Największa istniejąca ryba stała się atrakcją turystyczną. Od lat podróżnicy i naukowcy podróżują do różnych miejsc na całym świecie w nadziei na obserwację, wspólne zamieszkanie i zrobienie zdjęć z rekinem wielorybim. Wśród łodzi firm turystycznych, wycieczkowiczów i zespołów nurkowych brytyjski biolog Joel Gifford monitorował zwyczaje tych zwierząt w morzu Baja California Sur (Meksyk) i identyfikował ich zmieniające się zachowanie w wyniku interakcji z ludźmi, a także jako wpływy. Jaki to może mieć wpływ na środowisko naturalne. Wyniki badania właśnie opublikowano w czasopiśmie Natura.
W przeciwieństwie do poprzednich badań nad rekinami wielorybimi, które prowadzono poprzez filmowanie z wody lub łodzi, w tym badaniu wykorzystano drony do rejestrowania ruchów bez zakłócania naturalnego zachowania zwierzęcia. Zdjęcia wykonane przez drony poddano analizie za pomocą systemu algorytmów i statystyk. Wyniki sugerują, że obecność ludzi zwiększa prawdopodobieństwo zmian w zachowaniu rekinów wielorybich, takich jak przedłużone okresy turbulencji, zwiększony wydatek energetyczny i zmniejszenie prędkości.
Ta zmiana w zachowaniu może mieć wpływ na wybór siedliska przez zwierzęta, powodując poważne konsekwencje w postaci zjawiska zwanego kaskadami troficznymi, wyjaśnia Gifford, ekspert ds. rekinów z Imperial College London. „Jeśli grupa rekinów zmieni preferowaną lokalizację, liczebność gatunków, którymi się żywią, ulegnie zmianie, tworząc efekt kaskadowy, który może zmienić liczebność wielu gatunków w całym ekosystemie”. Gatunek ten służy jako ważny biologiczny przepływ składników odżywczych między ekosystemami, dlatego opuszczenie obszaru lub mniejsze sukcesy w żerowaniu mogą mieć długoterminowe konsekwencje dla obiegu składników odżywczych. „Sama działalność, a także zakłócenia i zmiany, jakie powodują w krajobrazie, mogą mieć katastrofalny wpływ na migrację, reprodukcję i inne formy życia” – wyjaśnia.
Rekiny wielorybie mogą osiągać ponad 12 metrów długości, mają charakterystyczne białe plamy, żywią się głównie planktonem i są nieszkodliwe, co czyni je idealnymi do ekoturystyki. Kiedy jednak zwierzęta stają się atrakcją, szanowanie ich przestrzeni może być trudne. Przewodnicy w tym sektorze proszą turystów o przestrzeganie trzech prostych zasad zbliżając się do rekina: „Nie dotykaj, nie jedź, nie przeszkadzaj”. Należy zachować odległość od pięciu do sześciu metrów, nie wolno używać błysków, a łodzie muszą zmniejszać prędkość podczas zbliżania się do zwierząt, ale czy te ograniczenia są wystarczające?
Turystyka zagraża żarłaczowi białemu
Irene Gomez, biolog morski na Uniwersytecie w Granadzie, mieszka na Malediwach od dziewięciu lat i jest ekspertem od rekinów wielorybich. W morskim obszarze chronionym Ari Sur, gdzie pracuje, ryby te można zobaczyć każdego dnia w roku. Gomez ubolewa, że „stało się to modą i ludzie nie przestrzegają zasad współżycia”. Podkreśla, że choć firmy darzą siedliska ogromnym szacunkiem, to turystyka może odcisnąć piętno na tych gatunkach. Spośród 708 rekinów wielorybich występujących na tym obszarze 76% jest uszkodzonych. Większość obrażeń jest spowodowana skaleczeniami spowodowanymi przez śruby napędowe łodzi motorowych naruszające przepisy dotyczące prędkości.
Ze swojej strony autor badania zwraca uwagę, że aby zapobiec „potencjalnie negatywnym” zmianom w zachowaniu rekinów wielorybich, konieczne jest zwiększenie minimalnej dopuszczalnej odległości między ludźmi a rekinami. Zmiany w zachowaniu zaobserwowano już u innych gatunków. Krajowy Komitet Obszarów Chronionych zawiesił w lutym ubiegłego roku działalność turystyczną związaną z żarłaczem białym na tym samym obszarze po odkryciu „złych praktyk zagrażających temu gatunkowi”. Przed tą procedurą poszukiwacze przygód zanurzali się w morzu pełnym rekinów zamkniętych w klatkach.
Ekoturystyka rekinów to przemysł globalny. Australia, Malediwy, wybrzeże Mozambiku, Indonezja i Filipiny to inne popularne miejsca do pływania z tymi zwierzętami.
Rekiny należą do najbardziej zagrożonych kręgowców. Według Dochodzenie przeprowadzone przez IUCN (Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody)Ponad jedna trzecia rekinów i płaszczek jest zagrożona wyginięciem. Zmiany klimatyczne, niszczenie siedlisk i przełowienie to główne zagrożenia dla rekinów. Kłusownictwo dotyka te zwierzęta, co jest powszechnie praktykowane w niektórych krajach azjatyckich, gdzie uważane są za przysmak dla smakoszy. Jednym z głównych kierunków podróży są Chiny, a cena za ciało waha się od 3000 do 4000 euro. Mięso i płetwy są spożywane jako żywność, a skórę sprzedaje się w workach.
Ekoturystyka to sposób spędzania wakacji odmienny od tradycyjnego, który w założeniu stara się być bardziej odpowiedzialny wobec natury. Jednakże, jeśli nie jest dobrze zarządzane, może mieć negatywny wpływ na środowisko. Zanieczyszczenie, degradacja ekosystemów i, jak wynika z niniejszego badania, zmiana nawyków zwierząt to tylko niektóre z nich. „Prawdziwa ekoturystyka wymaga standardów i odpowiedzialności. Nie przyklejaj jej etykietki zielony „Do czegoś oznacza to, że to już istnieje” – mówi Gomez.
W niektórych przypadkach ekoturystyka może nie mieć znaczącego wpływu na środowisko, ale eksperci zgadzają się, że potrzebne są dalsze badania i współpraca. Gifford ubolewa, że jednym z problemów, przed którymi stoją naukowcy, jest „niewystarczająca integracja z organami regulacyjnymi w przypadku działań zagrażających gatunkom” i uważa, że powinna nastąpić „ściślejsza współpraca między naukowcami a dostawcami usług ekoturystycznych, aby zapewnić prowadzenie działań w najbezpieczniejszy możliwy sposób”.
Możesz śledzić Temat W Facebook, Świergot I Instagramalub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Nasz cotygodniowy biuletyn.
Zapisz się, aby kontynuować czytanie
Czytaj bez ograniczeń
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?