11 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ziemia zamienia się w saunę – topniejący śnieg wpłynie na temperaturę bardziej niż oczekiwano, a Meksyk nie zostanie uratowany

Ziemia zamienia się w saunę – topniejący śnieg wpłynie na temperaturę bardziej niż oczekiwano, a Meksyk nie zostanie uratowany

Meksyk, który ocieplił się powyżej średniej, również zostanie dotknięty, ponieważ planeta ociepla się szybciej, w wyniku działalności człowieka przyspieszającej topnienie lodowców, intensyfikującej ten proces z powodu odgazowania w innym czasie. Lód i wieczna zmarzlina.

Meksyk, xx lipca (jednak) Globalne ocieplenie On jest najgorszy Szacuje się, bo efekty specjalne. podczas Temperatura Lodowce nadal rosną na Ziemi i zaczynają topnieć, odsłaniając metan, który dokładnie pogorszy sytuację i jeszcze bardziej ogrzeje planetę.

Taki jest wniosek z badania „Źródła wód gruntowych powstałe podczas cofania się lodowców są znaczącym źródłem metanu w wysokiej Arktyce”, przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge i Svalbard University Center (Norwegia), które zidentyfikowały duże rezerwy wycieku metanu z dobrze odkryte źródła wód podziemnych Ścieżka topnienia lodowca.

Dochodzenie, Opublikowany w Natura W zeszłym tygodniu doniesiono, że emisje metanu prawdopodobnie wzrosną, gdy lodowce w Arktyce cofną się i odsłoniętych zostanie więcej gejzerów. To, wraz z innymi emisjami metanu z topniejącego śniegu i wiecznej zmarzliny w Arktyce, może zaostrzyć globalne ocieplenie.

powiedziała Gabrielle Kleiber, główna autorka badań i członkini Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Cambridge.

Topniejące lodowce w Arktyce pogorszą klimat planety, który jest właśnie klimatem, który spowodował ten wynik. Zdjęcie: Natura/Norweski Instytut Polarny

Naukowcy obawiają się, że dodatkowe emisje metanu z topniejącego lodu Arktyki zwiększą globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka. Źródła, które badali naukowcy, nie zostały wcześniej zidentyfikowane jako potencjalne źródło emisji metanu.

Zidentyfikowane źródła metanu są zasilane przez ukryty „system rur” pod większością lodowców, który wpływa do dużych rezerw wód gruntowych z leżących poniżej osadów i otaczających skał. Gdy lodowce topnieją i cofają się, w miejscach, w których podziemna sieć wodna penetruje powierzchnię, pojawiają się źródła.

Naukowcy odkryli, że emisje metanu z wód podziemnych na Svalbardzie mogą przekroczyć 2000 ton w ciągu roku, co odpowiada około 10 procentom rocznej emisji metanu z przemysłu energetycznego na Svalbardzie. Norweska ropa i gaz.

To źródło metanu prawdopodobnie stanie się ważniejsze, gdy odsłoniętych zostanie więcej źródeł. Doszli do wniosku, że „jeśli globalne ocieplenie będzie kontynuowane bez kontroli, uwalnianie metanu z lodowcowych źródeł wód gruntowych prawdopodobnie będzie bardziej powszechne”.

READ  FBI wyciągnęło to z sieci - FayerWayer

„Ilość metanu wydostającego się ze źródeł, którą zmierzyliśmy, prawdopodobnie będzie mniejsza niż całkowita objętość uwięzionego gazu, który znajduje się pod tymi lodowcami i czeka na ucieczkę” – wyjaśnia profesor Andrew Hudson, jeden z ośmiu autorów badania. „Oznacza to, że musimy pilnie wykazać ryzyko nagłego wzrostu wycieku metanu, ponieważ lodowce będą się cofać tylko wtedy, gdy będziemy walczyć o spowolnienie zmian klimatu”.

A co się dzieje z Meksykiem?

Kryzysy środowiskowe stały się w ostatnich latach częstsze. Zdjęcie: Victoria Valterra, Quartuscuro

Wiadomość jest zła dla wszystkich krajów, niezależnie od lokalizacji i gospodarki. Z badań przeprowadzonych przez NASA wynika, że ​​rok 2022 jest powiązany z rokiem 2015, czyli piątym rokiem z najwyższą temperaturą od 1880 roku. Ponadto miniony rok pobił rekord emisji dwutlenku węgla w całej historii, gdyż został zanotowany .

W styczniu 2022 roku eksperci UNAM poinformowali, że osiem z 10 najcieplejszych lat miało miejsce w ostatniej dekadzie i istnieją progi ryzyka szacujące, że temperatura na planecie wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza do początku 2030 roku i o 2 stopnie do 2050 roku. .

„Nasz kraj ociepla się szybciej niż średnia światowa. W rzeczywistości w 2020 r., który był najcieplejszym rokiem w historii, przekroczyliśmy 1,5 stopnia wzrostu i przekroczyliśmy 1,6 stopnia. Wynika to z naturalnej zmienności i trendu ocieplenia” – ostrzegł Francisco Estrada Purita, wówczas koordynator programu badawczego Zmian Klimatu (PINCC).

Estrada Porreza wyjaśnił również, że od 1975 r. do teraz Meksyk ocieplał się o około 0,3 stopnia na dekadę, co jest bardzo wysoką wartością w porównaniu z innymi regionami planety. Dane te pokrywają się z raportem Światowej Organizacji Meteorologicznej „Stan klimatu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach w 2022 r.”.

Temperatura w Meksyku wzrosła nawet powyżej średniej ziemskiej. Zdjęcie: Pedro Anza, Quartoscuro

„Koszty skumulowane w tym stuleciu są porównywalne ze stratą od 50% do ponad cztero- lub pięciokrotności obecnego PKB Meksyku” – powiedział ekspert UNAM.

Sytuacja pogarsza się z czasem w tym tempie. Dla eksperta roczna temperatura może osiągnąć ponad 4 stopnie w latach 70. w niektórych częściach kraju, podczas gdy ekosystemy z trudem przystosowują się do tej zmiany. Estrada Purita podkreśliła, że ​​„Meksyk, Guadalajara i Monterrey zwiększą straty gospodarcze spowodowane zmianami klimatycznymi, które mogą przekroczyć 1 miliard dolarów w latach 20. XX wieku”.

Mianowicie tempo wzrostu temperatury do 6°C na stulecie w północnym Meksyku, a na niektórych obszarach południowych nawet do 5°C. W pozostałej części terytorium kraju było to około dwóch stopni na stulecie.

Zauważył, że doprowadziłoby to do spadku plonów rolnych w kraju od pięciu do 20 procent w ciągu następnych dwóch dekad, a nawet do 80 procent do końca wieku w przypadku niektórych upraw i stanów. Doszedł do wniosku, że „kraje, które obecnie są najbardziej wydajne w produkcji kukurydzy karmionej deszczem, mogą do końca wieku stracić od 30 do 40 procent swoich plonów”.

READ  Stworzono nowy system, aby uniknąć załamania zapytania

Według raportu Centrum Badań nad Zrównoważonym Rozwojem Obszarów Wiejskich i Suwerennością Żywnościową (CEDRSSA) Izby Reprezentantów, do 2020 roku 2583 gatunki były zagrożone lub zagrożone wyginięciem z powodu transformacji i degradacji ekosystemów, zwłaszcza tropikalnych lasy.

Eksperci ostrzegają, że susze będą się nasilać przez dziesięciolecia. Zdjęcie: Crisanta Espinosa, Cuartoscuro

„Około 67 procent lasów w naszym kraju jest rozdrobnionych, w związku z czym następuje spadek jakości i ilości dzikich siedlisk; na podstawie globalnych ocen szacuje się, że fragmentacja lasów jest najbardziej dotkliwa w stanach południowych, w tym w Veracruz, Tabasco, Jukatan, Quintana Roo, Michoacan i Chiapas”.

Ponadto Narodowy Instytut ds. Zmian Klimatu (INECC) stwierdził, że spośród 2456 gmin w kraju, 480 (jedna na pięć, 20 procent) ma bardzo wysoki lub wysoki poziom narażenia na zmiany klimatu.

Rzeczywiście, w ostatnich latach kraj nawiedzały dotkliwe susze, a także sezony huraganów i silne powodzie. „Historycznie jest to niepokojące ze względu na skalę oddziaływania, a nie ze względu na zjawisko klimatyczne. Dr Victor Orlando Magana Rueda, pracownik naukowy Zakładu Geografii Fizycznej Instytutu, wyjaśnił, że susze występowały na przestrzeni dziejów, od na świecie zaczęły się susze i bardziej dotkliwe i długotrwałe, ale różnica polega na wielkości efektu. Z geografii. UNAM w rozmowie z Ale ostatni wrzesień.

Oprócz obserwowalnych długoterminowych trendów klimatycznych, Magaña Rueda stawia pytanie: „Jaki model rozwoju zastosowaliśmy, sprawił, że jest on tak kruchy [el clima]? Kryzys wodny spowodowany złym gospodarowaniem wodą, zanieczyszczeniem i nadmierną eksploatacją nie wynikał jednak ze zmian klimatycznych. Sprzyja nam nawet pod względem deszczu. Ale my chcemy mierzyć wszystko efektami, a to daje nam błędne odpowiedzi.

Fale upałów dotknęły już miliony Meksykanów, zwłaszcza na północy kraju, i będą to robić w nadchodzących latach. Zdjęcie: Graciela López, Cuartoscuro

Badaczka Irene Torres – doradca ds. nauki i polityki w Międzyamerykańskim Instytucie Badań nad Zmianami Globalnymi – oraz Ana Stuart Ibarra – Dyrektor Naukowy Międzyamerykańskiego Instytutu Badań nad Zmianami Globalnymi – wspomniały w tym medium, że zmiana klimatu jest jedną z głównych przyczyn migracji w obu Amerykach.

Ludzie w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach muszą mierzyć się ze skutkami zmian klimatu dla ich zdrowia, a wraz ze wzrostem tych skutków pojawi się więcej zachęt do migracji związanych z klimatem. Niedawne badanie przeprowadzone w regionie wykazało, że rosnące temperatury zwiększą ryzyko zgonów związanych z upałami, głównie z powodu udaru cieplnego, i wskazało, że trend ten będzie się utrzymywał w przyszłości.

„Wykazano, że ekstremalne zjawiska pogodowe wywołują wybuchy chorób zakaźnych wrażliwych na klimat, takich jak te przenoszone przez nosicieli, na przykład gorączka denga i malaria, oraz te przenoszone przez wodę, takie jak wściekłość” – dodał.

READ  Co powinno się zmienić w szkołach medycznych?

– Z informacji z Europa Press.