16 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiadomości i opinie z USA i Chin

W ostatnich latach napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dwa główne potęgi gospodarcze świata, Wyspa się rozrastała i stała się jej stałym symbolem konkurencja: Tajwan.

Każdy gest Waszyngtonu w kierunku Tajpej regularnie spotykał się z reakcją Pekinu, a w tym roku było ich wiele: ostatni to możliwa wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, do Tajwanu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obiecało następnie podjąć „zdecydowane i stanowcze środki”, jeśli będzie kontynuowało podróż.

Tymczasem Tajwan Rozpoczęła swoje coroczne ćwiczenia wojskowe w Han Kuangktóry trwa tydzień i symuluje inwazję wroga.

W maju doszło do kolejnej napiętej sytuacji, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, Powiedział Że jego kraj zareaguje militarnie, jeśli Chiny wprowadzą interwencję na Tajwanie, w kontekście tego Inwazja Rosji na Ukrainę urodziłem się Koncern w Tajpej Podobne działanie jest możliwe w Pekinie.

„Zgadzamy się z polityką jednych Chin. Podpisaliśmy ją i stamtąd zawarto wszystkie odpowiednie umowy, ale pomysł, że można ją przejąć siłą, tylko siłą, nie jest właściwy” – powiedział Biden.

Napięcia są tylko przypomnieniem kilkudziesięcioletniej animozji między rządami w Pekinie i Taipei, w których obie strony historycznie twierdzą, że są prawowitymi władcami całych Chin, w tym Tajwanu.

Oto spojrzenie na tę historyczną kontrowersję.

rząd Narodowy

Oficjalna nazwa Tajwanu, Republika Chińska, pochodzi od jego założenia w 1911 roku po upadku ostatniej dynastii cesarskiej w Chinach.

Pod rządami Partii Nacjonalistycznej, czyli Kuomintangu (KMT), kierowanej przez Czang Kaj-szeka, Republika Chińska musiała zmagać się na początku lat 30., a następnie podczas II wojny światowej z postępem Cesarstwa Japonii, a także także do rosnącej potęgi chińskich komunistów kierowanych przez Mao Zedonga.

W 1945 roku, po klęsce Japonii, Republika Chińska odzyskała wyspę Tajwan, którą Chiny utraciły w poprzedniej wojnie z Japończykami. Ale cztery lata później, w 1949 roku, KMT zostało pokonane w krwawej wojnie domowej na kontynencie przez armię partii komunistycznej.

READ  Wybory w Kolumbii: Dzień, w którym Kolumbijczycy głosowali przeciw „tak jak zwykle”

W tym samym roku Mao założył Chińską Republikę Ludową ze stolicą w Pekinie.

Według niego około 1,2 miliona Chińczyków, głównie wojskowych, towarzyszyło rządowi Czang Kaj-szeka w jego wspólnej podróży na Tajwan. Szacunki przedstawione przez władze TajwanuPo pokonaniu krótkiego najazdu wojsk komunistycznych na wyspę, udało im się tam ustalić swoją obecność.

Zamiast tego siły Mao rozszerzyły swoją kontrolę na Chiny kontynentalne, a Tajwan od tego czasu jest uważany za prowincję renegatów i „część niezbywalna” W pewnym momencie wróci pod kontrolę Pekinu.

Niezgoda regionalna i napięcie globalne

Oddzielone cieśniną, przeciwstawnymi stanowiskami ideologicznymi i historycznym konfliktem, dwa Chiny – Chińska Republika Ludowa i Republika Chińska – od tego czasu współistnieją w atmosferze napięć, choć dzielą się. Wspólne tradycje, kultura i językChiński mandaryński.

To napięcie między Pekinem a Taipei od dawna jest kojarzone z Trudne stosunki między Pekinem a Waszyngtonem.

Przeczytaj pełną notatkę tutaj.