dla członków z praworządnością. Na początku 2022 r. Po zamrożeniu środków dla Polski i Węgier Odwołali się do sądów wyższej instancji, które zostały oddalone, w związku z czym te 35 miliardów euro trafiło na pomoc.


Partia Tuska (Platforma Obywatelska) mogłaby, wraz z dwiema innymi organizacjami, zgromadzić wystarczającą liczbę mandatów, aby po dwóch kadencjach ukonstytuować się w rządzie i obalić Prawo i Sprawiedliwość. Rzeczywiście, wyniki wyborów wzmocniły złotego i polskie giełdy.


Po spotkaniu partii w Warszawie w ubiegły czwartek wysoki rangą urzędnik ds. praw obywatelskich Borys Butka powiedział reporterom, że spotkania te będą miały charakter „dialogu na wysokim szczeblu” i że partia „od pierwszego dnia” pracuje na rzecz Polski. „Powrót na należną mu pozycję na poziomie europejskim i międzynarodowym”, – powiedziała Putka. Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, wezwał w tym tygodniu prezydenta kraju do szybkiego rozpoczęcia procesu przekazania władzy.


Jednak według doniesień lokalnych mediów wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ nowy parlament zbierze się po 11 listopada, a ponieważ znalazł się na liście z największą liczbą głosów, prezydent Morawiecki prawdopodobnie utworzy rząd. Moment, w którym Izba nie ma wystarczającego poparcia, aby wybrać Prezydenta.

READ  Rosja odmawia wysyłania migrantów na granicę polsko-białoruską


Tusk może mieć trudności ze spełnieniem warunków uwolnienia środków, gdyż w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie lojalni wobec obecnej partii rządzącej, co udaremnia wysiłki na rzecz zapewnienia sądownictwa większej niezależności.