18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmniejsza stres i zapobiega chorobom

Zmniejsza stres i zapobiega chorobomZofii Hennellis. – Madryt, 21 marca (EFE). – Drzewo „unika śmierci i bardzo ważnych problemów zdrowotnych” i działa jak „naturalna apteka”, działając jako bariera dla przenoszenia chorób i zmniejszając różnego rodzaju schorzenia, od chorób układu oddechowego po depresję. Według oficera leśnictwa FAO, Amy Duchelle.

To właśnie te korzyści dla dobrostanu ludzi skłoniły Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Forum Narodów Zjednoczonych ds. Lasów do wybrania hasła Lasy i zdrowie świętować w tym roku Międzynarodowy Dzień Lasówrocznica obchodzona 21 marca każdego roku od dziesięciu lat.

Oprócz „dbania o nasze zdrowie” lasy są „źródłem pożywienia i składników odżywczych oraz odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi”, zauważył Datchell, który ubolewa, że ​​mimo to wiele z nich zostało utraconych , „łącznie 10 mln hektarów rocznie” w latach 2015-2015. i 2020, co odpowiada „14 milionom boisk piłkarskich”.

Powody są różne, chociaż główny jest spowodowany Konwersja gruntów W innych zastosowaniach, zwłaszcza w rolnictwie, którego „ekspansja odpowiada za prawie 90% globalnego wylesiania”, ekspert ten opowiada się za „transformacją systemów rolno-spożywczych”, która połączy sektor leśny i rolnictwo.

Inne czynniki są degradacja lasu Spowodowane przez owady, które zniszczyły „około 35 milionów hektarów”, czy pożary lasów, które tylko w 2015 roku dotknęły „około 98 milionów hektarów lasów”.

Stan lasów świata 2022, raport red FajnyDlatego „koncentruje się bardziej na rozwiązaniach, w szczególności na trzy sposoby: powstrzymanie wylesiania, rekultywacja terenów zdegradowanych i rozwój agroleśnictwa oraz tworzenie zielonych łańcuchów wartości w zrównoważony sposób”, co wymaga „korzystnych polityk i większych inwestycji”, a także „wsparcia I nagradzanie ludności tubylczej: podmiotów, które chronią lasy i zarządzają nimi”.

READ  Wizualne wyzwanie dla osób szybko myślących: znajdź piórnik | Wyzwanie | zagadka | trend | Wskazówki | Meksyk | MX | Meksyk
Spalone drzewa na obszarze zniszczonym przez pożary w Sierra Bermeja. (zdjęcie archiwalne). EFE/Daniel Perez

drzewo w mieście

Ale drzewa występują nie tylko na obszarach wiejskich, ale wydają się zyskiwać coraz większe znaczenie w miastach, chociaż w wielu z nich nadal są „niepełnomieszkańcami”, według Zuzanna Dominguezprezydent Bezkresne lasyOrganizacja zaprojektowana, aby „doceniać ich znaczenie dla planety i codziennego życia”.

Jego zdaniem musimy „szanować miejskie lasy naszych miast, a dużym problemem, jaki mamy w Europie, jest to, że nie robi się tego” w sposób ogólny i skoordynowany, a on daje przykład szwajcarskigdzie „ludzie drastycznie przycinają drzewa, ponieważ liście im przeszkadzają lub pozbawiają ich widoku”.

Innym dodatkowym problemem jest to, że „firmy chcą sadzić drzewa, aby wiązać CO2, ale nie chronimy tego, co mamy”, podczas gdy duże drzewo oferuje „o wiele więcej korzyści ekosystemowych” niż świeżo posadzone, ponieważ emituje więcej tlenu, naprawia zanieczyszczone cząstkami stałymi, obniża temperaturę i poprawia wodoodporność.

Dominguez zauważył: „To wrażliwy Aby zrozumieć, że te starożytne drzewa są jak katedry i są ważne dla naszego życia, naszej kultury, naszej historii i naszych tradycji” i zauważyła, że ​​„ważne jest, aby władze publiczne zdawały sobie z tego sprawę”.

Tak więc drzewo „pozostaje gościem w miastach, podczas gdy powinno być gwiazdą, ponieważ jest jedynym naturalnym składnikiem, który prawie o nic nie prosi i daje praktycznie wszystko” obywatelom. EFEgreen

Drzewa na ulicy w Saragossie. (Zdjęcie z pliku) EFE/Javier Belver