25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wysyła pomoc migrantom utkniętym na polskiej granicy

Warszawa (AP) – We wtorek polski rząd wysłał namioty, koce, generatory energii elektrycznej i inne materiały, aby pomóc grupie uchodźców i migrantów, którzy przez ponad dwa tygodnie utknęli na granicy kraju z Białorusią.

Polscy urzędnicy nalegali, aby na terytorium Białorusi pozostała grupa około 30 imigrantów z Afganistanu, Iraku i innych krajów. Powiedzieli, że na granicy czeka pomoc wysłana przez rząd na wjazd na Białoruś.

W odpowiedzi na unijny zakaz dla białoruskich urzędników, polskie i sąsiednie państwa Białorusi oskarżyły rząd w Mińsku o zachęcanie imigrantów do infiltracji ich kraju.

Premier Polski Mathews Moravich ma we wtorek odwiedzić straż graniczną w okolicy.

Politycy opozycji i organizacje humanitarne krytykują prawicowy polski rząd za to, że nie pomaga migrantom, którzy utknęli na granicy.

Agencja ONZ ds. uchodźców poprosiła Polskę o przyłączenie się do grupy i umożliwienie jej świadczenia pomocy medycznej i prawnej.

Polska wprowadziła zakaz przekraczania granicy, która jest częścią zewnętrznej granicy UE, a Białoruś próbuje zdestabilizować Polskę w odpowiedzi na sankcje. Po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 r. Koalicja pozwoliła Białorusi rozprawić się z sprzeciwem.

„Jeśli przyjmiemy tę grupę, następnym razem będzie to nie 10 czy 20, ale 1000, 2000 i 10 000” – powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Presidak.

Polska dopuściła do grupy dysydentów, którzy wcześniej wyjechali z Białorusi.

READ  Demonstracje, wydarzenia i festiwal muzyczny w ramach protestu przeciwko dwuletniemu pobytowi Pabla Gonzáleza w polskim więzieniu